کسب رضایت کاربر و کسب رضایت موتور‌های جستوجو دو عاملی است که یک سایت را به موفقیت نزدیک می‌کند.

سئو مهم‌ترین عامل برای رسیدن به این اهداف است. به عنوان مثال فرض کنید شما یک سایت جذاب و کاربر پسند را طراحی کرده‌اید، که هیچ کاربری به سراغ آن نمی‌آید، به مانند این که شما یک فروشگاه مدرن و مجهز را در جایی احداث کنید که هیچ آدمی از آن‌جا رد نمی شود! پس از این رو برای رونق و پیشرفت سایتتان باید جامعه هدف را با آن آشنا کنید. سئو بهترین و کارآمدترین راه برای جلب نظر جامعه هدف است.

با استفاده از آموزش سئو به راحتی می‌توان فروشگاه سوت و کور خود را به محلی برای رفت و آمد کاربران تبدیل کرد. این دقیقا همان چیزی است که موتورهای جست و جو گوگل را به وجد می‌آورد و آن‌ها نیز رفته رفته ارزش و اعتبار ویژه‌ای برای سایت شما قائل می‌شوند.

از این رو با آموزش سئو 0 تا 100 کاربران و موتور‌های جستوجو را می‌توانید مشتاق به بازدید از سایتتان کنید و این موضوع، مهم‌ترین عاملی است که یک کسب و کار برای رونق و پیشرفت خود به آن نیاز دارد.

در این مقاله می‌توانید تمام آنچه که از یک دوره جامع آموزش سئو توقع دارید، برسید و بعد از آن با بالا زدن آستین‌های خود، برای پیشرفت و رونق کسب و کارتان اقدام کنید!

ما سعی کردیم تا آموزش سئو به زبان ساده را به معنای واقعی کلمه در این صفحه برای شما پیاده سازی کنیم تا بتوانید به ساده ترین شکل ممکن اطلاعات کامل و جامعی درمورد آموزش سئو به دست آورید و از آن برای بهبود رتبه های وبسایت خود استفاده نمایید.

چرا سئو مهمه و آموزش سئو رو باید از همین حالا شروع کرد؟

اگر هنوز به این موضوع شک داری که سئو اهمیتی نداره و نمیتونه به کسب و کار تو کمک کنه یا درآمدت رو افزایش بده، پیشنهاد میکنم این ویدیو رو مشاهده کنی تا قشنگ با جریان و بحث سئو آشنا بشی.

اینجاس که میگن، سئو از نون شب هم برای کسب و کارها تو سال 2022 واجب تره.

سئو چیست؟ مقدمه ای برای پیشرفت

کاربرد سئو

سئو یا SEO مخفف کلمه search engine optimization می باشد و به مجوعه اقدامتی می گویند که شما با استفاده از آن ها می توانید وبسایت خود را بر روی کلمات کلیدی مورد نظرتان به صفحه اول گوگل برسانید. در این مطلب ما قصد داریم تا از آموزش سئو برای شما کلی صحبت کنیم.

سئو، یک منبع درآمد آینده است.

با آموزش سئو شما می توانید با توجه به شرایطی که کرونا ایجاد کرد، به راحتی به درآمد برسید. زیرا با ورود ویروس کرونا، مسیر رشد دنیای دیجیتال چندین برابر شد و اکثر کسب و کارها به این نکته پی برده اند که باید دیگر آنلاین شوند.

حال فقط داشتن یک سایت کافی نیست، کسی که درآمد بیشتری می خواهد و دوست دارد سهم بازار خودش را بگیرید، بهترین گزینه سئو سایت می باشد.

شما می توانید با یادگرفتن سئو به راحتی، هر سایتی را به صفحه اول گوگل رسانده و به آن کسب و کار کمک کنید تا درامد خود را چندین برابر افزایش دهید.

آیا همه سایت ها و کسب و کارها نیاز به آموزش سئو دارند؟

آموزش سئو، نیاز تمامی کسب و کارها

افزایش فروش و افزایش مشتری مهم‌ترین مسائلی هستند که صاحبان کسب و کار‌ها همواره به آن توجه دارند. آموزش سئو می‌‌تواند مهم‌ترین گام برای این امر باشد. با مثالی این موضوع را شفاف تر توضیح می‌دهیم.

فرض کنید دو فروشگاه، محصولی مشابه را به فروش می‌رسانند، به نظر شما کاربر یا مشتری کدام فروشگاه را برای خرید انتخاب می‌کند؟ بدون شک سایتی که رتبه‌ی بهتری در سرچ گوگل داشته باشد، اعتبار و ارزش بیشتری از دید مشتری دارد.

از این رو با آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته علاوه بر جذب مشتری اعتبار و ارزش کسب و کارتان را نیز افزایش می‌‌یابد و افراد نیز اعتماد بیشتری به سایت شما دارند.

این که همه‌ی سایت‌ها و کسب وکار‌های اینترنتی به سئو نیاز دارند یک موضوع کاملا بدیهی و مشخص است.

شاید سوال بهتر این باشد که آیا صاحبان کسب وکار‌ها باید به صورت خود آموز سئو را یاد بگیرند و یا بهتر است که این مهم را به سئو کار‌ها بسپارند؟

برای جواب به این سوال باید گفت که هیچ کسی به اندازه خودتان دلسوز سایت و کسب و کارتان نیست و از این رو بهتر است که دست به کار شوید و خود با گذراندن دوره جامع آموزش سئو، بهترین استراتژی را برای موفقیت و پیشرفت سایت و کسب وکارتان بچینید.

مهمترین بخش های سئو

مهمترین بخش های آموزش سئو

• الگوریتم های گوگل
• سئو تکنیکال (Techniacal SEO)
• سئو داخلی (On-Page SEO)
• سئو خارجی (Off-Page SEO)
• سرچ کنسول (Search Console)

مهم ترین الگوریتم های گوگل

مهمترین الگوریتم های گوگل در آموزش سئو

هنگامی که در گوگل به دنبال موضوعی هستید، مرتبط ‌ترین مقالات با توجه به سرچ شما در نتایج گوگل نماش داده می‌شوند. برای نمایش بهترین و مرتبط‌ ترین نتایج، گوگل دست به کار شده و الگوریتم‌های مختلفی را برای این موضوع روی کارآورده است.

این الگوریتم ‌ها به طور پیوسته در حال آپدیت شدن هستند و تغییرات مختلفی در آن‌ ها اتفاق می‌افتد تا کاربر در سریع‌ترین زمان ممکن بتواند به موضوع دلخواهش برسد. الگوریتم ها جایگاه و رتبه سایت شما را در نتایج گوگل مشخص می کنند.

از این رو با یادگیری آموزش سئو 0 تا 100 قادر خواهید بود با استفاده از تکنیک های مختلف نظر الگوریتم های گوگل را به خود جلب کنید و به رتبه و جایگاه خوبی در سرچ ها برسید.

الگوریتم پاندا (Panda)

الگوریتم پاندا

اگر محتوا‌ های سایت نظیر عکس، مقالات، ویدیو ‌ها و… از سایر سایت ‌ها کپی شده باشد، الگوریتم پاندا این اطلاعات را به موتور ‌های جستوجو گوگل اطلاع می ‌دهد. گوگل نیز برای آن که از رتبه گرفتن سایت‌ هایی که همواره مطالب خود را از جاهای دیگر کپی می‌کنند، جلوگیری کند، آن‌‌ها را هیچگاه در نتایج اولیه خود نشان نمی ‌دهد.

الگوریتم پاندا از سال 2011 برای جلوگیری از کپی برداری روی کار آمده و از آن زمان بازار کار تولید انواع محتوا بسیار داغ شده است. از این رو برای آن که به جایگاه مطلوبی در نتایج گوگل برسید به هیچ عنوان متن، عکس و هیچ چیز دیگری را از سایت های دیگر کپی نکنید.

الگوریتم پنگوئن (Penguin)

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن از دیگر الگوریتم های مهم گوگل است که از آوریل 2012 به عنوان یکی از الگوریتم های گوگل معرفی شده است. این الگوریتم تمام تمرکزش بر روی لینک های سایت و بک لینک های آن است.

اگر با بک لینک آشنایی ندارید در ادامه آن را به طور کامل شرح می دهیم. گوگل اهمیت بسیار بالایی برای بک لینک های قدرتمند قائل است و اگر از بک لینک های خوب استفاده کنید، احتمال افزایش رتبه شما در نتایج گوگل بسیار افزایش می یابد.

در کنار بک لینگ های خوب، بک لینک های مخرب نیز وجود دارد، که می تواند تاثیر منفی در رتبه و جایگاه سایت داشته باشد که در آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته با آن نیز آشنا می شوید.

الگوریتم برت (Bert)

گوگل برت

شما هنگامی که می خواهید موضوعی را در گوگل سرچ کنید از زبان رسمی استفاده می کنید و یا از زبان محاوره؟ ما در زندگی روزمره تمام مکالماتمان به صورت محاوره است و از این رو گوگل نیز الگوریتم برت را به وجود آورده تا بتواند راحت تر با انسان ها ارتباط برقرار کند.

از این رو این الگوریتم سبب می شود تا گوگل زبان انسان را راحت تر درک کند و دقت بیشتری در تحلیل کوئری کاربران داشته باشد. به همین دلیل گوگل با استفاده از الگوریتم برت نتایج دقیقی را به شما نمایش می دهد. توجه به این الگوریتم یکی دیگر از مواردی است که باید در آموزش سئو 0 تا صد با آن آشنا شوید.

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird)

الگوریتم مرغ مگس خوار

قبل از روی کار آمدن الگوریتم مرغ مگس خوار معمولا سایت‌ هایی در نتایج گوگل رتبه خوبی داشتند که از کلمات کلیدی بیشتری استفاده می کردند.

این موضوع کیفیت مقالات منتشر شده روی سایت ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می داد و کاربر به سختی می توانست مقاله باکیفیتی را پیدا کند و همچنین سایت هایی که به کیفیت محتواهای خود اهمیت می دادند هیچ گاه نتایج خوبی را در گوگل به دست نمی آوردند.

مرغ مگس خوار روی کار آمد تا شرایط را کاملا بر عکس کند. حال سایت هایی که از تعداد کلمات کلیدی زیادی استفاده می کنند، از طرف گوگل جریمه می شوند و رتبه آن ها کاهش می یابد. در مقابل سایت هایی که از کیفیت مقالات خوبی برخوردارند به جایگاه مناسبی در سرچ گوگل می رسند.

از این رو می توان گفت که امروزه تولید محتوا و سئو برای افزایش رتبه سایت بسیارلازم و ضروری هستند. در ادامه آموزش سئو مقدتاتی تا پیشرفته توضیحاتی را برای انتشار یک محتوا باکیفیت و سئو شده بر اساس الگوریتم های گوگل را بیان می کنیم.

الگوریتم کبوتر (Pigeon)

الگوریتم کبوتر

توجه به کلمات کلیدی و تولید محتوا کاملا سئو شده از زمانی که الگوریتم کبوتر پای خود را در دنیای الگوریتم های گوگل گذاشت رواج پیدا کرد. این الگوریتم زمانی که کاربر کلمه ای را سرچ می کند در سایت شما به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با آن موضوع می‌ گردد و در صورت وجود چنین کلمه ای آن را به گوگل اطلاع می دهد.

گوگل نیز به دلیل وجود کلمات کلیدی مهم و پرکاربرد در سایتان، رتبه شما را در نتایج خود بالاتر می برد.

الگوریتم گوره خر(zebra)

الگوریتم گورخر

این الگوریتم ساختار کلیه‌ی سایت هایی که در زمینه‌ی تجارت الکترونیک فعالیت دارند را مورد بررسی قرار می ‌دهد و آن‌هایی که کیفیت پایینی داشته و سایت بی ارزشی محسوب می ‌شوند را از نتایج گوگل حذف می ‌کند.

دلیل این موضوع جلوگیری از سو استفاده و کلاه برداری برخی از سایت ‌ها بوده است. از این رو باید به نکاتی پس از گذراندن دوره جامع آموزش سئو توجه کنید که هیچگاه به دام این الگوریتم بی رحم نیوفتید. از جمله این نکات می‌توان به دارای بودن سایتتان از نماد الکترونیک اشاره کرد.

توجه به تجربه کاربری و رابط کاربری از دیگر موارد مهم از دید الگوریتم گوره خر است. به طور کلی بهترین کاری که باید برای مقابله با این الگوریتم انجام دهید، راضی نگه داشتن مشتری است، هر چه مشتریان راضی ‌تر باشند، الگوریتم گوره خر نیز از شما راضی‌تر است!

الگوریتم Mobaile First Index

الگوریتم mobile first index

در سال‌های نه چندان دور همه‌ی ما برای تماشای سایت‌ها به سراغ لپ تاپ و کامپیوتر‌های خود می‌رفتیم و احتمال آن که سایتی را با گوشی باز کنیم بسیار کم بود؛ اما رفته رفته با افزایش تکنولوژی و روی کار آمدن گوشی‌هایی که امکاناتش حتی از یک لپ تاپ‌ هم بیشتر بود، استفاده از گوشی همراه روز به روز افزایش یافت.

اما در این هنگام سایت ها با مشکلی روبه‌رو شدند و آن هم نمایش بد آن ها در گوشی های همراه بود. گوگل برای حل این مشکل الگوریتم Mobaile First Index را معرفی کرد؛ تا سایت‌ها مجبور شوند که سایت‌های خود را برای کاربران موبایلی نیز طراحی کنند تا افراد در هنگام بازدید از آن ها مشکلی نداشته باشند.

به طور کلی رسپانسیو بودن سایت ها یکی از مهم ترین عواملی است که باید تمام سئوکار ها با آن آشنا باشند و با طراحان سایت برای طراحی رسپانسیو ارتباط برقرار کنند.

چگونه شماره یک در صفحه نتایج گوگل باشیم؟

برای اینکه شما بتوانید جزو شماره یک در صفحه نتایج گوگل باشید باید سه مرحله را به صورت هدفمند و کاملا حرفه ای انجام دهید و آن ها را مو به مو اجرا کنید.

 1. technical seo
 2. on page seo
 3. off page seo

در ادامه این صفحه به توضیح کامل درمورد هر سه مورد توضیح خواهیم داد.

سئو تکنیکال چیست و شامل چه مواردی می شود؟

به کلیه اقدامتی گفته می شود که به منظور راحت تر شدن اسکرول موتورهای جستجو و خزنده ها در سایت انجام می شود. این بخش بیشتر در ارتباط با دولوپر ها و کدنویسان سایت می باشد که باید آن ها را رعایت کنند. البته هر سئوکار باید اطلاعات لازم را در مورد هر بخش داشته باشد تا بتواند در ارتباط با تیم برنامه نویس سایت باشد و با مسئله به مشکل نخورد. در ادامه در مورد بحث سئو تکنیکال خواهیم گفت.

سئو تکنیکال و مزایای آن

سئو تکنیکال و مزایای آن

بسیاری از سایت‌ها با آن که تمام نکات لازم برای تولید محتوا و لینک سازی را رعایت کرده‌اند، اما باز هم مورد لطف و عنایت گوگل قرار نگرفته و رتبه خوبی در بین رقبا ندارند. یکی از مهم‌ترین عواملی که در این مواقع باید آن را تحلیل و بررسی کنید، سئو تکنیکال است.

به طور کلی می‌توان گفت که در سئو تکنیکال پایه‌‌ای را برای نتیجه گرفتن از سئو داخلی و خارجی می‌سازیم. سئو تکنیکال با مسائل فنی سایت، کدهای برنامه نویسی، ربات‌ها و به طور کلی با مسائل مرتبط با موتور جستجو سروکار دارد.

امروزه سرعت‌ سایت‌ یکی از مهم‌ ترین فاکتور ‌ها برای رتبه گرفتن از گوگل است، که برای افزایش آن بیش از پیش باید به رعایت قوانین و استانداردهای سئو تکنیکال نیاز داریم. از این رو در دوره آموزش سئو 0 تا 100 با این موضوعات آشنا می‌شوید.

افزایش سرعت سایت

افزایش سرعت سایت

سرعت وب سایت در حال حاضر اگر مهم‌ترین موضوع در زمینه‌ی سئو نباشد قطعا جزو مهم‌ترین موارد قرار می‌گیرد.

سایت آمازون اعلام کرده که هر 100 میلی ثانیه تاخیر در لود شدن سایت، سبب کاهش فروش یک درصدی این فروشگاه می‌شود. حتما برای شما هم بارها پیش آمده که برای خواندن مطلبی تب‌های مختلفی را در مرورگر باز کردید و محتوا سایتی را خوانده‌اید که سریع‌تر لود شده است.

از این رو سرعت کم سایت نه تنها رتبه شما را در گوگل متزلزل می‌کند بلکه می‌تواند کاربران شما را نیز کاهش دهد.

