آموزش سئو محتوا متنی

از A تا Z محتوا رو اینجا یاد بگیر

شما در این محتوا بحث آموزش سئو محتوا را از A تا Z یاد خواهید گرفت. وقتی مردم در مورد بهینه سازی محتوا صحبت می­کنند، اغلب به بهینه سازی موتور جستجو (SEO) اشاره می کنند. سئو محتوا در واقع به محتوای بهینه یا سئو شده­ای اشاره دارد کنه تمامی اصول و قوائد آن رعایت شده باشد. با این حال، سئو محتوا بدان معنا نیست که شما باید محتوای خود را به طور خاص برای ربات­های موتور جستجو بهینه کنید. بلکه برعکس است؛ وقتی محتوای خود را برای انسان­ها بهینه می­کنید، پس از آن برای موتورهای جستجو مناسب می­شود. در این مقاله از seoedu، ضمن آموزش سئو محتوا و مشاوره سئو، در مورد روش‌های مختلفی صحبت خواهیم کرد که می‌توانید محتوای خود را برای بهبود عملکرد بهینه کنید و همچنین توضیح خواهیم داد که چرا این اصول و نکات مهم هستند و به این سوال پاسخ خواهیم  داد که تولید  محتوای سئو شده چیست؟

h1 1

سئو محتوا چیست؟

در پاسخ به این سوال که سئو محتوا چیست؟ باید گفت، به طور خلاصه، بهینه سازی محتوا یا سئو محتوا، همچون سئو تکنیکال، یکی از انواع سئو است. پیروی از سئو محتوا عملی است برای اطمینان از اینکه محتوای شما بهترین شانس ممکن را برای دستیابی به هدف مورد نظر خود یعنی رتبه بندی در یک موتور جستجو دارد. برای دستیابی به این هدف می‌توانید تعدادی از روش‌های اساسی و آزمایش‌شده با زمان را پیاده‌سازی کنید، اما این فقط مربوط به انجام وظایف فنی نیست. عناصر مهم بازاریابی محتوا و سئو و تحریریه برای بهینه سازی محتوای وب نیز باید پوشش داده شوند.

 

محتوا چیست prev ui

چرا سئو محتوا مهم است؟

سئو در محتوا امری حیاتی است. بیایید تصور کنیم که شما یک مقاله عالی و اصولی نوشته­اید که با محصول اصلی وبسایت فروشگاهی شما مرتبط است و می­خواهید تا حد امکان به آن توجه کنید. سپس دو تا سه ماه پس از انتشار، عملکرد پست را بررسی می­کنید و متوجه می­شوید که کسی آن را ندیده است و قطعا بازخوردی هم ثبت نشده­است. دلیل این اتفاق چیست؟ کلمات کلیدی که شما استفاده کرده­اید حجم جستجوی کمی دارند یا اصلاً وجود ندارد. شما موضوع را با سطح دقیقی از جزئیات پوشش نداده­اید. از ساختار سرفصل و هدینگ­های منسجمی استفاده نکرده‌اید، بنابراین ربات‌های Google برای درک مقاله شما مشکل داشته‌اند. همچنین تگ عنوان شما دقیقاً منعکس کننده موضوع مقاله نیست.

رعایت نکات سئو در تولید محتوا حیاتی است. اساساً، اگر محتوای خود را بهینه نکنید، ممکن است مقاله شما در گرداب گوگل ناپدید شود. ممکن است بهترین مقاله جهان را نوشته باشید، پر از بینش­های منحصر به فرد و توصیه­های مفید. اما، اگر موتورهای جستجو نتوانند آن را پیدا کنند، کسی به آن علاقه‌ای نداشته باشد، یا در بین مخاطبان اشتباهی مطرح شود، بعید است که به شما در دستیابی به اهداف بازاریابی محتوا کمک کند. برای جلوگیری از این امر، نکات مفیدی را گردآوری کرده‌ایم تا شما را در مسیر درست بهینه‌سازی محتوا و سئو محتوا نگه داریم و از موفقیت‌آمیز بودن استراتژی محتوا مطمئن شویم.