بهینه سازی کدهای سایت

بهینه سازی کدهای سایت

کدهای سایت یکی از مهم ترین مسائل برای افزایش سرعت سایت ها هستند. موتور جستجو گوگل سایت شما را با کدهایی که در آن نوشته اید، مورد ارزیابی قرار می دهد و اگر این کد ها نامنظم و بی کیفیت باشند، قطعا با مشکلات مختلفی روبه رو خواهید شد که از جمله مهم ترین آن ها از چشم گوگل افتادن است.

علاوه بر این موضوع اگر کدهای موجود در سایت زیاد باشند، طبیعی است که خزنده های گوگل زمان بیشتری را باید برای خواندن آن ها صرف کنند و از این رو احتمال کاهش سرعت سایت وجود دارد و به طبع آن رتبه سایت نیز در گوگل بسیار کاهش می یابد.

اما اگر برنامه نویسی سایت را بلد نیستید و سایت شما وردپرسی است می توانید با استفاده از افزونه های مختلف کد های سایت خود را بهینه کرده و سئو آن را ارتقا دهید.

به طور کلی مبحث بهینه سازی کدها یکی از مهم ترین مباحث در آموزش سئو 0 تا 100 است.

استفاده از کش یا Gzip

آموزش استفاده از کش یا gzip

قطعا شما هم تا به حال فایل هایی را به صورت zip درآورده اید تا حجم آن‌ ها کم شود و بتوانید این فایل ها را با سرعت بیشتری برای دیگران ارسال کنید.

این کار را می توان برای کاهش حجم صفحات سایت ها با استفاده از Gzip نیز انجام داد. به طور کلی هنگامی که کاربر سایت شما را باز می کند، درخواست دریافت اطلاعات به سرور ارسال می شود و بعد از آن که سرور درخواست را دریافت کرد، فایل ‌های سایت شروع به لود شدن می کنند، حال اگر این اطلاعات را با Gzip کاهش داده باشید، صفحه برای کاربر سریع تر لود می شود.

فشرده سازی فایل های CSS و JS

آموزش سئو و افزایش سرعت سایت

برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت یکی از مهم ترین کارهایی که باید در سئو انجام دهیم، فشرده سازی فایل های css و js است. معمولا سایت‌ها دارای تعداد زیادی از فایل های css و جاوا اسکریپت هستند که این موضوع سبب دیر لود شدن صفحه مورد نظر می شود.

از این رو برای آن که بتوان سرعت لود صفحه را افزایش داد، باید این فایل ها را کاملا فشرده و تبدیل به یک فایل css و یک فایل js کرد. این امر یکی از مهم ترین کار هایی که برای افزایش سرعت سایت در آموزش سئو 0 ت 100 با آن آشنا می شوید.

بهینه سازی فایل Robots.txt

آموزش سئو و بحث فایل robots.txt

Crawler یا خزنده‌ های گوگل ربات هایی هستند که در سایت می چرخند و اطلاعات آن ها را استخراج می کنند. به طور کلی این خزنده ها هر بار که به سایت ها سر می زنند مقدار مشخصی از اطلاعات سایت را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند.

از این رو برای آن که بتوان اطلاعات مهم تر را در اختیار آن ها قرار داد بهتر است که خود به خزنده ها اعلام کنیم که کدام مطالب سایت ما را ببیند.

با این روش مطالب مهم ما با سرعت بیشتری در نتایج سرچ گوگل قرار می گیرد. برای مشخص کردن مسیر حرکت خزنده های گوگل باید از فایل Robots.txt استفاده کنیم.

ساخت نقشه سایت (Sitemap)

ساخت نقشه سایت و تاثیر آن در سئو

بسیاری از سایت‌ها پس از انتشار مطالب با این مشکل روبه‌رواند که محتوا آن‌ها در صفحات گوگل قرار نمی‌‌گیرد و یا به عبارتی INDEX نمی‌شوند. از این رو مدت‌ ها طول می ‌کشد تا محتوا شما در نتایج سرچ گوگل برای کاربران نمایش داده شود.

اما اگر نقشه سایت داشته باشید، موتور جستجو گوگل راحت تر با سایت ارتباط برقرار می کند و راحت تر محتوا های سایت مورد ارزیابی و تحلیل قرار می دهد. توجه به ساخت نقشه یکی از مهم ترین مفاهیمی است که در دوره جامع آموزش سئو باید به آن پرداخته شود.

اگر دارای سایت وردپرسی هستید برای ساخت نقشه سایت کار سختی را پیش روی خود نداشته و فقط می‌ توان با نصب افرونه yoast seo این مهم را انجام داد.

استفاده از structured data

استفاده از استراکچر دیتاها

structured data به معنی داده‌های ساختار یافته است که به موتور جستجو گوگل کمک می کند تا بتواند مطاب سایت را راحت تر درک کرده و راحت تر با آن ها ارتباط برقرار کند.

به نوعی با استفاده از structured data می توان محتوا سایت با فرمتی طراحی کرد که طبق استاندارد‌‌های گوگل است.

طراحی صفحات با توجه به استاندارهای داده های ساختار یافته تاثیر زیادی در افزایش رتبه سایت دارد و می‌ توان آن را یکی از مهم ترین فاکتور های سئو معرفی کرد.

واکنشگرا بودن سایت (Responsive)

رسپانسیو بودن سایت

واکنش‌گرا بودن سایت یعنی این که سایت برای تمامی دستگاه‌های موجود نظیر لپ تاپ، تبلت، گوشی همراه و… طراحی شده، تا کاربر برای بازدید از سایت محدودیتی نداشته باشد.

در سال‌های اخیر بیشتر افراد سایت‌ها را با گوشی همراه خود دنبال می‌کنند و به نوعی کاربران موبایلی از کاربرانی که با لپ تاپ و کامپیوتر سایت‌ها را باز می‌کنند، بسیار بیشتر شده است.

از این رو بهتر است که به طراحی رابط کاربری برای گوشی همراه بیش از پیش اهمیت داد، تا کاربر زمان بیشتری را در سایت بماند و از این طریق بتوان رتبه‌ی سایت را در گوگل افزایش داد.

سئو داخلی (On-Page SEO)

آموزش سئو داخلی

این که شما بهترین و جذاب‌ترین مطالب را در سایت انتشار دهید، بدون آن که حتی یک نفر هم آن را نبیند، چه حسی را به شما منتقل می کند؟ ناامیدی و خستگی از کار بیهوده تنها دستاورد شما از انتشار مطالب بی بازدید است.

سئو داخلی آن چیزی است که شما را از ناامیدی خارج می‌کند و پس از مدتی با افزایش بازدید شما را به وجد می‌آورد. هر کاری که در داخل سایت برای جذب مخاطب انجام می‌دهید، مرتبط با سئو داخلی می‌شود. گذاشتن پست‌های جالب و جذاب، لینک ‌های مختلفی که صفحات سایت را به هم وصل می‌کند و… از جمله کار هایی است که می توان برای سئو داخلی انجام داد. به طور کلی هر چقدر آموزش سئو داخلی را بهتر یاد بگیرید، خزنده های گوگل بیشتر شما را می بینند و توجه بیشتری به شما دارند. چه چیزی بهتر از این؟

تایتل و عنوان صفحه (Meta Tilte)

عنوان سئو و تاثیر آن بر سئو

عنوان صفحه در سئو داخلی اهمیت بسیار بالایی دارد همچنین یک عنوان خوب و متناسب با کسب و کارتان، در جذب مخاطب نیز تاثیر گذار است.

توصیه می شود که کلمه کلیدی اصلی خود را در عنوان صفحه قرار دهید، چرا که کاربر پس از سرچ کردن عبارتی در گوگل، با متن آبی رنگی که بولد شده روبه رو می شود؛ این متن آبی رنگ همان عنوان صفحه ی شما است.

ترفندهای مختلفی برای جذاب کردن عنوان وجود دارد، نظیر استفاده از اعداد، قرار دادن کلمه کلیدی در ابتدای عنوان و… . به طور کلی برای این موضوع راهکار های زیادی وجود دارد که در آموزشات دیگری seoedu به آن‌ ها اشاره می کنیم.

دیسکریپشن و توضیحات متا (Meta Description)

توضیحات متا

هنگامی که مطالبی را در گوگل سرچ می کنید در زیر عنوان که با رنگ آبی و بولد شده نمایش داده می‌ شود، دیسکریپشن و توضیحات متا قرار می گیرد.

حتما برای شما پیش آمده است که قبل از ورود به سایت برای به دست آوردن خلاصه ای از مطالب آن، توضصیحات متا را خوانده باشید. هر چه این توضیحات واضح تر باشد و موضوع کلی صفحه را به خوبی به شما برساند، احتمال آن که صفحه را باز کنید نیز افزایش پیدا می کند.

با نوشتن متا خوب و جذاب نرخ کلیک سایت روز به روز بیشتر و بهتر می شود. از این رو یکی از مباحث مهم در آموزش سئو 0 تا 100 توجه به توضیحات متا است.

آدرس صفحات و یو آر ال ها (URL)

آدرس صفحات

برخی از سایت برای آدرس صفحات خود نام های عجیب و غریبی انتخاب می کنند که حتی گاها خودشان هم یادشان می رود! اما در مقابل سایت هایی داریم که با خواندن URL آن‌ها به راحتی می توانیم محتوا صفحه اش را حدس بزنیم و از طرفی این url بهتر و راحت تر در ذهنمان باقی می ماند.

برای مثال یک سایت ایرانی را برای شما مثال می زنیم. سایت VARZESH3 یک سایت ایرانی است که اگر اهل فوتبال و ورزش باشید، بارها به آن سر زده اید. با خواندن URL این سایت حتی اگر تا به حال نیز واردش نشده باشید می توانید حدس بزنید چه محتوایی دارد و همچنین تا مدت ها نام آن در ذهنتان می ماند.

هدینگ ها و سرتیترها (Heading)

هدینگ ها و عناوین در سئو

استفاده از هدینگ و سرتیتر ها دو مزیت بزرگ را برای محتوای سایت دارد. اول آن که به وسیله ی هندینگ ها می توان اهمیت بخش های مختلف محتوا را به موتور جست و جو فهماند.

دومین مزیتی که استفاده از هدینگ ها به دنبال دارد را می توان ایجاد یک ساختار منسجم و منظم برای مطالب پست ها دانست.

اگر در محتوا از تگ های هدینگ به صورت استاندارد استفاده کنیم، کاربر راحت تر با متن ارتباط برقرار می کند.

این نوع تگ ها برای عنوان و تیتر های موجود در صفحه کاربرد دارد. تگ های هدینگ به 6 دسته تقسیم بندی می شوند که به ترتیب عبارت انداز:

 • H1
 • H2
 • H3
 • H4
 • H5
 • H6

هر تیتری که درصفحه سایت وجود دارد یکی از این 6 مورد را شامل می شود.

H1 برای مهم ترین و بااهمیت ترین موضوعات صفحه به کار می رود و از این رو بیشتر از آن برای عنوان صفحه استفاده می کنیم. به طور کلی H1 برای با اهمیت ترین موضوعات و تگ H6 برای کم اهمیت ترین تیترها کاربرد دارد.

به عنوان مثال معمولا قسمت نتیجه گیری مطالب بین تگ های H4 تا H6 قرار می گیرد.

کلمات کلیدی و کوئری ها (Query)

کلمات کلیدی و نقش آن ها در سئو

اگر شما تمام کارهای مربوط به سئو داخلی را انجام دهید ولی برای محتواهای سایت کلمه کلیدی مشخص نکنید، باید گفت که تقریبا هیچکاری نکرده اید! کلمه کلیدی یکی از مهم ترین و پایه‌ای ترین مباحث در آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته است که باید به آن بیش از هر چیز دیگر توجه داشته باشید.

شما با توجه به محتوای سایت خود باید با استفاده از ابزارهای گوناگون، متوجه شوید که کاربر شما، بیشتر چه کلماتی را در گوگل سرچ می کند.

بیشترین کلمات یا عباراتی که کاربران در گوگل سرچ می کنند، مشخص کننده کلمات کلیدی سایت هستند.

شما پس از آن که لیست کلمات کلیدی را به دست آورید، با توجه به نیاز کاربر شروع به تولید محتوا می کنید و افراد را به مرور زمان برای خواندن این مقالات به سایت خود می کشانید.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مطالب درمورد سئو مربوط به محتوا سایت به مقاله آموزش سئو محتوا مراجعه کنید. در این محتوا به طور اختصاصی به موضوع سئو محتوا پرداخته شده است.

تکنیک های حرفه ای برای بهبود سئو داخلی

تکنیک های بهبود سئو داخلی

برای بهبود سئو داخلی سایت فقط توجه به چند نکته و انجام آن ها کارساز نیست. چرا که همه ی افراد برای بهبود سایت خود از این تکنیک ها قطعا استفاده می کنند. از این رو با انجام این موارد فقط از رقابت با سایر رقبا عقب نیوفتاده اید.

اما حال، زمان سبقت است. به طور کلی ترفند و تکنیک های مختلفی برای سئو داخلی و خارجی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان سئو خود را قوی تر کرد. اما این تکنیک ها بسیار گسترده هستند و به نوعی می توان گفت که انتهایی ندارند. بیشتر این نکات را باید به صورت تجربی و با آزمون و خطا به دست آورد.

اما برخی از این تکنیک ها قبلا امتحان خود را پس داده اند و می توانید از آن ها برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید.

کلمه کلیدی در ابتدای تایتل و عنوان

وجود کلمه کلیدی در ابتدای عنوان

هنگامی که خزنده های گوگل وارد سایت می شوند، ابتدا به دنبال مهمترین بخش های سایت هستند. عنوان سایت و تیترهای دیگر آن از مهم ترین بخش های صفحه به حساب می آیند.

ازاین رو خزنده های گوگل ابتدا به دنبال آن ها می روند و اگر در ابتدای عنوان با کلمه کلیدی روبه رو شوند یک کوئن مثبت برای سایتان در نظر می گیرند.

همچنین وجود کلمه کلیدی در ابتدای عنوان برای کاربرانی که قصد دارند سریع تر به محتوا مورد نظر خود برسند نیز بسیار اهمیت دارد که این موضوع نرخ کلیک سایت را افزایش می دهد. به طور کلی استفاده از چه عنوانی یکی از مسائل پیچیده در آموزش سئو است که مقالات مفصلی راجع به آن در SEOEDU قرار داده ایم.

چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی

هنگامی که شما کلمه کلیدی را برای صفحه خود در نظر می گیرید، گوگل باید متوجه شود که آیا محتوا نوشته شده مرتبط با کلمه کلیدی است یا خیر.

گوگل برای فهمیدن این موضوع شروع به شمارش کلمات کلیدی در متن می کند و اگر این تعداد به اندازه استاندارد بود، تکرار می کنم به اندازه استاندارد بود، رتبه خوبی را برای آن در نظر می گیرد.

حال مقدار استاندارد یعنی چه؟ استفاده زیاد از کلمه کلیدی کیفیت محتوا را کاهش می دهد و گوگل نیز به این موضوع کاملا واقف است و به همین دلیل با استفاده زیاد از کلمات کلیدی نمی توانید گوگل را گول بزنید.

همچنین استفاده کم از کلمه کلیدی این حس را به گوگل منتقل می کند، که محتوا سایت، مرتبط با کلمه کلیدی نیست و برای آن نمره منفی در نظر می گیرد. از این رو کلمات کلیدی را به اندازه در محتوا استفاده کنید و در استفاده از آن‌ها خسیس یا ولخرج نباشید!لطفا!

کلمه کلیدی در URL

کلمات کلیدی در url صفحه

استفاده از کلمه کلیدی در URL یکی ازکارهایی است که برای بهبود سئو می توان از آن بهره گرفت.

این روش تاثیر خوبی بر روی سئو دارد و با استفاده از آن احتمال رسیدن به صفحه اول گوگل افزایش می یابد.

اما به طورکلی می توان گفت که تولید محتوا باکیفیت، اهمیت بیشتری از این موضوع دارد، اما اگر قادر به گذاشتن کلمه کلیدی در URL هستید، چرا که نه، این کار را حتما انجام دهید.

کلمات LSI و ساجست گوگل در هدینگ ها

کلمات lsi

همانطور که گفته شد استفاده مکرر از کلمات کلیدی، ارزش و کیفیت محتوا را پایین می آورد و این موضوع نه از دید کاربر خوب است و نه از دید گوگل. چگونه محتوای خود را پربارتر کنیم؟

کلمات lsi را به نوعی می توان مترادف کلمات کلیدی معنی کرد.

به جای این که مدام یک کلمه را در متن تکرار کنید می توانید از این کلمات بهره بگیرید.

به طور کلی وجود کلمات lsi ارزش محتوا را پیش گوگل بالا می برد و این موضوع سبب افزایش رتبه سایت می شود. به طور کلی در آموزش سئو ابزار های مختلفی برای پیدا کردن کلمات مترادف وجود دارد، اما بهترین ابزار را می توان پیشنهادات یا ساجست های گوگل معرفی کرد.

برای پیدا کردن کلمات lsi می توانید کلمه کلیدی اصلی خود را در گوگل سرچ کنید. در پایین صفحه با 10 مورد از کلمات کلیدی مرتبط با صفحه روبه رو می شوید و با استفاده از آن ها می توانید محتوای خود را غنی و پربارتر کنید.

سئو خارجی (Off-Page SEO)

سئو خارجی و آموزش سئو

ما برای اینکه اعتبار و ارزش یک نفر را بسنجیم، توجه می کنیم که اطرافیانش راجب او چه چیز هایی می گویند و همچنین توجه می کنیم این فرد از نظر دور و اطرافیانش چجور آدمی است.

گوگل هم برای فهمیدن میزان اعتبار یک سایت شبیه به انسان ها عمل می کند. خزنده های گوگل می گردند که ببیند سایت های دیگر راجع به سایتتان چه چیز هایی می گویند و بر اساس آن رتبه شما را در صفحات گوگل بهتر یا بدتر می‌ کنند. حال ما در سئو خارجی چه می کنیم؟

تمام تلاش ما این است تا در سایت های دیگر با استفاده از راه مختلف سئو خارجی نظیر لینک سازی، کامنت گذاری و… ارزش و اعتبار بالایی برای سایت خود بسازیم

لینکسازی خارجی چیست؟

لینک سازی خارجی چیست

لینک سازی خارجی یا بک لینک، لینکی است که ما در سایت‌هایی غیر از سایت خود قرار می‌دهیم تا اعتبار و ارزش خود را پیش گوگل افزایش دهیم. همچنین با لینک سازی خارجی می‌توان کاربران را از سایت‌های دیگر به سایت خودمان وارد کنیم و از این طریق مخاطبان خود را افزایش دهیم.

به طور کلی به وسیله‌ی لینک سازی خارجی باید لینک صفحات سایت را تا حد امکان در سایت‌‌های مختلف قرار دهیم تا خزنده‌های گوگل راحت‌تر ما را پیدا کنند و بشناسند.

بهترین زمان برای سئو خارجی و لینک سازی خارجی

بهترین زمان برای لینک سازی

آغاز سئو داخلی زمان شروعش مشخص است، شما هنگامی که کار طراحی سایت به پایان رسید، باید سئو داخلی را شروع کنید.

اما سئو خارجی استراتژی‌های متفاوتی دارد. به طور کلی برای آن که بتوانید از سئو خارجی مخاطبان و کاربران زیادی را پیدا کنید، باید در قدم اول سئو داخلی خود را به حد مطلوبی رسانده باشید و همچنین سایتتان دارای محتوا‌های غنی و پربار شده باشد.

البته برخی از افراد سئو خارجی را همزمان با سئو داخلی پیش می برند و این موضوع را روی نام برند و لینک سازی خارجی برای صفحه ی اصلی آغاز می کنند.

برای این مورد باید صفحه اصلی خوب و پرباری داشته باشید. اما به طور کلی معمولا در آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته توصیه می شود که لینک سازی خارجی را از ماه دوم آغاز کنید.

مزایای لینک سازی خارجی و نکات مهم آن

مزایای لینک سازی خارجی

برای انجام سئو خارجی راه زیادی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای مزایا و معایب مختلفی هستند.

از این رو در آموزش سئو 0 تا100 باید با مزایا و معایب این روش‌ها آشنا شوید، تا کار‌های که به سایت آسیب می زند را انجام ندهید. به طور کلی با استفاده از مزایای سئو خارجی می‌توان رتبه و رنک خوبی از گوگل گرفت.

برای دستیابی به تمام مزایای سئو خارجی باید به نکات مختلفی توجه داشته باشد، که از جمله مهم‌ ترین آن ها را در زیر مشاهده می کنید.

 1. باید محتواهای سایت از نظر کیفیت و سئو تا حد امکان خوب و استاندارد باشد تا بتوان از طریق لینک دادن به این محتواها کاربران و خزنده های گوگل را جذب خود کرد.
 2. انتشار مقالات باکیفیت و استاندارد به سایت‌ های خبری پربازدید. به این روش رپرتاژ آگهی می‌ گویند.
 3. محتوا ها باید کاملا یونیک باشند و همچنین در نوشتن آن ها خلاقیت به خرج دهید تا کاربر جذب آن شود.
 4. استفاده درست و اصولی از شبکه های اجتماعی
 5. و…

آموزش سئو: استفاده از شبکه های اجتماعی برای بهبود رتبه سایت

اگر از شبکه های اجتماعی خود استفاده می کنید شما می توانید به راحتی وبسایت خود را بهینه و بهبود ببخشید، فقط کافیست به نکاتی که در این ویدیو آموزش سئو رایگان به شما گفتم را رعایت کنید تا به بهترین شکل ممکن شاهد تغییر رتبه های وبسایت خود باشید.

6 روش عالی برای لینک سازی خارجی

6 روش لینک سازی خارجی

 • رپورتاژ
 • بک لینک EDU
 • پست مهمان (Guest Post)
 • بک لینک کامنتی (Comment Backlink)
 • سوشیال بوک مارکینگ (Social Bookmarking)
 • بک لینک فرومی یا انجمن (Forum Backlink)

3 تکنیک حرفه ای برای لینک سازی خارجی

3 تکنیک حرفه ای در لینک سازی خارجی

• برند منشن
• استفاده از انواع لینک
• حفظ نسبت لینک های فالو و نوفالو

سرچ کنسول بهترین ابزار هر سئوکار

سرچ کنسول

بسیاری از سایت های جهان بخش عظیمی از کاربران خود را از طریق صفحات گوگل جذب می کنند. این موضوع سبب شده تا سایت ها برای موفقیت و پیشرفت خود بیشتر از هر چیزی یا هر کسی به گوگل نیاز داشته باشند.

به همین دلیل این که چه اتفاقاتی در سرچ گوگل می افتد برای ما خیلی مهم و ضروری است.

گوگل با توجه به نیاز مدیران سایت و سئوکاران، ابزاری را در اختیار آن ها قرار داد که استفاده از آن از نان شب هم واجب تر است.

با استفاده از سرچ کنسول می توان متوجه رفتار کاربرها شد و همچنین اگر مشکلی برای سایت به وجود آمده باشد، گوگل آن را اطلاع می دهد.

به طور کلی با استفاده از سرچ کنسول می توانیم به سوالات مختلفی که از سایت خود داریم برسیم.

• کاربران با سرچ چه کلماتی وارد سایت ما می شوند؟
• وضعیت وب سایت در نتایج جستجو چگونه است؟
• چه مشکلاتی تاثیر منفی روی سایت گذاشته اند؟
• چگونه می توان کارایی و کیفیت سایت را افزایش داد؟
• و… .

هدف از بهینه سازی سایت چیست؟ چرا باید سایتمان را به رتبه های برتر گوگل بیاوریم؟

هدف از سئو سایت زمانی معنا می دهد که شما استراتژی سایت خود را مشخص و بنا نهاده باشید. آیا هدف سایت شما یا بهتر بگوییم هدف اصلی کسب و کار شما فروش محصول است؟ فروش خدمات است؟ گرفتن ترافیک و نرخ کلیک بالا می باشد یا ….
اگر شما هدف خود را در کسب و کارتان فروش محصول قرار داده باشید، هدف از seo سایتتان هم دقیقا می شود فروش محصولات شما که ممکن است دارای برند و شرکت سازنده و… باشد.

اگر شما یک شرکت خدماتی هستید و قصد فروش خدمات و یا ارائه خدمات به کاربرانتان دارید، هدف سایت شما باید نمایش خدمات شما و فروش شما به کاربر باشد. در ادامه درمورد استراتژی سئو سایت های مختلف توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

پس درنتیجه زمانی که شما هدف خود را از راه اندازی سایت خود مشخص کردید می توانید بیان کنید که استراتژی سایت شما و هدف اصلی S.E.o سایت شما به چه دلیل است و برای رسیدن به آن هدف تلاش و همت کنید.

بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

 • در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
 • باعث ایجاد برند می شود.
 • باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
 • باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
 • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
 • بهترین ابزار برای تبلیغات است.

اصلاً چرا بهبود رتبه سایت اینقدر مهم است؟

آموزش سئو

خوب با توجه به گذر زمان و میزان افزایش خرید های اینترنتی توسط مردم باید گفت الان گوگل جزو بهترین راه های کسب درآمد می باشد. شما زمانی می توانید از گوگل درآمد داشته باشید که سایت خود را سئو کرده باشید و در نتایج اول گوگل قرار گرفته باشید.

تصور کنید سایت خود را طراحی کرده اید و اکنون نشسته اید تا مشتری شما به سراغ سایت شما بیاید و از شما خرید کند! آیا این ممکن است؟

هرگز این اتفاق خوب رخ نمی دهد مگر اینکه شما در جلو چشمان مشتری خود باشید.

چطوری میتوانم فروش اینترنتی خود را افزایش دهم؟

زمانی که در مورد فروش اینترنتی صحبت می کنیم محال ممکن است صحبت از سئو و سایت و اینستاگرام به پیش نیاید.

سایت و SEO و اینستاگرام سه عنصر اصلی و درآمد زا برای کسب و کار های مختلف می باشند. اگرچه اینستاگرام به تنهایی قادر به فروش برای برخی از کسب و کارها به صورت مستقیم نیست اما برای ایجاد آگاهی از برند می تواند کمک بزرگی به شما بکند.

پس اگر می خواهید فروش اینترنتی داشته باشید و آن را افزایش دهید، نیاز دارید تا یک سایت یا پیج اینستاگرام داشته باشید.

سایت می تواند برای شما حتی ماهانه فروشی بالغ بر 1.000.000.000 ریال را داشته باشد. برخی از مشتریان ما  در این حوزه، توانسته اند به این مقدار فروش ماهیانه در ماه برسند.

پس قطعا شما نیز می توانید جزو این افراد باشید و به درآمدهای زیاد و داشتن زندگی بی دردسر و راحت به ویژه در شرایط اقتصادی و سیاسی الان فکر کنید.

بهترین روش برای یادگیری و اجرای سئو چیست؟

بهترین روش ها برای یادگیری سئو  این است که شما در ابتدا در یک دوره شرکت نمایید و اطلاعات پایه ای و مفید را دریافت نمایید.
زمانی که شما در یک دوره خوب و حرفه ای، البته نه هر دوره ای شرکت کردید می توانید برای شروع از یک سایت که برای خودتان است و مربوط به حرفه خودتان می باشد آغاز کنید و  به صورت عملی یاد بگیرید.

دقت داشته باشید شرکت کردن در دوره ها به شما کمک می کند تا علم آن را بیاموزید اما تجربه و بودن در چالش ها و افت و خیزهای یک پروژه بسیار مهم است.
ما در دوره آموزش جامع خود به صورت پروژه محور به شما کمک می کنیم تا به صورت حرفه ای بیاموزید و جزو افرادی باشید که بتوانید سایت خودتان را با کمترین هزینه ها برای رفتن به صفحات برتر گوگل آماده کنید و به درآمد باور نکردنی دست پیدا کنید.

حتی با یادگرفتن آن شما می توانید پروژه بگیرید و برای دیگران کار کنید. فقط کافیست باور کنید! در آمد یک سئوکار مبتدی در ماه می تواند چیزی حداقل 25.000.000 ریال باشد. بماند که برخی از سئوکاران در آمدی بالای 200-300 میلیون در ماه دارند.

چرا سئو در فروش تاثیر فوق العاده ای دارد؟

seo در اصل عمل به این قانون است که شما خود را در جلو چشم و در معرض دید کاربر یا مشتری خود قرار میدهید.

بیایید این مسئله را با یک مثال به جلو ببریم:

تصور کنید می خواهید یک مغازه در شهر خود راه اندازی کنید. اولین کاری که برای جذب مشتری انجام می دهید چه کاری است؟ بله دقیقا درست است.
در شلوغ ترین جای ممکن شهر مغاز خود را افتتاح می کنید و با بلیبورد و روش های تبلیغاتی دیگر شروع به سر و صدا می کنید که مغازه ما در این مکان قرار دارد و این خدمات و یا محصولات را ارائه می دهد.

سئو هم دقیقا همین است. در کسب و کارهای دیجیتالی مسئله مهمی که وجود دارد این است که مردم شما را ببینید و پیدا کنند.

بهترین گزینه برای پیدا شدن شما جلو دید آن مشتری که به دنبال شما می گردد این است که شما را در سرچ گوگل پیدا کرده و به شما اعتماد کند.

در این صورت است که شما می توانید فروش خیلی زیاد و بی نهایت را در کسب و کار خود تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

گوگل مثل یک معدن طلا می ماند. فقط شما باید آن را از دل خاک بیرون آورید.

هر کسب و کاری حتی آن هایی که چندین سال است در بازار کار میکنند در آینده نزدیک مجبور به آنلاین شدن هستند و در نتیجه به سئو نیاز پیدا خواهند کرد.

قبل از رقبای خود سئو سایتتان را شروع کنید.

5 تکنیک سئو در سال 2021 که در وب ایران مشاهده نمیکنید!

 
در این ویدیو درمورد 5 تکنیک خیلی حرفه ای در بحث سئو صحبت کردم که شما میتوانید با رعایت کردن آن ها میزان رشد خیلی زیادی را در وبسایت خود تجربه کنید.
این 5 روش بهینه سازی سایت خیلی هم سخت نیست.

10 دلیل که سایت من به سئو نیاز دارد

 1. از رقبا پیشی بگیرید.

  یکی از قسمت هایی که خیلی به شما کمک میکند تا از رقبای خود در دنیای دیجیتال مارکتینگ پیشی بگیرید.
  در ایران بیشتر رقبای شما هنوز وارد این حوزه نشده اند یا اگر شده باشند بسیار اندک هستند. پس بهترین زمان برای شروع کار سایت شما همین الان و همین امروز است. پس سریعا به این کار اقدام کنید.

 2. در صدر نتایج گوگل دیده شوید.

  زمانی که شما سایت خود را سئو می کنید در رتبه های برترگوگل قرار میگیرد در نتیجه ترافیک و کاربر بیشتری وارد سایت شما می شود و هرچه کاربر بیشتری وارد شود میزان فروش شما نیز افزایش یافته و بیشتر خواهد شد.

 3. مشتریان هدفمند را به سایت خود هدایت کنید.

  خوب مشتریانی به سمت سایت شما می آیند که واقعا دنبال محصول شما هستند. کسی که سرچ می کند خرید موبایل هیچوقت به دنبال شارژر یا هدفون نیست بلکه به دنبال یک گوشی می گردد تا آن را خرید کند.

 4. فروش خود را چند برابر کنید.

  بهبود رتبه های سایت یکی از راه های افزایش فروش می باشد. زمانی که شما سایت خود را سئو می کنید و به رتبه های اول گوگل می رسید، صدرصد فروش زیادی را تجربه می کنید.

 5. هزینه‌‌‌ی سئو بسیار پایین تر از تبلیغات اینترنتی می‌‌‌‌‌باشد.

  تبلیغات اینترنتی دارای بازه زمانی خاص و مشخصی می باشد و محدود به یک ماه یا نهایتا یکسال می باشد. همینطور هزینه های تبلیغات اینترنتی بسیار بالا تر از سئو برای شما تمام می شود.
  زمانی که شما سایت خود را سئو می کنید برای همیشه در نتیجه یک باقی خواهید ماند. اما تبلیغات باید همیشه آن را شارژ کنید و بهای زیادی را پرداخت کنید.
  نمونه بارز آن تبلیغات گوگل است که به نرخ دلار روز حساب می شود و با قیمت دلار در امروز مسلما هزینه ها را به شدت افزایش می دهد.

 6. سئو در گوگل رایگان است اما تبلیغات در گوگل هزینه دارد.

  زمانی که شما به سئو می پردازید نباید هزینه ای به گوگل پرداخت کنید اما بخواهید تبلیغات گوگل بروید مطمئنا پشیمان خواهید شد.

 7. ترافیک در سایت بالا می‌‌‌رود.

  زمانی که شما سئو سایت را انجام می دهید ترافیک سایت خود را به شدت افزایش می دهید و کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت می کنید.

 8. الکسا پایین می‌‌‌آید.

  برای برخی از افراد به ویژه سایت های خبری رنک الکسا بسیار مهم است. زمانی که شما سایت خود را S.E.O می کنید رنک الکسا شما کاهش یافته و پایین می آید.

 9. برند سازی انجام می‌‌‌گیرد.

  seo جزو مواردی است که می تواند به برند شدن کسب و کار شما کمک کند. طوری که بقیه در کوچه و خیابان ها نیز از شما بگویند.

 10. اعضای سایت شما بسیار بالا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.

  برخی از کسب و کارها به دنبال دریافت اعضا می باشند و به آن نیاز دارند مثل سایت مدیروب که هرچه اعضای آن بیشتر شود برای مهران منصوری فر بسیار خوشایند تر و لذت بخش تر خواهد بود.