چطور سئو محتوا تولید کنیم؟

ویژگی محتوای سئو شده

تا به اینجا با محتوا، و سئو محتوا آشنا شدید و فهمیدید لازمه نوشتن یک سئو محتوا رعایت قوائد و اصول یک سئو محتوا است. در ادامه مقاله با بیان اجزای یک سئو محتوا، نکاتی که باید در این راستا رعایت کنید را خدمتتان بیان می­کنیم و درباره­ی ویژگی های محتوای سئو شده مواردی را بیان می­کنیم. همچنین شما می­توانید پس از مطالعه اصول سئو محتوا، نمونه محتوای سئو شده را به عنوان مثال در seoedu مشاهده کنید. علاوه بر آن، شما می­توانید از خدمات طراحی سایت، طراحی سایت فروشگاهی seoedu نیز بهره­مند شوید و از قیمت­های هر کدام از خدمات همچون قیمت طراحی سایت فروشگاهی اطلاع حاصل فرمایید.

prev ui

1. موضوع مناسب و کلمه کلیدی مناسب را پیدا کنید

بلوک اصلی هر قطعه از محتوای شما، موضوع و کلمه کلیدی هدف است. مهم است که قبل از تهیه و نوشتن سئو محتوای خود، آن­ها را شناسایی کنید. با موضوع بزرگتری که می­خواهید روی آن تمرکز کنید شروع کنید. گوگل اکنون توجه بیشتری به نحوه پوشش دادن شما نسبت به یک کلمه کلیدی دارد. به یاد داشته باشید کلمات کلیدی عبارت‌های جستجوی جداگانه‌ای هستند که افراد استفاده می‌کنند، در حالی که موضوعات ارتباط معنایی بین آن کلمات کلیدی را پل می‌کنند. برای ساده‌سازی این فرآیند، می‌توانید از ابزار Topic Research استفاده کنید. ابتدا یک ایده کلی که فکر می­کنید ممکن است بین مخاطبان شما طنین انداز شود را تایپ کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک سرویس تحویل غذای سالم هستید، ممکن است بخواهید با موضوع «رژیم غذایی سالم» شروع کنید. همچنین می­توانید موقعیت جغرافیایی مورد نظر را انتخاب کنید. در مرحله بعد، فهرست گسترده­ای از موضوعات فرعی مرتبط را مشاهده می­کنید که می­توانید برای مقاله سئو شده خود انتخاب کنید.

4015724 1541 scaled
13717663 53260661

ساختار محتوایی خود را ایجاد کنید(H2 + H3 + H4)

در ادامه­ی آموزش تولید محتوا هنگامی که موضوع و کلمات کلیدی خود را پیدا کردید، ساختار محتوای خود را ترسیم کنید و یک جریان منطقی طراحی کنید. سؤالات مرتبطی که در ابزارهای «تحقیق موضوع» و «نمایش کلی کلمات کلیدی» دیدید، می‌توانند در این مرحله به شما کمک کنند. در اصطلاح فنی یا تکنیکال، به معنای ترسیم ساختار تگ H صفحه است. طبق تحقیقات در سال 2022، 47 درصد از مقالات با عنوان های پیشرفته H2 + H3 + H4)) به گروه محتوای ارگانیک با عملکرد برتر تعلق دارند.

2.چگالی کلمات کلیدی را مدیریت کنید

بسیاری از سئوکارها و بازاریابان سئو محتوا با روش پرکاربرد پر کردن کلمات کلیدی آشنا هستند. اگرچه این «تاکتیک» اکنون مدت‌هاست که منسوخ شده­است، اما همچنان باید به چگالی کلمات کلیدی خود توجه کنید. در عمل، به سادگی، به این معنی است که باید تعادل بهینه­ای بین ذکر کلمه کلیدی خود در سراسر کپی (به عنوان مثال، در عنوان، در URL سایت و در متن) و حضور فراوان آن پیدا کنید. مورد دوم ممکن است منجر به تجربه بد خواننده و مجازات­های گوگل شود و همانطور که قبلاً گفتیم، استراتژی شما برای هر قطعه محتوا بسیار پیشرفته­تر از تمرکز صرف بر روی یک کلمه کلیدی خواهد بود.

5596173 557241 prev ui
11668650 209456571 prev ui

3. از آدمخواری یا cannibalization آگاه باشید

در ادامه بررسی سئو محتوا شاید جالب باشد بدانید، در اینجا آدم خواری نه تنها ترسناک به نظر نمی­رسد، بلکه می­تواند بر رتبه بندی کل وبسایت شما نیز تأثیر بگذارد. در واقع کنیبالیزیشن کلمات کلیدی زمانی اتفاق می­افتد که صفحات یا URLهای مختلف وب سایت خود را برای یک کلمه کلیدی بهینه کنید. از نظر موتورهای جستجو، این کار باعث می­شود که محتوای شما با خودش رقابت کند و رتبه و ترافیک شما ضربه بخورد. بنابراین، مطمئن شوید که هر صفحه از وب سایت شما یک کلمه کلیدی منحصر به فرد را هدف قرار می­دهد و با محتوای دیگر رقابت نمی­کند.