آیا می‌توانم سئو‌ی سایتم را خودم انجام دهم؟

بله صدرصد شما می توانید سئو سایت خودتان را خودتان انجام دهید اما باید آن را به صورت اصولی و حرفه ای آموخته یا بلد باشید. ما در مجموعه SEOEDU به آموزش حرفه ای سئو سایت پرداخته ایم و اطلاعات و نکات خیلی مهم در مورد آن  به شما آموزش داده ایم. اگر میخواهید سایت خود را بهینه کنید و در قبال آن هزینه زیادی نکنید پیشنهاد میکنیم از محصول آموزش جامع سئو ما استفاده کنید.

شما علاوه بر آموختن بهینه سازی سایت از ما هدیه نیز دریافت خواهید کرد و همینطور ما 3 ماه به صورت رایگان به شما پشتیبانی ارائه خواهیم داد و همراه شما خواهیم بود.

در این دوره تا مدت زمان یکسال هر آپدیتی در گوگل رخ بدهد ما به شما خواهیم گفت و اطلاعات لازم را به شما خواهیم داد.

فایل PDF اصطلاحات سئو

فایل اصطلاحات سئو

ما در تیم seoedu به جمع آوری اصطلاحات رایج و پرکاربرد در سئو پرداخته ایم که شما می توانید آن فایل را از طریق لینک درج شده در صفحه دانلود نمایید و به مطالعه آن بپردازید.

آموزش صفر تا صد سئو رایگان

ما در این مقاله از وبسایت seoedu سعی داریم تا آموزش صفر تا صد سئو رایگان را برای شما آماده کنیم و برای همین نیاز داریم تا برای تکمیل موضوعات این مقاله از شما کمک و حمایت دریافت کنیم. در صورت داشتن هر ایده و موضوعی درمورد پیشرفت و تقویت این صفحه را پذیرا هستیم و شما میتوانید موضوعات ناقص این محتوا را در بخش بلاگ به ما اطلاع دهید تا ما آموزش صفر تا صد سئو رایگان را تکمیل و کامل کنیم.

انواع روش های سئو سایت

انواع روش های سئو سایت

همانطور که گفته شد سئو علاوه بر آن که مهارت ساده‌ای است، پیچیدگی و تکنیک‌های خاص به خود را دارد. به طور کلی با روش‌های مختلفی می‌توانید سئو سایت را پیش ببرید که هر کدام از این روش‌ها در جلب نظر مخاطبان و گوگل نقش بسیار زیادی دارند. استفاده درست و بجا از این تکنیک‌ها می‌تواند شما را از دیگر سئوکاران متمایز کند. این نوع از تکنیک‌ها تا حد زیادی با آزمون و خطا به دست می‌آید، البته اگر آموزش سئو خوبی را دنبال کرده باشید، تا حد زیادی می‌توانید خطا‌ها را کاهش دهید.

تکنیک‌های سئو را می‌توان به سه دسته کلی تقسم بندی کرد، که شامل موارد زیر می‌شوند.

• سئو کلاه سفید
• سئو کلاه سیاه
• سئو کلاه خاکستری

در ادامه هر کدام از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

سئو کلاه سفید؛ سئو اصولی و استاندارد

سئو کلاه سفید؛ سئو اصولی و استاندارد

سئو کلاه سفید را می‌توان روشی از سئو نامید، که به واسطه‌ی آن می‌توانید بسیار هدفمند، دقیق و اصولی کاربران وارد سایت کنید و از این طریق رتبه سایت را در گوگل افزایش دهید. با استفاده از این روش‌ها هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند و شما یک سیر صعودی را برای سئو سایت خود مشاهده می‌کنید. به طور کلی با استفاده از کلمات کلیدی درست و به اندازه، ایجاد بک لینک‌های اصولی و استاندارد، لینک سازی داخلی و خارجی و… می‌توانید سئو کلاه سفید را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. اکثر روش‌ها و تکنیک‌های سئو کلاه سفید را می‌توانید به صورت آموزش رایگان سئو در سطح وب تماشا کنید، همچنین با بهره گیری از مقالات آموزش جامع سئو سایت seoedu می‌توانید این موارد را به درستی و خوبی فرابگیرید.

به طور کلی اگر در اول راه خود هستید، بهترین و کارآمد‌ترین روش برای شما استفاده از سئو کلاه سفید است، چرا که هیچ خطر و ریسکی را به دنبال ندارد.

جهت مطالعه بیشتر درمورد سئو کلاه سفید و یادگیری مطالب بیشتر درمورد این نوع از سئو می توانید به مقاله آموزش سئو کلاه سفید مراجعه کنید.

سئو کلاه سیاه برای انجام سریع‌تر سئو سایت

سئو کلاه سیاه برای انجام سریع‌تر سئو سایت

سئو کلاه سیاه یکی از روش‌های پرریسک سئو است که باید برای انجام آن‌ها بسیار دقیق و درست عمل کنید، تا به هیچ عنوان به دام خزنده‌های گوگل نیوفتید. به طور کلی گوگل قوانین و شرایط مختلفی را برای سئو در نظر گرفته است و هر سایتی که این قوانین را رعایت نکند، از نتایج سرچ گوگل پنالتی می‌شود، یعنی این که دیگر مطالب سایت را نمی‌توان در صفحات serp گوگل تماشا کرد. از این رو اگر آموزش سئو مبتدی را گذرانده‌اید به هیچ عنوان از این روش‌ها استفاده نکید، اما افرادی که تا اندازه‌ای به سئو تسلط داشته باشند، می‌توانند با استفاده از این روش در زمان کمتری بیشترین و بهترین بازدهی را دریافت کنند. اما می‌توان گفت به دلیل ریسک‌های مختلفی که این روش دارد، بهتر است که به سراغ آن نروید. از جمله مهم‌ترین کار‌ها و تکنیک‌هایی که در سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرد، می‌توان موارد زیر را نام برد.

• بهره گیری از محتواهای تکراری سایر سایت‌ها
• استفاده از لینک و متون مخفی
• استفاده از برچسب‌ها و کلمات مترادف نامرتبط
• بهره گیری بیش از اندازه از کلمات کلیدی
• و…

با وجود آن که امروزه راه‌های مختلفی برای دور زدن گوگل وجود دارد که در آموزش صفر تا صد سئو نیز برخی از آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما بازهم باید در استفاده از این روش‌ها بسیار حساس بود و دقت داشت؛ چرا که گوگل روز به روز در حال آپدیت کردن الگوریتم‌های خود است و به همین دلیل احتمال آن که به دائم این الگوریتم‌ها بیوفتید زیاد است.

شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد سئو کلاه سیاه به مقاله آموزش سئو کلاه سیاه مراجعه و تمامی نکات و ترفندهای مربوط به آن را نیز مطالعه کنید.

سئو کلاه خاکستری؛ مابین سفید و سیاه!

سئو کلاه خاکستری؛ مابین سفید و سیاه!

این نوع از سئو مابین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه قرار می‌گیرد. در این روش معمولا تمامی قوانین گوگل رعایت می‌شود و اغلب در آن راه‌هایی برای ترغیب و گاها گول زدن مخطبان و کاربران وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از تبلیغ‌ها یا بسیاری از عنوان‌‌هایی که برای مطالب سایت‌ها انتخاب می‌شوند، جزو سئو کلاه خاکستری قرار می‌گیرند. به عنوان مثال PDF یک کتاب مشخص به هیچ عنوان در گوگل وجود ندارد، اما برخی برای آن که مخاطبان را جذب خود کنند، با عنوان‌هایی گول زننده افراد را برای دانلود PDF به سایت خود می‌کشانند و از این رو بازدید سایت را افزایش می دهند.

برای توضیح بیشتر سئو کلاه خاکستری می‌توان گفت که برخی از مقالات موجود در گوگل از نظر کلمات کلیدی و کلمات مترداف کاملا استاندارد و اصولی هستند و از این رو از طرف گوگل هیچ گونه نگرانی و استرسی وجود ندارد، اما هنگامی که مخاطب وارد آن محتوا شده متوجه بی‌ارزشی آن محتوا می‌شود. به طور کلی سئو کلاه خاکستری راه مختلف دیگری دارد که می‌توانید با مراجعه به سایر مقالات SEOEDU آن‌ها را مشاهده کنید.

بهترین و کاربردی‌ترین ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی

در این قسمت از آموزش سئو می خواهیم تا با هم ابزارهای بسیار کاربردی و مهم را که به ما کمک میکنند تا بتوانیم کلمات کلیدی وبسایت را پیدا کنیم به شما معرفی کنیم.

وجود یک استراتژی خوب و منظم برای محتوا می‌تواند از هر چیزی دیگری در سئو سایت نقش داشته باشد. به طور کلی شما هر چه در بخش‌های مختلف سئو به خوبی عمل کنید اما محتواهای خوب و باکیفیت را درون سایت مورد استفاده قرار ندهید، نمی‌توانید به جایگاهی مناسبی در گوگل برسید. از این رو باید در آموزش جامع سئو به این موضوع بسیار اهمیت دهید و آن را به خوبی و بادقت بالا فرابگیرید.

مهم‌ترین کاری که باید برای استراتژی محتوای خود در نظر بگیرید، پیدا کردن کلمات کلیدی مهم کسب و کار است. برای پیدا کردن آن راهکار‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها می‌تواند شما را در سئو محتوا کمک کنند.

اما بهترین راهکار پیش رویتان بدون شک استفاده از ابزار‌های مختلف است. به طور کلی ابزار‌های گوناگونی برای این امر وجود دارند که برخی پولی و برخی دیگر رایگان هستند. در بین ابزار‌های پیدا کردن کلمات کلیدی، بعضی دارای دقت و کیفیت بیشتری بوده و به همین باید آن‌ها را در آموزش از صفر تا صد سئو بیشتر مورد بررسی و تحلیل قرار دهید.

حال در ادامه مهم‌ترین و بهترین مواردی که در سال 2020 سئوکاران حرفه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کنند را بیان می‌کنیم تا با بهره گیری از این ابزار‌ها بهترین نتیجه را بگیرید.

پیدا کردن کلمه کلیدی با Google Keyword Planner

یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار‌هایی که برای پیدا کردن کلمات کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابزار Google Keyword Planner است. شاید بتوان گفت که اصلی‌ترین دلیل محبوبیت این ابزار رایگان بودن آن می‌باشد.

این ابزار به طور مستقیم از Google AdWords کوئری می‌گیرد و از این رو دارای دقت بسیار بالایی است. به طور کلی باید گفت که Google Keyword Planner اطلاعات خود را از گوگل می‌گیرد و به همین می‌توان گفت که آن یکی از دقت‌ترین ابزار‌هایی است که می‌تواند برای پیدا کردن کلمات کلیدی مورد استفاده قرار گیرید.

برای استفاده از این ابزار می‌توانید به راحتی در Google AdWords اکانت ایجاد کرده و سپس آن را مورد استفاده قرار دهید. ذکر این نکته نیز لازم و ضروری است که Google Keyword Planner نتایج جستوجو سایر موتور‌های جستوجو را نمایش نمی‌دهد بلکه فقط از آن می‌توان برای به دست آوردن کلمات کلیدی که در گوگل سرچ می‌شود، استفاده کرد.

پیدا کردن کلمات کلیدی با استفاده از Kwfinder

اگر می‌خواهید پس از گذراندن اموزش رایگان سئو یک ابزار مهم و تخصصی برای پیدا کردن کلمات کلیدی داشته باشید، ما به شما Kwfinder را پیشنهاد می‌دهیم. این ابزار هم دارای نسخه رایگان است و هم دارای نسخه پیشرفته و پولی. به طور کلی از نسخه رایگان آن نیز می‌توان اطلاعات کامل و دقیقی را به دست آورد، اما برای استفاده بدون محدودیت بهتر است که از نسخه اصلی آن استفاده کنید.

شما باید برای استفاده از این ابزار، کلمه کلیدی اصلی خود را وارد کرده و سپس در بخش location باید موقعیت جغرافیایی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که اگر کسب و کارتان به نوعی است که نیاز به سئو محلی دارد، باید اطلاعات بخش موقعیت جغرافیایی را با دقت بیشتری وارد کنید.

 • Kwfinder: دارای بخش‌های مختلفی است که باید در آموزش کامل سئو رایگان با این بخش‌ها آشنا شوید. در ادامه مهم‌ترین این بخش‌ها را معرفی می‌کنیم.
 • Suggestions: در این بخش می‌توانید از کلمات کلیدی متعددی که این ابزار به شما پیشنهاد می‌دهد، استفاده کنید.
 • Auto-complete: با استفاده از این بخش می‌توانید کلمات کلیدی مترداف یا lsi بیشتری را پیدا کنید.
 • Questions: اگر می‌خواهید بدانید چه سوالاتی بیشتر در مورد کسب و کار شما سرچ می‌شود، استفاده از بخش Questions کمک کننده است.

پیدا کردن کلمات کلیدی با SEMRUSH

یکی از ساده‌ترین ابزاری که می‌توانید برای پیدا کردن کلمات کلیدی در آموزش سئو و تولید محتوا رایگان از آن استفاده کنید، ابزار SEMRUSH است. برای پیدا کردن کلمات کلیدی می‌توانید url سایت خود را وارد کنید و بهترین پیشنهادات را به دست آورید. همچنین اگر به دنبال تحلیل و بررسی رقبای خود هستید می‌توانید url سایت آن‌ها را سرچ کنید، تا از کلمات کلیدی آن‌ها نیز برای سئو بهتر بهره بگیرید.
یکی از مزیت‌های این سایت را می‌توان پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی‌‌تر قلمداد کرد. به طور کلی هنگامی که url را در ابزار SEMRUSH وارد می‌کنید، کلمات کلیدی هم خانواده طولانی و کوتاه را در اختیارتان قرار می‌دهد، به همین دلیل در ماه‌های ابتدایی سئو سایت، کار راحت‌تری را با استفاده از این ابزار پیش روی خود دارید.

ابزار سئو، بهینه سازی سایت‌ها را راحت و سریع‌تر می‌کند

بررسی و آنالیز سایت از جهات مختلف برای بهبود سئو سایت امری مهم و ضروری است. شاید بتوان آنالیز سئو سایت‌ها را یکی از مواردی دانست که سئوکاران را از یکدیگر متمایز می‌کند.

به طور کلی با آنالیز و بررسی درست می‌توان متوجه شد که دلیل موفقیت یا عدم موفقت رقبای شما چیست، همچنین می‌توان با بررسی رفتار کاربر، سایتی مخاطب پسند از نظر نوع نیاز مشتری به وجود آورد.

از این رو می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در آموزش رایگان سئو سایت آن را فرابگیرید روش‌های آنالیز سئو سایت است. ابزار‌های مختلفی برای سئو وجود دارند که استفاده و بهره گیری از آن‌ها می‌تواند نتایج دقیق و بهتری را در اختیارتان قرار دهد.

ما در هنگام استفاده از ابزار‌های سئو باید بدانیم که این موارد چگونه به سئو کاران کمک می‌کند. در ادامه دلیل استفاده از ابزار سئو را بیان خواهیم کرد.

ابزار سئو را برای آنالیز و بررسی موارد زیر استفاده کنید

 1. این که بدانیم کاربران چگونه و چه کلماتی را سرچ می‌کنند به ما برای درست کردن یک نقشه راه درست و حساب شده کمک می‌کند. به کمک ابزار‌های آنالتیک می‌توان به این مهم رسید.
 2. در آموزش سئو محتوا به اهمیت کلمات کلیدی پی برده‌اید. ابزار‌هایی برای سئو وجود دارند که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان بهترین کلمات کلیدی را پیدا و از آن‌ها استفاده کرد.
 3. برای آن که بر روی یک کلمه کلیدی کار کنید تا رتبه آن‌ را در گوگل ارتقا دهید، نیاز است تا از میزان رقابت کلمات کلیدی آگاه شوید. با استفاده از ابزار‌هایی که چنین کاری را برای شما انجام می‌دهند، می‌توانید بهتر و باکیفیت‌تر بر روی کلمات کار کنید.
 4. بک لینک همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که باید برای سئو خارجی انجام دهیم. ابزار‌هایی برای سئو وجود دارد که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توانید بفهمید سایت‌ها از چه سایت‌هایی بک لینگ گرفته‌‌اند.
 5. سرعت سایت برای آن که کاربران تجربه خوبی از حضور در سایتان داشته باشند، اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از ابزار‌های سئو هستند که شما را کمک می‌کنند تا بتوانید تست سرعت سایت خود را انجام دهید.

علاوه بر موارد گفته شده موارد دیگری نیز هستند که می‌توانند شما را در سئو بهتر و راحت‌تر سایت‌ها کمک کنند که به مرور زمان آن‌ها را می‌توانید در سایر آموزش‌های SEOEDU مشاهده کنید.

آشنایی با مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار سئو

ابزار سرچ کنسول (Google Search Console): شاید بتوان گفت که سرچ کنسول مهم‌ترین ابزاری است که یک سئو کار با بهره گیری از آن می‌تواند سایت‌ها را بهتر آنالیز کند. از این رو می‌توان آن را از نام شب برای سئوکاران مهم‌تر دانست. از جمله مهم‌ترین کار‌هایی که می‌توان به واسطه‌ی Google Search Console انجام داد را در زیر مشاهده می‌کنید.

 1. آگاهی یافتن از رتبه فعلی سایت
 2. آمار‌های دقیق و کاربردی از شرایط سایت
 3. نشان دادن کلماتی که کاربران با سرچ آن‌ها وارد سایتتان شده‌اند.
 4. و….

ابزار یاست سئو(Yoast Plugin):

یکی دیگر از ابزار‌های مهمی که باید سئوکاران قبل از انتشار مطالب بر روی سایت از آن استفاده کنند. ابزار یاست سئو است. این ابزار یکی از کلیدی‌ترین مواردی است که باید برای افزایش سئو سایت رایگان آن را مورد استفاده قرار دهید. این ابزار کمک می‌کند تا محتوا خوانایی بیشتری داشته باشد و از طرفی کمک می‌کند تا چگالی کلمه کلیدی به اندازه مناسب باشد.

گوگل آنالیتیکس(Google Analytics):

از دیگر ابزار‌هایی که از طرف گوگل برای سئو بهتر سایت‌ها ارائه شده است، می‌توان ابزار گوگل آنالیتیکس را نام برد. به طور کلی با استفاده از آن می‌توانید اطلاعات کامل و دقیقی از عملکرد کاربران سایت خود داشته باشید. با استفاده از Google Analytics می‌توانید به اطلاعاتی دسترسی داشته باشید، که روند کاری شما را برای ادامه مسیر پیشرفت سایتتان هموار می‌کند؛ اطلاعاتی نظیر زمان ماندگاری مخاطبان در سایت، ساعت بازدید سایت از طرف کاربران، مطالبی که برای کاربران بیشتر جذاب بوده و… .

ابزار سئو Ahrefs:

این ابزار کارکردی راحت دارد و می‌توانید به سادگی از آن بهره بگیرید. اما این ابزار با وجود سادگی، تاثیرات مختلفی می‌تواند از خود برجای بگذارد. حال در ادامه برخی از مهم‌ترین قابلیت‌های آن را بیان خواهیم کرد.

 1. به وسیله این ابزار می‌توان تعداد بک لینک‌های یک سایت را بررسی کرد.
 2. اگر در گذر زمان بک لینک‌ها دچار تغییر شده باشند با استفاده از Ahrefs می‌توانید متوجه این موضوع شوید.
 3. با استفاده از این ابزار می‌توان رتبه و ارزش‌ بک لینک‌های ایجاد شده را متوجه شد.

از این رو با استفاده از Ahrefs می‌توانید به راحتی بک لینک‌های مرده را پیدا کرده و آن‌ها را با بک لینک‌های مفید و ارزشمند عوض کنیم.

افزایش سرعت ایندکس سایت

همانطور که در بحث آموزش سئو در دوره سئومستر این موضوع را بیان کردم اما با توجه به نیاز و همینطور درخواست خیلی از دوستان تصمیم گرفتم تا این روش ایندکس سریع را به شما معرفی کنم تا بتوانید صفحات سایت خودتان را سریع تر ایندکس نمایید. شما میتوانید همین الان فایل را دانلود و این روش را اجرا کنید. البته توجه داشته باشید گاهی اوقات و در برخی موارد شاهد این بودیم که بحث ایندکس صورت نگرفته و موضوع ایندکس به عوامل داخلی سایت مربوط می شده است.  افزایش سرعت ایندکس مطالب سایت

دانلود لیست لینک های مخرب به منظور جلوگیری از اتک های رقبا

همانطور که می دانید در دنیای آموزش سئو موضوع ایجاد لینک های منفی برای وبسایت شما می باشد. همانطور که در جریان هستید وبسایت ما نیز مستثنی نبوده و رقبای عزیز زحمت کشیده و برای ما لینک های مخرب ایجاد کرده اند.

اما با توجه به اینکه ما به دنبال رقابت سالم و درست هستیم، قصد داریم تا این لیست بک لینک های اسپم و منفی را در اختیار شما قرارداده تا با دیس اوو کردن آن ها با استفاده از ابزار گوگل از بروز چنین اتفاقای جلوگیری نماییم و از حمله شدن به وبسایت شما حداقل در این وبسایت ها جلوگیری نماییم.

همین لیست را دانلود و در ابزار دیس اوو گوگل قرار دهید و دیگر خیالتان از بابت این لینک ها راحت باشد. در لیست زیر 800 بک لینک مضر وجود دارد که از هر کدام این ها چیزی حدود 1K بک لینک برای وبسایت seoedu زده شده بود. ما بک لینک ها را استخراج و دامین ها را برای شما آماده کردیم تا با بستن اثر دامین این سایت ها، از تاثیر لینک های منفی بر روی سایت خود در حملات آتی جلو گیری نمایید. دانلود لیست بک لینک های مخرب

نکته مهم: یک لیست دیگر در صفحه سفارش تولید محتوا نیز برای شما قبلا قرارداده ایم، آن را نیز میتوانید در انتهای صفحه سفارش تولید محتوا دانلود نمایید.

لیست بک لینک های بلاگ خارجی

خیلی ها درخواست داشتن تا لیست بک لینک واسشون بذاریم، تصمیم گرفتم برای شروع این حرکت یه لیست بک لینک وبلاگی بسیار قدرتمند که شما میتونید داخلشون ثبت نام کنید و به صورت پست میهمان تولید محتوا کنید رو واستون به اشتراک بذارم. جهت دانلود فایل اینجا کلیک کنید.

آموزش سئو سایت html

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که سئو سایت html باید به چه صورت باشد و ما باید چه قواعد و اصولی را در سئو و بهینه سازی این نوع سایت ها رعایت کنیم؟

قبل از هر چیزی باید به این بحث اشاره کنیم که در مورد سئو سایت html مهمترین موضوعی که وجود دارد قالب سئو شده html می باشد. اینکه کدهای درست و اصولی استفاده شده و قواعد سمنتیک و معنایی کدنویسی را در صفحه به درستی رعایت کرده باشند، مربوط می گردد.

اگر بخواهیم در مورد تاثیر html در سئو و بهینه سازی سایت ها صحبت کنیم باید بگوییم که موتورهای جستجو و رباط های گوگل، دقیقا تنها چیزی که از صفحات سایت ما می بینند و ارتباط معنایی و عمق صفحات را درک می کنند همین کدهای html می باشد.

پس طبق این صحبت های باید حواستان باشد قالب سئو شده html را تهیه کنیم و یا هنگام کدنویسی به شخص برنامه نویس بگوییم قواعد سئو html را نیز در نوشتن کدها رعایت کند.

چگونه یک صفحه html را سئو کنیم؟

حال برای سئو کردن صفحه html می توانیم موارد و موضوعات زیر را رعایت کنیم:

 1. رعایت اصول کدنویسی صحیح در زمان نوشتن قالب و توجه به قواعد و اصول سئو در کدنویسی.
 2. حتما برای صفحه html خود تگ title را فراموش نکنید و آن را بنویسید.
 3. داشتن بخش discription در صفحات html.
 4. نوشتن محتوا یونیک و اختصاصی برای صفحه html.
 5. ایجاد لینک های داخلی برای صفحه html.
 6. داشتن خاصیت alt تصاویر.
 7. لینک سازی خارجی یا اجرای کمپین رپورتاژ آگهی برای وبسایت.

مهمترین تگ های html برای سئو

جالب است بدانید که تگ های html اگر به صورت درست و بهینه در سایت شما استفاده شوند و موضوعات مربوط به بهینه سازی کدها به درستی اجرا شده باشد، شما می توانید در بحث سئو تکنیکال بسیار از بقیه جلو باشید و همینطور موتورهای جستجو و رباط های گوگل سایت شما را بهتر و راحت تر خزش کنند.

در این بخش می خواهیم به معرفی چند مورد از تگ های html که اهمیت بیشتری دارند بپردازیم:

 • متا تگ عنوان یا title
 • متا تگ توضیحات متا یا discription
 • تگ رمزگذاری کاراکتر ها
 • متا تگ ربات
 • تگ کنونیکال
 • تگ های هدینگ یا h1 و…

آموزش سئو در وردپرس

شاید برای شما هم این دغدغه ذهنی وجود داشته باشد که آموزش سئو در وردپرس با سیستم های مدیریت محتوایی دیگر تفاوت دارد یا اینکه هر دو آن ها به یک صورت است و اگر ما سئو را یاد بگیریم می توانیم بر روی هر سیستم محتوایی کار کنیم؟

باید در پاسخ به این سوال گفت آموزش سئو در وردپرس و اجرای بحث بهینه سازی سایت در وردپرس با سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی کاملا یکسان می باشد.

اما یک تفاوت وجود دارد…

آن هم ساده تر بودن سئو در وردپرس می باشد. زیرا در این این سیستم مدیریت محتوایی افزونه ها و پلاگین های مختلفی مثل یوآس.ت و رن.ک مث وجود دارد که به شما یک چک لیست برای بهینه سازی سایت می دهند.

این افزونه در آموزش سئو وردپرس آنقدر ها تاثیر گذار نیستند زیرا شما با دانستن نکات و قواعد سئو محتوا می توانید این موارد را به شکل بهتری مدیریت کنید. پس در نتیجه بهتر است زیاد به این پلاگین ها تکیه نکرده و توجه ننمایید.

نکات مهم در آموزش سئو وردپرس و بهینه سازی وردپرس

شاید به جرات می توان گفت که ساده ترین سیستم برای سئو کردن وبسایت همین وردپرس باشد اما خوب باید قاعدتا شما نکات زیر را حتما در وبسایت خود رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید:

 1. امنیت وبسایت های وردپرسی
 2. بهینه سازی سرعت در وردپرس
 3. استفاده از پلاگین های کمکی برای بهینه سازی بهتر در وردپرس

سئو سایت آموزش و نحوه بهینه سازی سایت های آموزشی

شاید برای شماهم سوال پیش آمده باشد که سئو سایت آموزش به چه صورت خواهد بود و ما چه استراتژی برای آن باید بچنیم؟

باید درمورد این موضوع بگوییم که درمورد این نوع سایت ها ما کاری که انجام می دهیم به این صورت خواهد بود که، ابتدا یک قیف ایجاد می کنیم. کاربر ابتدا با برند شما آشنا شده و سپس با آگاهی و شناخت برند شما کم کم به شما اعتماد خواهد کرد و در نهایت از دوره های آموزشی شما استفاده خواهد نمود.

در سئو سایت آموزشی باید توجه داشت که محتوا حرف اول را می زند و داشتن مطالب ضعیف می تواند منجر به حذف شما از دایره رقابت با دیگران باشد. پس سعی کنید محتوا باکیفیت برای مشتری خود تولید نمایید.

آموزش روش‌هایی برای ساخت بک لینک رایگان

همانطور که گفته شد بک لینک‌ها برای جذب مخاطب و خزند‌ه‌های گوگل، تاثیر بسیار زیادی دارد. به طور کلی برای بک لینک دادن می‌توانید از روش پولی و یا رایگان استفاده کنید.

در روش اول شما ریپورتاژ آگهی را خریداری کرده و سپس در سایت مورد نظر خود محتوا منتشر می‌کنید و به صفحه‌ی خود لینک می‌دهید. اما روش دوم که بک لینک به روش رایگان است پیچیدگی و مشکلات خاص خود را دارد. این روش امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان گفت که برخی از سئوکاران بیشتر وقت خود را برای ایجاد بک لینک خارجی صرف می‌کنند.

از این رو یادگیری تکنیک‌های مختلف برای ایجاد بک لینک رایگان از اصلی‌ترین نکاتی است که باید در آموزش رایگان سعو با آن آشنا شوید. در ادامه برخی از مهم‌ترین روش‌های ساخت بک لینک را معرفی می‌کنیم.

ایجاد پست مهمان:

بسیاری از سایت‌ها این اجازه را می‌دهند تا شما محتوایی را در آن سایت‌ها انتشار داده و با ایجاد انکرتکستی برای سایت خود لینک ایجاد کنید. دقت داشته باشید که از سایت‌هایی استفاده کنید که اسپم اسکور آن‌ها کم باشد.

لینک دادن به سایت خود در بخش نظرات سایت‌ها:

این روش نیز یکی از روش‌های متدوال برای ساخت بک لینک است. البته باید گفت که بسیاری از سایت‌ها اگر لینکی را در بخش نظرات مشاهده کنند، آن را حذف خواهند کرد. اما به طور کلی سایت‌های زیادی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانید در بخش نظرات برای خود بک لینک ایجاد کنید.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی:

شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین، تلگرام و اینستاگرام محل‌هایی هستند که شما به راحتی می‌توانید افراد مرتبط به کسب و کار خود را پیدا کنید و آن‌ها را با لینک‌های که در صفحه‌ی خود یا صفحه‌ی دیگران قرار می‌دهید، به سایت خود بکشانید.

ایجاد وبلاگ:

سایت‌های زیاد ایرانی و خارجی وجود دارند که در آن‌ها می‌توانید برای خود یک بلاگ ایجاد کنید و هرازگاهی پستی از خود را در آن منتشر کنید. البته این روش معمولا در آموزش کامل سئو رایگان بی ارزش خوانده می‌شود و افراد کمی سراغ آن می‌روند.

این نکات را قبل از ساخت بک لینک بخوانید

 • روش های بهبود سئو در صفحه اصلی وب سایت، تمام تمرکز سئو کار را به آن صفحه معطوف می‌کند و دیگر فرد به سئو صفحات دیگر نمی‌پردازد. این یک کار کاملا اشتباه در سئو است چرا که به مرور گوگل متوجه خواهد شد که بک لینک‌های شما جعلی بوده؛ و از این رو احتمال پنالتی شدن سایتتان افزایش می‌یابد.
 • همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم در هنگام لینک دادن به صفحات سایت خود، از روش‌های مختلف انکرتکست استفاده کنید و فقط انکر تکستتان، کلمه کلیدی اصلی نباشد.
 • قبل از آن که سراغ سئو خارجی بروید، در قدم اول سئو داخلی خود را با استفاده از روش‌های آموزش سئو سازی سایت انجام دهید.
 • ساخت و ایجاد لینک‌های فالو می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد، اما اگر همواره لینک فالو بسازید و از لینک‌های نوفالو استفاده نکنید؛ لینک سازی شما برای خرنده‌های گوگل غیر طبیعی جلوه می‌کند.
 • برای ساخت بک لینک‌ها یک تایم مشخص نداشته باشید. بهتر است که برای طبیعی جلوه دادن بک لینک‌ها برای خزند‌ه‌های گوگل تایم‌های متفاوتی را برای انجام این کار در نظر بگیرید.
 • یکی از کار‌هایی که می‌تواند اثرات منفی مختلفی را برای سایت‌ها به وجود آورد، ایجاد بک لینک در سایت‌هایی است که spam score بالایی دارند. از طریق ابزار mozbar می‌توانید میزان اسپم اسکور سایت‌ها را مشاهده کنید.

انکر تکست چیست و چه کاربردی دارد؟

انکر تکست‌ها به طور کلی کلماتی هستند که می‌توانیم با کلیک بر روی آن‌ها وارد صفحه‌ی مقصد شویم. مبحث انکرتکست از جمله مهم‌ترین موضوعات در آموزش صفر تا صد سئو است و از این رو یاد گیری آن می‌تواند برای بهبود جایگاه سایت بسیار کمک کننده باشد. انکر تکست‌ها هویت صفحه‌ی مقصد هستند و می‌توانند کاربر را متوجه کنند که، صفحه‌ای که وارد آن می‌شوند، دارای چه محتوایی است.

از این رو می‌توان گفت که انکر تکست به مانند یک لنگر کاربر را به سایت‌ها وصل می‌کنند. در بخش‌های قبلی در مورد سئو داخلی و خارجی صحبت کردیم، حال باید گفت که انکر تکست‌ها از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که باید در هنگام ساخت بک لینک و لینک‌های داخلی به آن‌ها‌ توجه کرد.

به عنوان مثال ما هنگامی که می‌خواهیم بک لینک خارجی برای سایت خود ایجاد کنیم، وارد یک سایت می‌شویم و در آن برای خود با انکر تکست می‌سازیم؛ حال هنگامی که گوگل لینک ما را در سایتی غیر از سایت خودمان ببنید، احتمال آن که رتبه ما را در گوگل بهبود دهد، افزایش می‌یابد.

آشنایی با انواع با انکر تکست‌ها

انکرتکست‌ها دارای انواع و مدل‌های مختلفی هستند که یادگیری آن‌ها در آموزش سئو و تولید محتوا رایگان بسیار مهم و ضروری است. از این رو در ادامه شما را با انواع انکرتکست‌ها آشنا می‌کنیم تا با توجه به چیدمان استراتژی سئو از آن‌ها به بهترین شکل بهره بگیرید.