4. از تصاویر و ویدیوها به عنوان چاشنی موثر محتوای خود استفاده کنید.

از دیگر نکات سئو محتوا به تنوع سئو بی توجه نباشید. ثابت شده­است که محتواهای بصری، تعامل کاربر را با سئو محتوا افزایش می­دهند، به این معنی که بازدیدکنندگان مدت طولانی­تری در صفحه شما می­مانند و به آنچه می­گویید توجه بیشتری نشان می­دهند. در تحقیقات بازاریابی محتوای جهانی، متوجه شدیم که مقالاتی با هفت تصویر یا بیشتر، 116 درصد ترافیک ارگانیک بیشتری نسبت به مقالاتی که تصویر ندارند یا تصاویر کمتری را در خود جای داده­اند، دریافت می‌کنند.  همچنین متوجه شدیم که مقالاتی که حداقل یک ویدیو دارند 83 درصد ترافیک بیشتری را به خود اختصاص می­دهند و مقالاتی با سه ویدیو یا بیشتر 55 درصد بک لینک بیشتری جذب میکنند. ایده ­های زیر را برای غنی سازی محتوای خود با تصاویر بصری در نظر بگیرید:

  • اینفوگرافیک های مرتبط را اضافه و ایجاد کنید
  • ویدیوها را اضافه کنید. (چه آنهایی که توسط شرکت شما ایجاد شده اند یا توسط سایر سازندگان در صنعت
  • نمونه­های مفید صنعت را اضافه کنید
  • با اینفلوئنسرها و تولیدکنندگان محتوا همکاری کنید
25921169 71552051 scaled
26921522 Business people working together on project1 scaled

5. عناصر فنی را در نظر بگیرید

رعایت سئو تکنیکال یا سئو فنی یکی از نکات سئو محتوایی است. بخش بزرگی از فرآیند بهینه سازی را نادیده نگیرید: جنبه­های فنی سئو! محتوای شما می‌تواند کاملاً عالی نوشته شود، اما اگر بارگذاری صفحه­ی شما بیش از حد طول بکشد یا ساختار آن به شکلی گیج‌کننده باشد، در دستیابی به اهداف خود با موانعی مواجه می‌شوید.

مهمترین جنبه­های سئو فنی که باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

  • عناصر درون صفحه و موارد مربوط به سئو داخلی و آموزش سئو داخلی مانند UX و سرعت صفحه (این عوامل توسط گوگل به عنوان Core Web Vitals شناخته می شوند)
  • سازماندهی متا تگ­های شما
  • عدم وجود لینک­های خراب
  • برچسب­های alt به درستی قرار داده شود

6. محتوای خود را به طور منظم به روز کنید

در نهایت در بحث آموزش سئو و تولید محتوا، پس از انتشار محتوا، آپدیت و بروزرسانی کردن محتوا را را نادیده نگیرید. به این معنی که شما باید به طور مکرر مهم­ترین نکات مقاله خود را بررسی و به روز کنید تا در رتبه بندی برتر باقی بمانید. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که مقاله­ی شما موضوعی را پوشش می­دهد که به سرعت در حال حرکت و تغییر است. عناوین خود را تغییر دهید تا نشان دهند که محتوای شما مرتبط ترین و به روزترین اطلاعات را ارائه می­دهد (به عنوان مثال، “بهترین روش­های سئو در سال 2022”). در واقع، استفاده از محتوایی که از قبل دارید، با ممیزی و هرس کردن آن، یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کسب سود در سئو است. 65 درصد از بازاریابان محتوای موفق دو بار در سال ممیزی محتوا را انجام می­دهند و انجام این کار بیشتر ممکن است نتایج بهتری به همراه داشته باشد. برای خودکارسازی این فرآیند، از ابزار حساب­رسی محتوا استفاده کنید، که به شما امکان می‌دهد مقالاتی را که نیاز به بازنویسی، حذف یا به‌روزرسانی دارند شناسایی کنید.

11235559 107931 prev ui

بهینه سازی کیفیت و سبک محتوای شما

مهم‌ترین تاکتیک 2022

اکنون که این چند اصل اساسی بهینه‌سازی محتوا و تولید یک سئو محتوا برای رتبه‌بندی را پوشش داده‌ایم، زمان آن رسیده­است که بر فعالیت کلیدی دیگری تمرکز کنیم. “بهبود کیفیت محتوای خود” طبق تحقیقات ما، بهبود کیفیت محتوا موثرترین تاکتیک بازاریابی محتوا در سال 2022 بود. بنابراین، ضروری است که آن را در اولویت اول خود قرار دهید. نوشتن محتوای جذاب و گیرا که از اصول سئو محتوا پیروی کند، می­تواند یک چالش واقعی، حتی برای ماهرترین نویسندگان باشد.

ترین تاکتیک
prev ui

سئو محتوا برای بک لینک و اشتراک گذاری

طبق اصول سئو خارجی، یکی دیگر از جنبه­های اساسی سئو، جذب بک لینک یا لینک خارجی است که به معنای ایجاد محتوایی است که هم قابل پیوند و هم قابل اشتراک گذاری باشد. بنابراین، چگونه می­توانید این کار را انجام دهید یا محتوای خود را برای بک لینک­ها مساعدتر کنید؟

اشتراک گذاری اجتماعی را ترویج دهید

یکی دیگر از تکنیک های سئو محتوا اشتراک گذاری محتوا در شبکه­های اجتماعی پرطرفدار است. مطابق با آمار، اکثر مردم حداقل از دو شبکه اجتماعی استفاده می­کنند. توجه خاص به شبکه­های اجتماعی جهت منتشر کردن سئو محتوا یکی از پله­های پیشرفت در دیده شده شما و محتوایتان است. بهترین راه برای بهبود اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی محتوایتان، آسان کردن آن است. نمادهای اجتماعی خود را به وضوح در صفحه خود نمایان کنید و خوانندگان را تشویق کنید تا محتوای شما را در پایان مقاله به عنوان یک یادآوری دوستانه به اشتراک بگذارند. اطمینان حاصل کنید که خود محتوا نیز قابل اشتراک گذاری است. باید در این مسیر نظرات مخاطبان خود را تأیید کنید. این امر به اشتراک گذاری محتوای شما را برای مردم آسان می­کند. زیرا با باورها و ارزش­های آنها همسو و در حالت ایده آل تقویت کننده است. برای اینکه این کار عملی شود، باید احساسات مخاطبان خود را به درستی درک کنید و در مورد چیزی که می­نویسید اطمینان داشته­باشید.

اجتماعی prev ui

مخاطب هدف خود را دریابید

بخش مهمی از اصول سئو در تولید محتوا مربوط به مخاطبان شما می­شود. همانطور که در بطن این مقاله به آن اشاره شد، ارائه محتوای خود به مخاطب مناسب بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر یک آژانس تبلیغاتی B2B هستید، محتوای شما باید تصمیم گیرندگانی مانند مدیران بازاریابی باشد. این بدان معناست که با استفاده از زبان و اصطلاحاتی که مخاطب با آن آشنا خواهد بود و همچنین آگاهی از نقاط دردناک و چالش‌هایی که با آن مواجه است، خواهد بود.

بهینه سازی محتوای ویدیویی و بصری

یکی از خدمات بهینه سازی سایت، بهینه سازی محتوای ویدیویی است. یوتیوب یک پلت فرم عالی برای نمایش نام تجاری شما است، که یکی از محبوب­ترین وب سایت­های ویدیویی در جهان و دومین موتور جستجوی بزرگ در سطح جهان است. تنها در ایالات متحده، یوتیوب به 81 درصد از کاربران اینترنت دسترسی دارد و آن را به یک کانال اصلی برای بازاریابان محتوا برای جذب مخاطبان جدید تبدیل می­کند. در حالی که بهینه سازی محتوای خود برای ویدیو به خودی خود علم دیگری است، در اینجا چند نکته ضروری وجود دارد که باید رعایت کنید:

  • عناوین مرتبط و جالبی ایجاد کنید که شامل کلمه کلیدی هدف شما باشد. درست مانند جستجوی گوگل، نتایج جستجوی یوتیوب بر اساس جستارهای کلیدواژه است و درست مانند یک عنوان متا، یک عنوان توصیفی اضافه کنید تا بیننده خود را جذب کند و به او اجازه دهید آنچه را که تماشا خواهد کرد پیش بینی کند.
  • توضیحات ویدیو را به حداکثر برسانید. یک توصیف یا پیش نمایش جذاب از آنچه ویدیوی شما پوشش می­دهد بنویسید. در صورتی که بیننده شما می‌خواهد اطلاعات بیشتری کسب کند، برای اطلاعات بیشتر حتماً پیوندی به وب‌سایت خود اضافه کنید.
11669699 209438791
Zombie page TeamX edited

با زامبی پیج مبارزه کنید

یکی دیگر از نکات آموزش تولید محتوا و سئو صفحات زامبی صفحات وبی هستند که ترافیک انسانی کمی ایجاد می­کنند یا اصلاً هیچ ترافیکی ایجاد نمی­کنند. آنها ممکن است ایندکس شوند، و ممکن است ترافیک ربات را از خزنده­های موتورهای جستجو ایجاد کنند، اما در جذب بازدیدکنندگان واقعی ناکام هستند. صفحات زامبی اساساً صفحات وب بی­جان هستند. صفحاتی با محتوای 200 صفحه، صفحات 404، صفحات بسیار قدیمی، محتواهای سئو نشده و… جزء زامبی پیج محسوب می­شوند.

کال تو اکشن را جدی بگیرد

در پایان آموزش سئو سایت «اکنون خرید کنید» یا «اکنون دانلود کنید» نمونه‌های متنی معمولی از فراخوان‌های اقدام ساده هستند. اما یک  CTA یا کال تو اکشن می‌تواند طولانی‌تر نیز اجرا شود، مانند «امروز ما را دنبال کنید تا هرگز پستی را از دست ندهید». یک CTA خوب می تواند به محتوای شما معنا بدهد.

11435026 4703436

سوالات متداول

طول یک تکه از رشته چقدر است؟ صادقانه بگویم، هیچ پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد، اما این سوالی است که بارها و بارها پرسیده شده­است. محتوا باید به اندازه­ای باشد که برای رتبه بندی، یک موضوع را با عمق کافی پوشش دهد. هنگام ایجاد محتوا، باید به آنچه قبلاً رتبه بندی شده­است نگاه کنید. حداقل 10 صفحه برتر را تجزیه و تحلیل کنید تا هدف و طول تقریبی صفحه را درک کنید تا نشانی از اینکه محتوای شما چقدر باید داشته باشد. به دنبال راهی مفید برای انجام این کار هستید؟ می توانید از الگوی سئو محتوا در تعیین این طول استفاده کنید.

در پاسخ به این سوال که چگونه می­توانم تولید محتوای سئو شده ایجاد کنم؟ باید گفت، محتوای سئو پسند به معنای محتوای پر از کلمات کلیدی نیست. واقعیت این است که اگر می-خواهید محتوای شما به طور ارگانیک عملکرد خوبی داشته باشد، سئو باید بخشی ضروری از فرآیند تولید محتوا باشد. بنابراین، چگونه محتوای سئو پسند ایجاد می­کنید؟ شما با تحقیق کلمات کلیدی شروع می­کنید تا به شما کمک کند عباراتی را که مردم جستجو می­کنند را درک کنید، هدف جستجو، قالب مناسب را تعیین کنید و سئوی صفحه خود را به درستی انجام دهید. شما می­توانید در راهنمای نحوه ایجاد محتوای سئو پسند ما همه چیز را در مورد فرآیند انجام این کار به صورت گام به گام بیاموزید.

احتمالاً داستان­های ترسناک در مورد محتوای تکراری را شنیده­اید. بسیاری از مبتدیان سئو اغلب در مورد معنای این موضوع گیج و نگران هستند. به عبارت ساده، محتوای تکراری جایی است که محتوا بین دو یا چند وب سایت یا دو یا چند صفحه داخلی کپی می­شود. در اینجا، محتوا می­تواند به معنای محتوای نوشته شده، برچسب عنوان، توضیحات متا یا تگ H1 باشد. در مطالعه اخیر ما متوجه شدیم که کپی کردن و استفاده از محتوای از قبل نوشته شده یکی از بزرگ­ترین اشتباهات سئو است که بازاریابان مرتکب می­شوند. توصیه­ی ما در این زمینه به این شرح است: شما باید از کپی کردن هر نوع محتوایی از هر نوع سایتی که در آنجا وجود دارد، خودداری کنید. سئو تایتل:

Image10