Exact Match :Exact Match را می‌توان انطباق دقیق معنی کرد. گاهی برای سئو نیاز است تا کلمه کلیدی اصلی سایت را به عنوان انکرتکست استفاده کنیم. به عنوان مثال آموزش سئو سایت اگر کلمه کلیدی اصلی صفحه مورد نظر ما باشد، ما همین کلمه را در روش Exact Match به عنوان انکرتکست مورد استفاده قرار می‌دهیم.

Partial Match: گاهی در هنگام استفاده از انکرتکست، استراتژی سئو بگونه‌ای تنظیم می‌شود که ما از روش Partial Match برای لینک دادن استفاده کنیم. این روش را می‌توان انطباق نصفه و نیمه معنا کرد. آموزش سئو سایت از صفر تا صد می‌تواند مثالی برای روش Partial Match باشد.

Branded: بردینگ و آشنا کردن جامعه هدف و خزنده‌های گوگل با برند کسب و کار مورد نظر، یکی از تکنیک‌های مهم سئو است. در هنگامی که می‌خواهیم در صفحه‌ای انکر تکست ایجاد کنیم، می‌توانیم نام برند خود را در انتها انکر تکست قرار دهیم. به عنوان مثال آموزش سئو سایت seoedu یک انکرتکست branded است.

Naked link: آشنا کردن چشم مخاطبان با url سایت نیز می‌تواند به مرور زمان جامعه هدف را با سایت آشنا‌تر کند. از این رو گاهی سئو کار‌ها دامنه سایت را به عنوان انکرتکست انتخاب می‌کنند. seoedu.ir یک انکرتکست naked link است.

Generik :Generik به معنای نامشخص و عمومی است. در بسیاری از سایت‌ها عبارتی را مشاهده می‌کنیم که شبیه call to action هستند. معمولا چنین عباراتی از ما می‌خواهند کاری را انجام دهیم. این عبارات در برخی از مواقع می‌توانند به عنوان انکرتکست مورد استفاده قرار گیرند. “همین الان کلیک کنید” یک مثال ساده و قابل فهم برای این موضوع است.

Image links: متن جایگزین برای عکس‌ها نمونه‌ای دیگری از انکرتکست‌ها است. به طور کلی هنگامی که یک سایت به خوبی لود نمی‌شود و عکس‌های آن به نمایش در نمی‌آید، متن جایگزین تصویر به جای تصویر قرار می‌گیرد.

آموزش سئو از پایه را چگونه می توانیم در مسیری درست جلو ببریم؟

دغدغه بسیار بزرگی که برای کاربران و کسانی که دوست دارند به حوزه سئو وارد شوند این است که سئو را باید از کجا آغاز کنند و مسیر یادگیری سئو به چه صورت است؟ چه مباحث و مطالبی را باید در سئو مقدماتی یاد بگیرند تا به سطح پیشرفته دست پیدا کنند.

ما در موضوع آموزش سئو از پایه میخوایم این سرفصل ها را برای شما آماده کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید نتیجه بهتری درمورد بحث یادگیری سئو سایت داشته باشید.

 1. یادگیری اصطلاحات و تعاریف سئو
 2. تحقیق کلمات کلیدی و کیورد تارگتینگ
 3. شناخت کامل لینک سازی داخلی و خارجی و  تدوین استراتژی برای آن
 4. آنالیز و بررسی سئو سایت با ابزار های مختلف

در بحث یادگیری سئو از پایه باید گفت این 4 مورد جزو اساسی ترین و مهمترین سرفصل های یادگیری سئو هستند که شما باید آن ها را یاد بگیرید تا بتوانید به دنیای سئو و بهینه سازی سایت پا بگذارید.

آموزش سئو حرفه ای، قدم های کوچک برای حرفه ای شدن 🙂

همانطور که می دانید در بحث آموزش سئو و یادگیری سئو مسئله ای که مهم و حائز اهمیت است تجربه شخص متخصص سئو می باشد. اینکه شما به این موضوع توجه کنید که فقط با شرکت کردن در یک دوره می توانید یک متخصص حرفه ای شده و آن را یاد گرفته اید باید بگویم اشتباه می کنید.

در زمینه سئو هیچ پایانی وجود ندارد و ما مرزی برای تعیین این بحث نداریم که یک متخصص حرفه ای چه شخصی است، زیرا هرکس برای خود در حوزه سئو سبک و روش متفاوتی دارد.

اما مسئله ای که پیش می آید، شما می توانید انتخاب کنید که از چه کسانی آموزش ببنید و خودتان را در مسیر درست و صحیح قرار دهید پس از کلماتی مثل آموزش سئو حرفه ای و اینجور موضوعات به راحتی گذر کنید و توجه زیادی به آن ها نداشته باشید.

هیچ معیار ثابت و تعیین کننده ای برای حرفه ای بودن شخص در سئو وجود ندارد و نخواهد داشت.

آموزش سئو مبتدی از قدم 0 و مباحث ابتدایی

قطعا اگر شما این بخش از محتوا صفحه را مطالعه می کنید باید مفاهیم و مباحث سئو را آموخته باشید.

در بحث آموزش سئو مبتدی و شروع یادگیری سئو شما می توانید از دو مسیر زیر برای یادگیری خود استفاده نمایید که هر کدام مزیت و معایب خاص خود را دارد.

1- آموزش سئو مبتدی از قدم 0 به روش خود آموز

در این روش شما در گوگل و یوتیوب می توانید جستجو نمایید و نتایج مربوط به سئو را مطالعه کنید و بخوانید و روش های زیاد و اطلاعات بسیار بیشتری که در نتایج مشاهده می کنید را تست و بررسی نمایید.

حال این مطالب درست یا اشتباه مشخص نیست و میتواند گاهی اوقات یک باور اشتباه را در ذهن شما ایجاد نماید که در نهایت منجر به تباهی سایت شما گردد.

2- یادگیری سئو با استفاده از یک دوره آموزشی

شما با شرکت در دوره آموزشی خوب و با کیفیت می توانید تجربه شخص مدرس سئو را برداشته و در مسیری درست قرار بگیرید و حداقل ها را نسبت به بحث بهینه سازی سایت یاد بگیرید و این موضوع به شما کمک می کند تا بازه زمانی آزمون خطا های اولیه برای شما 0 شده و در نتیجه به جای بازه زمانی 12 ماهه برای یادگیری سئو، یک بازه زمانی 4 ماهه را پشت سر بگذارید.

دوره سئومستر دوره ای هست که به شما کمک می کند تا بتوانید مسیر یادگیری سئو سایت را کوتاه تر کرده و از تجربیات من در حوزه seo استفاده نمایید و به بهترین شکل ممکن سئو را یاد گرفته و در نتایج گوگل بدرخشید.

آموزش سئو غیرحضوری در seoedu

با توجه به اینکه کرونا در این روزها بیداد می کند ما تصمیم گرفتیم به جای برگزار کلاس های حضوری یادگیری سئو، به آموزش سئو غیرحضوری بپردازیم و به جای ارائه آموزش به یک سری افراد خاص در بازه های زمانی طولانی، به تعداد افراد بیشتری مهارت و تخصص seo را آموزش دهیم و همینطور هزینه های شرکت در کلاس های یادگیری بهینه سازی سایت را نیز کاهش دهیم.

به همین منظور دوره سئومستر را رونمایی کرده و سعی کردیم تا بهترین اطلاعات و به روز ترین مطالب را در آن برای شما آماده نماییم. تا شما بعد از شرکت در دوره سئومستر به هیچ دوره دیگری نیاز پیدا نکنید. از بزرگترین مزیت های دوره سئومستر آپدیت همیشگی و مادام العمر دوره می باشد و شما برای همیشه به دوره و فایل ها دسترسی خواهید داشت.

رپورتاژ آگهی چیست؟

ریپورتاژ خبری یا ریپورتاژ آگهی از دیگر موارد مهم و کلیدی است که باید در آموزش سئو پیشرفته بیش از پیش با آن آشنا شوید، تا از مزایای متفاوت آن برای سئو بهتر و باکیفیت‌تر سایت‌ها استفاده کنید. به طور کلی می‌توان گفت که ریپورتاژ خبری نوعی از تبلیغات متنی است که شما در یک سایت پرمخاطب قرار می‌دهید. این کار دو مزیت بزرگ را به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- انتشار ریپورتاژ خبری در سایت‌های پربازدید و پرمخاطب سبب می‌شود تا افراد زیادی با کسب و کار شما آشنا شوند و از این طریق وارد سایت شما شده و نرخ بازدید سایت را افزایش ‌دهند.

2- ریپورتاژ آگهی تاثیر بسیار زیاد و مناسبی برای سئو سایت دارد. به طور کلی می‌توان گفت که ریپورتاژ خبری برای سئو خارجی بسیار مناسب است و می‌تواند گزینه‌ی خوب و ایده آلی برای بک لینک‌ها باشد. در آموزش صفر تا صد سئو تا حدودی با اهمیت بک لینک‌ها آشنا شده‌اید و از این رو می‌توانید حال میزان اهمیت ریپورتاژ را راحت‌تر درک کنید.

به طور کلی استفاده از ریپورتاژ آگهی علاوه بر دو مزیت بالا، کاربرد‌های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

برندسازی و جلب اعتماد مخاطبان: شما هنگامی که نام سایتتان در سایت‌های معتبر و پربازدید قرار می‌گیرد، راحت‌تر می‌توانید اعتبار مخاطبان خود را جلب کنید. از این رو برندسازی شما راحت و سریع‌تر انجام می‌شود.

هزینه‌‌ای زود بازده: شما برای آن که ریپورتاژ آگهی خود را در سایت‌های مختلف منتشر کنید، باید با توجه به نوع آن سایت هزینه‌ای را بپردازید. اما می‌توان گفت هزینه‌ ای را که باید برای انتشار ریپورتاژ خبری پرداخت کنید، در زمان کمی با افزایش نرخ کلیک سایت و بهبود سئو به جیبتان بر‌می‌گردد.

استفاده از ریپورتاژ خبری برای همه‌ی کسب و کار‌های اینترنتی مناسب است: ریپورتاژ خبری برای تمامی کسب و کار‌هایی که به دنبال بهبود رتبه خود در گوگل هستند، مناسب است. این روش به نسبت سایر روش‌های تبلیغاتی از قیمت مناسبی برخوردار بوده و از این رو کسب و کار‌های کوچک و نوپا که سرمایه چندانی ندارند، می‌توانند از مزیت‌های این روش نهایت استفاده را ببرند. از این رو اگر به دنبال یادگیری صفر تا صد سئو هستید، به هیچ عنوان مبحث ریپورتاژ آگهی یا خبری را از قلم نیندازید.

محتوا مخصوص reportage چگونه باشد؟

نوشتن ریپورتاژ با محتوا‌هایی که برای سایت می‌نویسید کمی فرق دارد. شما برای انتشار ریپورتاژ خوب و باکیفیت باید اصول مهم را فرابگیرید تا بتوانید بیشترین تاثیر را از ریپورتاژ خود دریافت کنید.
تیتر‌ها باید مخاطبان را ترغیب به خواندن محتوا کند: اگر از تیتر‌های مناسب و جذاب استفاده کنید، کاربر با خواندن تیتر‌ها جذب محتوا شده و حال شما می‌توانید با قرار دادن نام کسب و کارتان در متون زیر عنوان، برندسازی خود را به خوبی انجام دهید.
توجه به چند خط ابتدایی: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکاتی که باید در هنگام ریپورتاژ نویسی به آن توجه کنید، شروع و ابتدا محتوا است. یک محتوا خوب در چند خط اول احساس نیاز را در مخاطب به وجود می‌آورد. می‌توانید در ابتدای محتوا سوالاتی که برای مخاطبان مهم است را مطرح کنید و در ادامه جواب برای آن‌ها ارائه دهید.
مخاطب را به شیوه‌های مختلف به سایت خود دعوت کنید: اگر بتوانید در طول محتوا، کاربر را با خود همقدم کنید، به راحتی می‌توانید با پیشنهادی جذاب و شگفت‌انگیز او را به بازدید از سایت سوق دهید. با این روش می‌توانید بازدید سایتتان را افزایش دهید که این موضوع یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در آموزش سئو سایت به آن پرداخته می‌شود.

تکنیک‌های ریپورتاژ

در هنگام نوشتن ریپورتاژ تکنیک‌های زیادی وجود دارد که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان کاربران و خزنده‌های گوگل را جذب خود کرد. این تکنیک‌ها با وجود سادگی، اما بسیاری به آن‌ها توجهی ندارند و به همین دلیل نمی‌توانند نتایج خوبی را دریافت کنند.

• به تمامی نکات سئو و قوانین گوگل همانطور که در مقالات سایت توجه می‌کنید، برای انتشار ریپورتاژ نیز به آن‌ها دقت داشته باشید.
• بسیاری از افراد برای ریپورتاژ از محتوا‌های سایت خود استفاده می‌کنند. این کار بسیار غلط و نادرست است چرا که خزند‌ه‌های گوگل این متن را کپی دانسته و برای آن ارزش قائل نمی‌شوند.
• استفاده از عکس‌های باکیفیت، محتوا را از یکنواختی خارج می‌کند و از این رو کاربران راحت‌تر متن را می‌خوانند و دیر‌تر خسته می‌شوند.
• بیش از اندازه کلمات کلیدی را مورد استفاده قرار ندهید.
• لینک دادن به صفحات سایت در ریپورتاژ یک حد و اندازه‌ای دارد تا ارزش این لینک‌‌ها حفظ شود.

آموزش سئو رایگان در سال 2023 + بهترین منابع آن

آموزش سئو هرساله و حتی هر ماه یا هفته، با نکات جدیدی همراه می شود. این پویایی و تازه بودن علل مختلفی دارد. از ترفند های جدیدی که در این حوزه ممکن است توسط متخصصین حرفه ای سئو رونمایی شوند تا آپدیت های الگوریتم گوگل که گاهی آنقدر سریع هستند که در یک چشم بهم زدن می توانند شما را با انبوهی از تغییرات جدید مواجه کنند. جالب است بدانید گوگل در همین 4 روز نخست سال جدید میلادی، 2 آپدیت را برای الگوریتم خود ارائه کرده است. بنابراین لازم است برای جا نماندن از این تغییرات، هر از چند گاهی، به خصوص بعد از آپدیت های هسته گوگل، نسبت به آموزش مجدد سئو اقدام کنید. این کار باعث می شود تا دانسته های شما با شرایط جدید بروزرسانی شوند.

شما می توانید برای آموزش سئو رایگان، از منابع مختلفی استفاده کنید. به عنوان مثال، یکی از بهترین پیشنهادها استفاده از google search central، بخش بلاگ وب سایت هایی مانند Sermush، neilpatel، اچرف یا دنبال کردن متخصصین سئو مانند پیج جان مولر است. همچنین مجموعه آموزش های رایگان بسیار زیادی در بخش بلاگ و صفحه آموزش سئو مجموعه SEOEDU قرار داده شده اند که سعی شده است بروزترین مطالب براساس مستندات گوگل در آن گذاشته شوند.

آموزش سئو رایگان 2023 و منابع آن
بهترین منابع آموزش سئو

الگوریتم MUM گوگل چیست + نحوه اثرگذاری آن با مثال؟

گوگل MUM یکی از بخش های مهم در آموزش سئو مدرن است؛ چراکه شما را با یکی از مهم ترین تکنولوژی های گوگل در درک محتوا به کمک فناوری های کنونی آشنا می کند. مهم ترین کاربرد این الگوریتم، پاسخ به سوالات چالشی کاربران و یافتن بهترین جواب برای آن است تا کاربر بتواند نیاز خود را با خواندن آن صفحه برطرف کند. اما این الگوریتم چیست؟

گوگل MUM مخفف عبارت Google Multitask Unified Model، به معنای مدل یکپارچه چندوجهی گوگل است که بروزرسانی آن از ژوئن سال 2021 ارائه شد. این فناوری به کمک هوش مصنوعی، بعد جدیدی از جستجو و درک اطلاعات را برای گوگل و کاربران می گشاید. به زبان ساده، گوگل MUM، این موتور جستجو را قادر می سازد تا با درک بیش از 75 زبان مختلف، امکان درک محتوا حتی از روی تصویر، ویدیو و نیز فایل صوتی را داشته باشد.

نحوه کار گوگل MUM و اثرات آن

برای آنکه بهتر این موضوع را درک کنید، اجازه دهید یک مثال ساده بزنیم. فرض کنید شما قصد دارید به یک گردش کوهنوردی بروید اما نمیدانید کفش های شما برای آن مناسب هستند یا خیر. بنابراین یک عکس از کفش خود گرفته و در جستجوی گوگل پرسش خود را مبنی بر مناسب بودن این کفش برای کوهنوردی وارد می کنید. گوگل با درنظر گرفتن تصویر و مرتبط کردن آن با سوال شما، می تواند محتوایی بلاگی را پیشنهاد دهد که فهرستی از بهترین کفش ها برای کوهنوردی را معرفی می نماید. بدین ترتیب سوال چالشی شما را پاسخ می دهد.

برخی از مهم ترین اثرات الگوریتم گوگل مام عبارتند از:

 • کمتر شدن نقش کلمات کلیدی،
 • کمتر شدن نرخ کلیک،
 • بها دادن بیشتر به محتواهای تخصصی.
الگوریتم mum گوگل چیست + نحوه اثرگذاری آن با مثال؟
معرفی کامل الگوریتم گوگل مام

الگوریتم EAT و شاخص های آن چیست؟

نکته مهمی که همه ما باید در آموزش سئو به آن توجه کنیم آن است که گوگل همواره به دنبال پیدا کردن محتواهای مفید و مرتبط برای کاربران می باشد. E-A-T به طور خلاصه یک الگوریتم برای سنجش کیفیت کلی یک صفحه است. این الگوریتم که نخستین بار در سال 2014 از آن یاد شده و سپس در بروزرسانی سال 2019 از آن رونمایی شد، مخفف سه کلمه مهم نزد گوگل برای بها دادن به محتوا و سایت شما است که عبارتند از:

 • Expertise: تخصص،
 • Authoritativeness: قابل اعتماد بودن (اقتدار)،
 • Trustworthiness: اعتبار.

با توجه به این تعریف، گوگل بهبود محتوا از نظر شاخص های E-A-T، یک عملکرد مثبت در نظر گرفته اما به طور رسمی آن را ملاکی برای رتبه بندی اعلام نکرده است. با این حال باید بدانید این موتور جستجو، الگوریتم های متعددی را برای سنجش تخصص، اعتبار و اعتماد بخش های مختلف سایت اعم از صفحات و نویسندگان آنها در نظر گرفته است که در ارزیابی کیفیت سایت شما تاثیر گذار خواهند بود. اگر می خواهید با این فاکتورها بیشتر آشنا شوید، بهتر است نگاهی به مقاله “الگوریتم EAT چیست” داشته باشید.

الگوریتم EAT و شاخص های آن چیست؟
معرفی الگوریتم EEAT گوگل

الگوریتم EEAT چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

گوگل اکنون برای بها دادن به محتواهای کاربردی تر که ارزش بالاتری برای مخاطب دارند و می توانند مشکل او را حل کنند، فاکتور دیگری را نیز درنظر گرفته است. این اتفاق پس از چندین بار بروزرسانی الگوریتم گوگل در سال 2022 انجام شده و در 15 دسامبر سال 2022 منتشر شد. عنصر جدید،Experience  نام دارد. این بروزرسانی باعث شده است تا داکیومنت (PDF) گوگل برای دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل 9 صفحه بیشتر شود.  برخی از مهم ترین تغییراتی که در این بروزرسانی ذکر شده اند، شامل موارد زیر می باشند:

 • مشخص کردن مسئول وب سایت و نیز نویسنده محتوا،
 • ارزیابی دقیق صفحه و میزان هرزنامه بودن آن،
 • مشخص کردن پشتیبانی سایت توسط داوطلبان یا متخصصین،
 • تعیین شهرت نویسندگان محتوا،

اگر نگاهی کلی به موضوعاتی که در این بروزرسانی آورده شده اند بیندازیم، متوجه می شویم که گوگل هدف از فاکتور تجربه را بیشتر برای افزایش کیفیت محتوا و درک آن آورده است. همچنین این موتور جستجو به تولید کننده محتوا و صاحب وب سایت نیز اهمیت بیشتری داده است و نویسنده را در موضوعات منتشر شده به 2 دسته first-hand expertise (بدون تجربه قبلی) و life-experience با تجربه قبلی تقسیم بندی کرده است. در کنار این موارد، گوگل اعتماد (T) را نیز مجددا به عنوان مهم ترین فاکتور در بین این شاخص ها ذکر می نماید.

الگوریتم EEAT چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟
بررسی آپدیت الگوریتم EEAT گوگل

سئو سایت انگلیسی زبان

در آموزش سئو، بخش مهم دیگری که برای سایت های چند زبانه با مخاطبین بین المللی مهم می باشد، سئو سایت انگلیسی زبان است. جالب است بدانید در حدود 26 درصد از کاربران اینترنت در جهان مخاطب محتواهایی با زبان انگلیسی هستند. بنابراین سئو سایت در این حوزه نیز می تواند ترافیک ارگانیک بسیار زیادی را به سمت سایت شما جذب نماید.

به طور کلی، سئو سایت انگلیسی زبان تفاوت های مختلفی را با سایر وب سایت ها دارد. همچنین لازم است وبمستران به نکات مختلفی در هنگام سئو و انتشار محتوا توجه کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • کیورد تارگتینگ دقیق: فضای مجازی در زبان انگلیسی، محتواهای بسیار زیادی دارد. به همین خاطر لازم است کیورد تارگتینگ و تعیین کانسپت صفحات به صورت دقیق انجام شود. چراکه این کار می تواند در رتبه گرفتن سریع محتواهای شما موثر باشد.
 • محتوای غیر تکراری: یکی از مهم ترین مشکلاتی که در سئو سایت های انگلیسی زبان وجود دارد، محتواهای تکراری است که علت آن اشباع شدن محتوا در حوزه های مختلف می باشد. بنابراین می بایست حتما به کپی بودن محتوای خود پیش از انتشار توجه کنید.
 • ترجمه صحیح: ابزار گوگل ترنسلیت به هیچ عنوان نمی تواند در طولانی مدت برای مخاطبان و سئو سایت شما مفید باشد. بنابراین می بایست برای کسب بازخورد بهتر، ادای دقیق معنی کلمات و جذب ترافیک بیشتر حتما یک مترجم حرفه ای را استخدام کنید.

شما می توانید نکات بیشتری از قوانین و روش سئو سایت های انگلیسی زبان را در دوره آموزشی سئومستر بیابید.

سئو سایت انگلیسی زبان
سئو سایت های انگلیسی زبان

سئو یوتیوب و راهکارهای افزایش رنک آن

سئو ویدیوهای یوتیوبی تا حد بسیار زیادی شبیه به فرآیندهایی است که می توانید آنها را در آموزش سئو نیز بیابید. یوتیوب به عنوان 2امین موتور جستجو بعد از گوگل شناخته می شود و توسط گوگل خریداری شده است. بنابراین شکی در این وجود ندارد که سیستم جستجوی آن نیز از همان قابلیت ها و فناوری هوش مصنوعی گوگل استفاده می کند تا انبوهی از ویدیوهای تولید شده در این پلتفرم را مدیریت کند. منظور از سئو یوتیوب، استراتژی است که از آن می‌ توانید جهت افزایش شانس نمایش ویدیو خود به مخاطبان استفاده کنید و اقدام به بهینه سازی کانال، ویدیو ها و تقویت رنک آنها در نتایج جستجو نمایید.

برخی از راهکارهای افزایش رتبه در یوتیوب به کمک سئو کردن آن عبارتند از:

 • تحقیق کلمات کلیدی،
 • تولید محتوا برای کیوردها با پتانسیل فیدبک بالا،
 • استفاده از تایتل ها و متا دیسکریپشن های جذاب و دقیق،
 • اضافه کردن برچسب به ویدیو و کانال (بیشتر از 15 برچسب درج نشود)،
 • نگارش دقیق توضیحات که تا 5 هزار کاراکتر امکان پذیر است،
 • افزایش کیفیت ویدیوهای ضبط شده،
 • تغییر نام و توصیفی کردن عنوان ویدیوها،
 • تولید ویدیوها با مدت زمان طولانی تر،
 • تعامل با مخاطب در کامنت ها،
 • لینکسازی داخلی بین یوتیوب و سایت،
سئو ویدیو یوتیوب و راهکارهای طلایی آن
سئو یوتیوب و راهکارهای طلایی آن

راهکارهای محرمانه سئو ویدیو در گوگل

 پس از بروزرسانی هایی که با آمدن الگوریتم های پنگوئن و پاندا ایجاد شدند، بسیاری از سئوکارها به این نتیجه رسیدند که لینکسازی تنها راه حل برای بالا بردن رنگ سئو در گوگل نیست. بلکه افزایش کیفیت تولید محتوا نیز بسیار مهم است. یکی از مهم ترین عناصر از نظر گوگل در غنی کردن محتوا، ویدیو می باشد که در استراتژی های بازاریابی نیز استفاده می شوند.

سئو ویدیو مجموعه ای از راهکارهایی است که می تواند این نوع محتواها را به فرم قدرتمندتری برای تعامل با مخاطب تبدیل کند. برخی از راهکارهای کلیدی در انجام این کار عبارتند از:

 • اشتراک ویدیو در شبکه های اجتماعی مختلف،
 • جذاب تر کردن ویدیو به خصوص برای حفظ مخاطب در 10 ثانیه اول،
 • استفاده از ریچ اسنیپت ها برای ویدیو،
 • استفاده از کیوردها در داخل ویدیو برای هوش مصنوعی گوگل،
 • جایگذاری ویدیو در کانون توجه صفحه،
 • عدم جایگزاری یک ویدیو در چندین صفحه و ساخت محتوای یونیک برای هرکدام.
سئو ویدیو و راهکارهای بهبود آن
سئو ویدیو و راهکارهای بهبود آن

7 مرحله مهم برای سئو تصویر و عکس

یادگیری و آموزش سئو محتواهای بصری یک بخش جدایی ناپذیر از پروسه بهینه سازی محتوا و کل سایت است. فرقی نمی کند برای تولید محتوا اقدام می کنید یا آنکه طراحی سایت را انجام می دهید. جالب است بدانید از هر 3 جستجوی گوگل، 1 مورد آن مربوط به جستجوی تصویر می باشد. بنابراین مهم است که از این طریق نیز ترافیک بیشتری برای سایت خود جذب کنید. 7 مرحله برای آموزش سئو تصویر در گوگل به شرح زیر می باشند که عبارتند از:

 • استفاده از کلمات کلیدی در خود تصویر،
 • استفاده از المان های جذاب با تصاویر زیبا در تصویر،
 • طراحی تصویر با ابعاد مستطیلی (نسبت های 16:9 و 4:3 بیشتر توسط گوگل ترجیح داده می شوند)،
 • شخصی سازی و طراحی اختصاصی تصویر برای سایت خود،
 • درج لوگو در تصویر،
 • ویرایش نام تصاویر پیش از آپلود،
 • اضافه کردن تگ های عنوان، متن جایگزین برای تصاویر،

همچنین از دیگر ترفندها برای سئو تصاویر نیز می توان به کمتر بودن حجم فایل، ثبت فراداده یا Metadata برای تصویر، قرار گرفتن در مرکز صفحه، ریسپانسیو و مرتبط بودن تصاویر نیز اشاره نمود.

سئو تصاویر و 7 قدم برای انجام آن
نکات سئو تصاویر کدامند؟

سئو پادکست و روش نمایش آن در نتایج گوگل

اگر بخواهیم این قضیه را از دید آماری ببینیم، باید گفت اکنون بیش از 7 میلیارد انسان در زمین زندگی می کنند و تعداد وبلاگ ها نیز چیزی در حدود 1 میلیارد عدد است. این داده ها برای پادکست 700 هزار عدد می باشد. با یک حساب و کتاب کوچک، به خوبی می توان فهمید رقابت پادکست 1420 برابر کمتر از وبلاگ نویسی است. این رقم حتی در وب فارسی نیز می تواند کمتر باشد. بنابراین سئو کردن پادکست و بالا آوردن این چنین محتواهایی می تواند یک نوع برندینگ و راهکار برای افزایش ترافیک و ماندگاری کاربر در سایت شما باشد.

برخی از روش هایی که برای آموزش سئو پادکست می توان عنوان کرد، عبارتند از:

 • برای پست های وبلاگی خود پادکست تولید کنید و آنها را در ابتدای متن قرار دهید. چراکه کاربران از نوع محتواهای ویدیویی و صوتی بیشتر استقبال می کنند.
 • در پادکست های خود از کلمات کلیدی استفاده کنید و سعی کنید به چالش های مخاطب در این حوزه ها بپردازید،
 • تولید محتوای خود را با افزایش کیفیت ضبط آن، حفظ انرژی و ادای صحیح کلمات و به کار بردن لحن مناسب، سئو فرندلی کنید.
 • پادکست های خود را در شبکه های اجتماعی و Google Podcast ثبت کنید،

برای افزایش احتمال نمایش پادکست های خود در نتایج گوگل، می بایست آنها را در گوگل پلی موزیک منتشر نمایید. سپس از RSS Feed برای لینک کردن در وب سایت استفاده کنید. توجه کنید که در فایل robots یا غیره، نباید خزنده های گوگل و کاربران را از دسترسی به آنها منع نمایید.

سئو پادکست و روش های بالاتر بردن رتبه آن
روش های سئو پادکست چیست؟

آشنایی با اسکیما کد و نحوه بهبود سئو با آن ها

اسکیما مارک آپ ها یا نشانه گذاری طرحواره، شکل جدیدی از بهینه سازی ها توسط گوگل است که نخستین بار در سال 2011 در موتورهای جستجو گوگل، Bing و یاهو ایجاد شدند. اسکیما کد می تواند به شما کمک کند تا داده های سایت خود را به صورت ساختار یافته به گوگل نمایش داده شوند. به این نکته توجه کنید که Schema Markup، کدی (HTML) است که به درک موتورهای جستجو از محتوای شما کمک می کنند. این در حالی است که Rich Snippetها، نتایج یا داده هایی هستند که شما آنها را در نتایج گوگل مشاهده می کنید. برخی از انواع اسکیما ها عبارتند از مقالات، کسب و کارهای محلی، نقد و نظرات، سوالات متداول.

برای استفاده از این قابلیت در بهبود سئو سایت خود، می توانید علاوه بر استفاده از افزونه هایی مانند Yoast Seo یا Rank Math، از ابزار اسکیما مارک آپ گوگل نیز در این لینک استفاده کنید. برای این کار وارد این لینک شوید و نوع اسکیما را انتخاب کنید. حال مقادیری که از شما می خواهد را وارد نموده و کد HTML آن را ایجاد کنید. حال این کد را در پست خود قرار دهید. شما می توانید از این ابزار نیز برای صحت سنجی اسکیما خود استفاده کنید.

استفاده از اسکیما مارک آپ در سئو
آشنایی با اسکیما کد ها برای سئو

5 کاربرد مهم گوگل آنالیتیکس برای بهبود سئو سایت

بخش بسیار بزرگی از موفقیت پروژه شما، به تحلیل و چیدن استراتژی آن وابسته است که می بایست در آموزش سئو این موضوع را به خوبی بیاموزید. برای آنکه بتوانید یک تحلیل جامع و دقیق از سایت خود داشته باشید، باید فاکتورهای مختلفی را اندازه بگیرید. بنابراین به ابزارهایی برای مشاهده و گردآوری داده های آن سایت نیاز خواهید داشت. یکی از بهترین سامانه ها برای انجام این کار در مقطع کنونی دانست، گوگل آنالیتیکس نام دارد.

 به طور خلاصه، گوگل آنالیتیکس یک وب سرویس آنلاین است که از سوی گوگل نخستین بار در سال 2005 ساخته شد. نحوه کارکردن این پلتفرم، با اضافه کردن یک کد جاوا اسکریپت در سایت شما انجام می شود که تمامی داده ها را اندازه گیری کرده و به این سرویس می فرستد. مهم ترین کاربردهایی که برای سئو و گوگل آنالیتیکس می توان درنظر داشت، عبارتند از:

 • مشاهده ترافیک های ارگانیک،
 • مشاهده کیفیت ترافیک سایت،
 • مشاهده مدت زمان های بارگذاری صفحات،
 • مشاهده نرخ پرش کاربران،
 • نمایش گزارشی از کاربران سایت به صورت لحظه ای،
 • کمک به ایجاد کمپین های تبلیغاتی برای سایت،
 • مشاهده و اندازه گیری بازخوردها کمپین،
 • و غیره.
کاربردهای مهم گوگل آنالیتیکس در سئو
آشنایی با ترفندهای سئو با کمک گوگل آنالیتیکس

 

سوالات متداول

1- مسیر آموزش سئو به صورت رایگان چگونه است؟

برای آموزش سئو به صورت رایگان شما می توانید ابتدا ویدیو رایگان مباحث مقدماتی سئو را در وبسایت SEOEDU مشاهده نمایید و سپس به مشاهده ویدیو مسیر سئو بپردازید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن مسیر یادگیری سئو را ادامه و به درستی جلو بروید. این دو ویدیو مسیری را به شما نشان خواهد داد که مکانیزم گوگل را بشناسید و به راحتی هر سایتی را به رتبه یک گوگل برسانید.

2-سوالات آموزش سئو خود را ازچه طریق می توانم از آقای دهقانی بپرسم؟

برای دریافت جواب سوالات آموزش سئو خود می توانید از طریق بخش نظرات همین صفحه اقدام نمایید و سوالات خود را در زمینه سئو از آقای دهقانی بپرسید. تمامی سوالات شما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ داده خواهند شد.

3- آیا برای یادیگری سئو به برنامه نویسی نیاز است؟

باید گفت قطعا داشتن دانش برنامه نویسی در بحث سئو به شما کمک می کند اما اینکه حتما باید آن را بلد باشید تا بتوانید سایتی را سئو کنید خیر! نیازی نیست. شما می توانید با آگاهی از مباحث برنامه نویسی که مربوط به سئو می شود، به راحتی با تیم برنامه نویسی ارتباط گرفته و مشکل خود را با کمک آن ها حل کنید.

79 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • خیلی خوشحالم که این مقاله آموزش سئو رایگان برای شما مفید بوده.

  • سلام احسان
   بله دوره سئومستر کاملا تضمین شده است.
   شما دوره رو مشاهده می کنید، نکات رو اجرا می کنید و در صورت دست نیافتن به نتیجه، ما هزینه رو واسه شما برگشت میزنیم.

  • سلام ابوالفضل جان.
   خوشحالم که دوره آموزش سئو برای شما دوست عزیز مفید بوده. به امید موفقیت بیشتر شما 🙂

 • سلام مهندس دهقانی واقعا کارت عالیه فک نمیکردم تو این کلمه سخت بیاید صفحه اول واقعا مردو عملش .کاراتونو تو اینستا دنبال میکنم خیلی ممنون بابت زحماتت ایشالا لینک ۱ ببینمت???????

  • سلام احسان
   خوشحالم که مقاله اموزش سئو واسه شما مفید بوده
   به زودی آپدیت های جدید مقاله هم روی سایت قرار میگیره

 • تبریک میگم که توی کلمه آموزش سئو اومدید صفحه اول
  انشالله بترکونید سئو را و برید بالا تر ?

 • آموزش سئو واقعا کار حرکتی نیست
  تبریک میگم که به جایگاهی که واقعا لایق شما بود دارید می‌رسید و بهترین اتفاق ها را رقم می‌زنید
  توی سفارش تولید محتوا هم فوق العاده اید
  آقای دهقانی عزیز خداقوت

  • سلام
   آره خداروشکر از این بابت خیلی خوشحالم و روز به روز هم دارم مطمئن میشم به این موضوع که حسابی قراره گوگل رو متحول کنن این بچه ها.

 • با سلام خدمت دکتر دهقانی عزیز
  بسیار مطالب مفید و ارزنده ای از سایت شما یاد گرفتم. امیدوارم در اسرع وقت در کلاس های آموزشی تون هم شرکت کنم.
  موفق و موید باشید
  آندرانیک از آلمان

  • سلام دوست عزیزم آقای همتی
   از حضور شما در این صفحه از سایت seoedu بسیار خوشحالم.
   باعث افتخار ماست که شما رو در دوره سئومستر ملاقات کنیم.

 • مقاله بسیار آموزنده بود، اطلاعاتم به روز شد.
  من پکیج آموزش سئو رو از سایت شما تهیه کردم، ویدئوها بسیار کاربردی و عالی بودند.
  منتظر آموزش های جدید شما هستم.

  • سلام جناب احدی امیدوارم که حالتون خوب باشه.
   خداروشکر، امیدوارم موفق و پیروز باشید. به زودی مقاله آموزش سئو آپدیت میشه و نکات مهمتر درمورد این حوزه واستون گذاشته میشه، حتما به سایت مجددا سر بزنید.

 • دوره آموزش سئو که اسمش سئو مستر هست فوقالعاده ست اقا دهقانی عزیز ممنونم اینقدر دلسوزانه همه چیز را بهمون گفتید

  • سلام وقتتون بخیر
   به روی چشم، به زودی بخش ابزارها رو هم رونمایی میکنیم. 🙂

  • سلام حسین جان، خیلی خوشحالم که دوستی مثل تو دارم.
   ممنونم ازت.
   امیدوارم از مقاله آموزش سئو لذت برده باشی.

 • واقعا کرک و پرم ریخت خیلی عالی بود دمتون گرم ، اگر رشته دانشگاهی بود اندازه کارشناسی ارشد آموزش و راهکار داشت واقعا این دیگه اووووووووف داشت تو ایران

  • سلام مهدی جان
   آره سعی کردم بهترین نکات رو بهتون بگم و تو این مقاله آموزش سئو اطلاعات جامعی رو واستون بذارم.

  • ممنونم مرتضی جان
   مقاله آموزش سئو سایت ما در حال آپدیت هست حتما دوباره بهمون سر بزن

  • عزیزی محمد جان
   مقاله آموزش بهینه سازی سایت ما همیشه در حال به روز رسانی هست، حتما بازم بهمون سر بزن

 • سلام
  من دوره تون رو تهیه کردم برای سئو سایت خودم
  عالی بود این دوره
  دارم دونه دونه انجام میدم
  بسیار عالی
  با حوصله و دقیق
  سپاس??

  • سلام خانم سلیمانی
   خوشحالم که تو جمع سئومستر شما عزیز رو همراهی میکنم و از این همه انرژی شما برای یادگیری سئو بسیار خرسندم.
   بترکونید ایشالا.

 • با عرض سلام
  واقعا لذت بردم مقاله جذاب و کاملی بود با یه زبون ساده و قابل فهم ???

  • سلام مهدی جان امیدوارم حالت خوب باشه
   خوشحالم که مقاله آموزش رایگان سئو ماه واسه شما جذاب بوده و نظرتون رو جلب کرده.
   بازم بهمون سر بزنم چون حسابی قراره این صفحه به روزرسانی داشته باشه.

  • سلام آقا مهدی عزیز
   به زودی ابزار کیورد گپ رو معرفی میکنیم ولی الانش هم میتونی از ابزار الکسا استفاده کنی 🙂

 • تو مقالات آموزش سئو سایت در وب فارسی خیلی کم دیدم این همه نکته درمورد سئو محتوا گفته بشه. واقعا ممنون از تیم قدرتمند seoedu.

 • سلام داخل سایت شما دوره آموزش 0 تا 100 سئو هم وجود داره؟ اگر آره لطفا لینکش رو بهمون بدین.

  • سلام و ارادت
   بله دوره آموزش 0 تا 100 سئو با اسم سئومستر در حال برگزار هست. شما میتونید از طریق لینک seoedu.ir/seomaster داخل دوره ثبت نام کنید.

 • ممنونم از مقاله آموزش صفر تا صد سئو رایگان وبسایت شما، فوق العاده نکته داشت و واسم مطلب جدید رو ایجاد کرد.
  یه سوال داشتم خدمتتون.
  توی بحث لینک سازی خارجی آیا استفاده از کلمه کلیدی به صورت اگزکت کار درستی هست یا نه؟

  • سلام وقتتون بخیر آقای رادان
   ببینید استفاده از یک کلمه برای لینک سازی خارجی کار درستی نیست و برای همین شما بهتره از کلمات کلیدی مختلف و متفاوت برای لینک سازی استفاده کنید.
   برای مثال می توانید برای صفحه سئو از کلمات کلیدی مثل، آموزش رایگان سئو، آموزش سئو سایت، آموزش سئو رایگان، آموزش سئو مبتدی و امثال این کلمات استفاده نمایید.

  • سلام وقت بخیر برای آموزش seo شما میتونید از مباحث ابتدایی شروع کنید و پیشنهاد من به شما این هست که ویدیو داخل این صفحه رو مشاهده بفرمایید (اینجا کلیک کنید) و بعد از دیدن اون ویدیو اول، ویدیو مسیر آموزش seo رو از اینجا مشاهده کنید.
   دقیقا شما مسیر یادگیری را در این دو ویدیو میتوانید پیدا کنید.

 • یه سوال داشتم آموزش صفر تا صد سئو منبع خاصی ندارین که به صورت رایگان آموزش داده باشه؟

  • سلام وقتتون بخیر
   همین صفحه ای که داخلش هستین، جزو یکی از منابع بسیار کامل درمورد حوزه آموزش صفر تا صد سئو هست و شما کافیه از ب بسم الا این صفحه رو بخونید.
   این صفحه به صورت هفتگی آپدیت میشه و مطالب جدید داخلش قرار می گیره.

  • سلام وقت بخیر
   دوره سئومستر عملا دوره آموزش سئو از مقدماتی تا سطح پیشرفته هست و به صورت مادام العمر آپدیت میشه.
   همینطور ضمانت دوره به این صورت هست که شما دوره رو مشاهده، اجرا و پیاده می کنید و در صورت عدم دریافت نتیجه، میتونید درخواست بازگشت وجه بدین 🙂

 • سلام وقت بخیر جناب دهقانی
  محتوا بسیار کاملی درمورد اموزش سئو بود، ازتون ممنونم.
  بابت بحث سئو داخلی یه سوال داشتم.
  میخواستم بدونم اگر ما با کلمات لانگ تیل یک کیورد به صفحه مورد نظرمون لینک داخلی بدیم مشکلی نداره؟

  • سلام و ارادت
   خواهش میکنم.
   بابت سئوالتون باید بگم یکی از بهترین کارهایی که میتونید انجام بدین همینه برای لینک سازی داخلی و شدیدا به این موضوع که رتبه شما روی کلمات کلیدی مختلف اتفاق بیفته که کانسپت یکسانی دارند کمک میکنه.

 • سلام وقت بخیر
  من یه مدت تولید محتوا می کردم و بعد دیدم به حوزه سئو خیلی علاقه دارم برای همین مقالات آموزش سئو سایت رایگان رو در جاهای مختلف به ویژه سایت خودتون مطالعه کردم.
  اما هنوز وبسایتم ترافیک خوبی رو دریافت نکرده و بازدید کمی داره و نتیجه خوبی ازش نمی بینم.
  چیکار باید انجام بدم؟

  • سلام
   ببینید درمورد این موضوع باید شما ابتدا قبل از اینکه وارد یک حوزه بشید، حوزه رو آنالیز کنید و ببینید آیا واقعا ارزش داره سایت رو سئو کرد یا اینکه نه اصلا سرچی نداره.
   مرحله بعد زمانی که شما بحث میزان سرچ رو بررسی کردین تحقیق درمورد کلمات کلیدی پولساز حوزه شماست و همینطور انتخاب صفحه مناسب برای لندینگ کردن کلماته.
   تولید محتوا مستمر و همینطور لینک سازی باکیفیت هم می تونه به میزان رشد سایت شما حسابی کمک کنه.

 • این محتوا انقد جامع بود که کلاس آموزش سئو سایت بود واسه خودش جناب دهقانی.
  دستتون درد نکنه.

 • سلام
  من تازه سایتی رو راه اندازی کردم و خوب اطلاعات کمی درمورد سئو دارم اما دارم حسابی روی دانش خودم کار میکنم.
  اما الان می خوام بدونم که من چیزی حدود 50 بک لینک واسه سایتم زدم اما هنوز توی سرچ کنسول سایتم در قسمت link نشون داده نشده، آیا مشکلی وجود داره؟

  • سلام
   ببینید درمورد اینکه چرا تو سرچ کنسول نمیاد باید یه توضیحی بهتون بدم و اونم اینکه قرار نیست هر لینکی که ما ثبت میکنیم داخل سرچ کنسول نشون بده.
   خیلی وقتا ما دیدیم لینکی تاثیرش رو میذاره ولی تو سرچ کنسول نمایش داده نمیشه.
   اما بعد از مدت زمانی که بگذره بک لینک ها داخل سرچ کنسول شما نمایش داده میشه. زیاد نگرانش نباشید.

 • درمورد بحث سئو محتوا و آموزش سئو محتوا یه سوال داشتم ازتون جناب دهقانی.
  ما برای اینکه بتونیم به گوگل بفهمونیم کلمه کلیدی مورد نظر ما برای سئو سایت چی هست، چیکار باید بکنیم دقیقا؟

  • سلام وقتتون بخیر
   ببینید برای اینکه گوگل متوجه این موضوع بشه باید داخل موارد زیر حتما از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. این نکاتی که میگم خیلی کمک میکنه با اینکه سئو محتوا شما تقویت شده و بحث بهینه سازی اون به درستی انجام بشه.
   1- کلمه کلیدی در عنوان باشه
   2- در توضیحات متا حتما بیاریدش.
   3- در 300 کلمه اول محتوا حتما ذکر بشه
   4- داخل هدینگ های سایت استفاده کنید.
   5- در قسمت نتیجه گیری استفاده بشه.
   6- کلمه کلیدی اصلی شما در بخش alt تصاویر سایتتون تکرار بشه.

 • جناب دهقانی میشه آموزش سئو pdf رو هم واسمون بذارید و بگین چطوری میشه برای سئو فایل های pdf اقدام کرد که به بهترین شکل رتبه بگیرن؟

  • سلام وقت بخیر برای سئو pdf های داخل سایتتون می تونید این نکات رو رعایت کنید که می تونه کمک زیادی به بهینه سازی اون بکنه:
   1- انتخاب عنوان مناسب برای فایل pdf
   2- نوشتن توضیحات متا فایل pdf در انتهای مرحله ذخیره سازی برای سئو pdf به بهترین شکل ممکن.
   3- استفاده از لینک های داخلی برای بهینه سازی فایل pdf
   4- اشتراک گذاری فایل pdf در سایت های اشتراک گذاری فایل و دریافت بک لینک برای آن.
   5- روی فایل pdf خود به هیچ عنوان رمزگذاری انجام ندهید.

   نکته خیلی حیاتی درمورد فایل پی دی اف ها، این هست که حتما لینک داده شده به فایل pdf رو به صورت blank قرار بدین تا با زدن روی لینک اون فایل pdf شما در صفحه جدید برای کاربر باز شود و از صفحه سایت شما خارج نگردد.

 • سلام آموزش سئو php با سایت های دیگه متفاوته یا اینکه نه به یک صورت انجام میشه؟ آیا نکته ای هست که تو بحث سئو سایت php باید رعایت کنیم؟ ممنون میشم بهم بگین.

  • سلام درمورد بحث سئو سایت php باید گفت اگر شما قالب رو به صورت بهینه و با ساختار درست نوشته باشید طبیعتا هیچ مشکلی برای بحث سئو سایت php شما پیش نخواهد آمد و با چالشی رو به رو نخواهید شد.

 • سلام واقعا عالی بود من تمام مقاله رو مطالعه کردم خیلی جامع و کامل بود اگر بتونید ابزارهای سئو رو هم بررسی کنید خیلی عالی میشه گاهی اوقات ما بین ابزارها مردد میشیم و نمی‌دونیم کدوم داده دقیق تری به ما میده ابزارها هم که تعدادشان کم نیست من مقاله های زیادی مطالعه کردم در زمینه آموزش سئو از جنرال سئو، نیوسئو، برتراموز و… کلا می‌خوام اطلاعات جامعی داشته باشم پر سئو از مقاله شما هم استفاده کردم و مطالب رو نوشتم

 • سلام و خسته نباشید خدمت آقای دهقانی و مجموعشون دوتا سوال اول اینکه اگه بیایم تگ هایی که نوشتیم توی مقالمون رو به صفحه دسته بندی لینک بدیم مشکلی داره؟ یعنی تگ h2 رو لینک داخلی بدیم به صفحه دسته بندیمون از لحاظ سئویی ایرادی داره یا ن جدا از اینکه همون کلمه رو داخل محتواشم لینک دادم
  دوم اینکه رو یک کلمه به اصلی به جای دسته بندی روی یک محصول اومدم بالا میشه ریدایرکت کنم روی دسته بندیم اون محصول رو ؟ یا راهکار بهتری هست

  • سلام من به شخصه توی لینک هدینگ ها لینک داخلی ایجاد نمیکنم و اصلا این کار رو نمیپسندم 🙂

   سوال دوم هم بله قطعا ریدایرکت کنید تا دسته بندی سایتتون بیاد بالا و مشکلتون حل بشه.

 • سلام آقای دهقانی عزیز
  وقت بخیر
  مقاله تون خیلی جامع و کامله و من صفحه شما رو دنبال میکردم که مطالب رو کم کم آپدیت می کنید و اضافه میکنین
  الگوریتم freshness رو رسما خوردین ! :))))
  ولی نکته ای که وجود داره اینه که برای هر موضوعی که نوشتین مقاله جداگانه ندارین؟ نباید صفحه جداگانه داشته باشن؟
  ممنونم

  • سلام وقتت بخیر
   قطعا مقاله جدا باید نوشته بشه و درموردش صحبت کامل و جامع انجام بشه.
   در فازهای بعدی وبسایت این موارد رو در نظر گرفتیم و ممنون از اینکه انقدر حواست جمعه

 • سلام
  واقعا مطالب بسیار ساده و قابل فهم ارائه شده و مفید هست . ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید