دوره جامع سئو

کسب رضایت کاربر و موتور‌های جستوجو دو عاملی هستند که یک سایت را به موفقیت نزدیک می‌کنند.

سئو مهم‌ترین راه حل برای رسیدن به این اهداف است. به عنوان مثال فرض کنید شما یک سایت جذاب و کاربر پسند را طراحی کرده‌اید، که هیچ کاربری به سراغ آن نمی‌آید، به مانند این که شما یک فروشگاه مدرن و مجهز را در جایی احداث می‌کنید که هیچ آدمی از آن‌جا رد نمی‌شود! پس از این رو برای رونق و پیشرفت سایتتان باید جامعه هدف را با آن آشنا کنید. سئو بهترین و کارآمدترین راه برای جلب نظر جامعه هدف است.

با استفاده از آموزش سئو به راحتی می‌توان فروشگاه سوت و کور خود را به محلی برای رفت و آمد کاربران تبدیل کرد. این دقیقا همان چیزی است که موتورهای جست و جو گوگل را به وجد می‌آورد و آن‌ها نیز رفته رفته ارزش و اعتبار ویژه‌ای برای سایت شما قائل می‌شوند.

از این رو با آموزش سئو 0 تا 100، می‌توانید کاربران و موتور‌های جستجو را مشتاق به بازدید از سایت‌تان کنید و این موضوع، مهم‌ترین عاملی است که یک کسب و کار برای رونق و پیشرفت خود به آن نیاز دارد.

در این مقاله می‌توانید به تمام آنچه که از یک دوره جامع آموزش سئو توقع دارید، برسید. حال کافیست آستین‌های خود را بالا بزنید و برای پیشرفت و رونق کسب و کارتان اقدام کنید! مجموعه ما برای آموزشی عملی و سئو پلتفرم‌تان، در زمینه منتورینگ سئو نیز آماده خدمت رسانی می‌باشد.

ما سعی کردیم تا آموزش سئو به زبان ساده را به معنای واقعی کلمه در این صفحه برای شما ارائه کنیم تا بتوانید به ساده ترین شکل ممکن اطلاعات کامل و جامعی درمورد آن به دست آورید. سپس با آموزش سئو برای بهبود رتبه‌های وبسایت خود استفاده نمایید.

چرا سئو مهمه و آموزش سئو رو باید از همین حالا شروع کرد؟

اگر هنوز به این موضوع شک داری که سئو اهمیتی نداره و نمیتونه به کسب و کار تو کمک کنه یا درآمدت رو افزایش بده، پیشنهاد می‌کنم این ویدیو رو مشاهده کنی تا قشنگ با جریان و بحث سئو آشنا بشی.

اینجاس که میگن، سئو از نون شب هم برای کسب و کارها تو سال 2024 واجب‌تره.

اهمیت یادگیری سئو چیست؟ چرا باید سئو را بیاموزیم؟

یادگیری سئو در دنیای امروزمهم‌ترین هدف و اهمیت آموزش سئو،‌ افزایش محبوبیت، اعتبار برند (برندسازی) و فروش یا درآمدزایی از طریق فضای مجازی است. امروزه یادگیری سئو از آنجایی مهم است که تعداد کاربران فضای مجازی با توجه به آخرین آمارها در سال 2023 به بیش از 5.18 میلیارد نفر معادل با 64.4 درصد از کل جمعیت جهان رسیده است. این آمار نشان می‌دهد کاربران فضای مجازی در یک دهه گذشته بیش از 2.1 برابر افزایش یافته‌اند. از سوی دیگر،‌ میزان فروش اینترنتی در طی این مدت از عدد 1.33 میلیارد دلار به 6.5 برابر این رقم رسیده‌ است. این موضوع بیانگر آن است که فضای مجازی رشد بسیار بزرگی در سال‌های اخیر داشته و این رشد ادامه دار است. بنابراین کسانی موفق خواهند بود که بتوانند در این فضا سهمی گرفته و حرفی برای گفتن داشته باشند. از آنجایی که این رقم بین المللی است، اگر با مفهوم سئو آشنا باشید و بتوانید از طریق آن خود را به بالاترین سطح ممکن برسانید،‌ زمینه اشتغال، فروش و کسب درآمد در هرکشوری برای شما فراهم خواهد بود.

از سوی دیگر آموزش کسب درآمد از سئو می‌تواند دریچه‌ای از مهارت‌ها و فرصت‌ها را باز کند که هرفرد بسته به توانایی خود، قادر است به نحوی از آن استفاده نماید. آموزش سئو می‌تواند شما را به یک متخصص سئو برای ارائه خدمات آنلاین بهینه سازی سایت تبدیل کرده یا آنکه درآمد و فروش‌تان را از طریق سئو سایت‌های فروشگاهی،‌ شرکتی و برندسازی آنها بیشتر کند. این کار هم به صورت پروژه‌ای، سهیم شدن در سود فروش (گرفتن پورسانت)، هم با آموزش و یا ارائه خدمات مشاوره سئو قابل انجام است.

یادگیری سئو سایت از نظر متخصصین SEO بین المللی چقدر مهم است؟

اگر می‌خواهید اهمیت آموزش سئو را بدانید، می‌توان به چند نظر مهم از سوی متخصصین این حوزه اشاره کرد که به شرح زیر می‌باشند:

 • برایان دین: Brian Dean یکی از متخصصین سئو است که همه ما او را با وب سایت بکلینکو می‌شناسیم. این فرد در رابطه با اهمیت سئو به 4 مورد مهم اشاره می‌کند که عبارتند از:‌ هدایت ترافیک هدفمند به سایت،‌ ایجاد اعتماد و اعتبار،‌ افزایش آگاهی از برند و جلوتر رفتن از رقبا.
 • جان مولر:‌ این فرد، تحلیلگر و متخصص سئو گوگل است که در رابطه با اهمیت سئو برای کسب و کارها چنین می‌گوید: سئو به پیدا کردن مشتریان بالقوه برای کسب‌ و ‌کارها کمک می‌کند. سئو تجربه کاربری را بهبود داده و آنها را جلوتر از رقبایشان نگه می‌دارد. به طور کلی، از نظر جان مولر آموزش سئو و سرمایه گذاری بر آن به خصوص برای کسب‌ و کارها،‌ احتمال موفقیت بیزینس آنلاین آنها را بیشتر کرده و به همین خاطر باید سئو بخش جدایی ناپذیر از استراتژی بازاریابی باشد.
 • نیل پاتل:‌ یکی دیگر از متخصصین سئو و دیجیتال مارکتینگ،‌ Neil Patel نام دارد که ایشان در مورد اهمیت سئو می‌گوید:‌ سئو منجر به جستجوی ارگانیک می‌شود و می‌تواند در افزایش اعتبار و اعتماد به کسب و کار کمک کند. سئو نرخ تبدیل را بالاتر برده و مزایای بلند مدتی دارد.

سئو چیست؟ مقدمه‌ای برای پیشرفت

کاربرد سئو

سئو یا SEO مخفف کلمه search engine optimization می باشد و به مجموعه اقداماتی می‌گویند که با استفاده از آن ها می‌توانید وب‌سایت خود را بر روی کلمات کلیدی مورد نظرتان به صفحه اول نتایج گوگل برسانید. در این مطلب ما قصد داریم تا یک دید کلی از آموزش سئو را در ذهن شما ترسیم کنیم.

سئو، یک منبع درآمد آینده‌دار است. با آموزش سئو شما می توانید با توجه به شرایطی که کرونا ایجاد کرد، به راحتی به درآمد برسید؛ زیرا با ورود ویروس کرونا، گستره فضا و مسیر رشد دنیای دیجیتال چندین برابر شد. به همین خاطر است که امروزه اکثر کسب و کارها به این نکته پی برده‌اند که باید به صورت آنلاین هم فعالیت کنند.

قبل از هرچیز باید بدانید امروزه دیگر ایجاد سایت و قراردادن محصول یا خدمات برای ورود به فضای مجازی کافی نیست؛ کسی که درآمد بیشتری می خواهد و دوست دارد سهم بازار خودش را بگیرید، باید حتما از خدمات سئو سایت استفاده کند.

شما می‌توانید با یادگرفتن سئو به راحتی، هر سایتی را به صفحه اول گوگل رسانده و به آن کسب و کار کمک کنید تا درآمد خود را چندین برابر افزایش دهند.

آیا همه سایت ها و کسب و کارها نیاز به آموزش سئو دارند؟

آموزش سئو، نیاز تمامی کسب و کارها

افزایش فروش و افزایش مشتری مهم‌ترین مسائلی هستند که صاحبان کسب و کار‌ها همواره به آن توجه دارند. آموزش سئو می‌‌تواند مهم‌ترین گام برای این امر باشد. با مثالی این موضوع را شفاف‌تر توضیح می‌دهیم.

فرض کنید دو فروشگاه، محصولی مشابه را عرضه می‌کنند. به نظر شما کاربر یا مشتری کدام فروشگاه را برای خرید انتخاب می‌کند؟ بدون شک سایتی که رتبه‌ی بهتری در نتایج سرچ گوگل داشته باشد، اعتبار و ارزش بیشتری از دید مشتری دارد.

از این رو با آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته علاوه بر جذب مشتری، اعتبار و ارزش کسب و کارتان نیز افزایش می‌‌یابد و افراد نیز اعتماد بیشتری به سایت شما دارند.

این که همه‌ی سایت‌ها و کسب وکار‌های اینترنتی به سئو نیاز دارند یک موضوع کاملا بدیهی و مشخص است.

شاید سوال مهم این باشد که بپرسید آیا صاحبان کسب وکار‌ها باید به صورت خود آموز سئو را یاد بگیرند و یا بهتر است که این کار مهم را به متخصص آن یعنی سئو کار‌ها بسپارند؟

برای جواب به این سوال باید گفت که هیچ کسی به اندازه خودتان دلسوز سایت و کسب و کارتان نیست و از این رو بهتر است که دست به کار شوید و خود با گذراندن دوره جامع آموزش سئو، بهترین استراتژی را برای موفقیت و پیشرفت سایت و کسب وکارتان بچینید.

اهمیت کسب رتبه های بالاتر در گوگل با آموزش سئو از صفر تا صد رایگان

اهمیت کسب رتبه های بالاتر در گوگل با آموزش سئو از صفر تا صد رایگان

درک اهمیت کسب رتبه‌های بالاتر در آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) یکی از دلایلی است که می‌تواند شما را به آموزش این مهارت سوق دهد. اگر بخواهیم به دید درستی از این موضوع برسیم، بهتر است با مزیت‌های آموزش سئو آشنا شوید که به شرح زیر می‌باشند:

 • افزایش ترافیک

افزایش رتبه سایت شما در نتایج گوگل، رابطه مستقیم با افزایش ترافیک دارد. برحسب اطلاعاتی که جمع آوری شده است، مطابق با نتایج تحقیقات سایت Moz و Ahrefs، هر پله افزایش رتبه سایت می‌تواند در حدود 10 – 20 درصد، میزان افزایش ترافیک سایت شما را به همراه داشته باشد.

 • برندسازی

معمولا سایت‌هایی که به برندسازی اهمیت می‌دهند، از طریق بالا آوردن نتایج سایت خود در موضوعاتی که کاربران هدف آنها سرچ می‌کنند، برند خود را بیشتر در معرض دید قرار می‌دهند. مثلا اگر عبارت “آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته)” را سرچ کنید، همواره نتایج SEOEDU را مشاهده می‌کنید. حال کسانی که به آموزش سئو علاقمند هستند، SEOEDU را با احتمال بیشتری انتخاب می‌کنند و به آن اعتماد دارند.

 • اعتماد سازی

کسب رتبه‌های بالاتر در کنار برندسازی، مشاهده مداوم سایت در نتایج برتر گوگل، پشتیبانی و پاسخگویی منظم، طراحی و دیزاین زیبای سایت از جمله مواردی هستند که می‌توانند به سرعت اعتماد کاربران را جلب کنند.

سئو را از کجا شروع کنیم؟ قدم های مهم یادگیری سئو

مسیر شروع سئو

اگر شما هم نمی‌دانید سئو را از کجا و چگونه شروع کنیم، می‌توان قدم‌هایی را مشخص کرد که به شرح زیر می‌باشند:

 • درک مفهوم سئو

در ابتدا لازم است با مفهوم سئو، موتور جستجو و سایت آشنا شوید. نحوه کار موتورهای جستجو در رتبه بندی و سایت را درک کرده و اصطلاحات این حوزه را فرا گیرید.

 • مسیر یادگیری

با آشنایی ابتدایی از سئو، انواع آن را می‌آموزید و یک چارت از مسیر یادگیری برای شما ترسیم می‌شود.

 • شروع آموزش

پله به پله آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) را شروع می‌کنید. این مسیر معمولا از سئو داخلی شروع می‌شود.

 • آموزش سئو کار حرفه ای

با اتمام مسیر یادگیری سئو، برای یادگیری مهارت‌های بیشتر یا عمیق‌تر شدن در یادگیری انواع سئو اقدام می‌کنید.

 • یادگیری استراتژی‌ها

بخشی از فرآیند یادگیری مربوط به بررسی و آموزش استراتژی‌ها است. در این حالت شما باید بتوانید با گذراندن دوره سئو و بهينه سازی، فاکتورهای ساخت استراتژی‌هایی را برای هرنوع سایتی بیاموزید و مطابق با آن، روند رشد سئو سایت را هدفمندتر و با برنامه ریزی پیش ببرید.

 • انجام پروژه

برای آنکه بتوانید در آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته)، سئو تخصصی را نیز بیاموزید، تجربه چالش‌های این حوزه مهم است. با انجام پروژه‌های تمرینی، تاحدی می‌توان در این بخش مهارت کافی را بدست آورد.

به این نکته توجه کنید که تمام راه‌ها در افزایش رتبه سایت در گوگل رایگان نیست و باید برای آن هزینه‌هایی به خصوص در بخش سئو خارجی درنظر بگیرید. دیده شدن سایت در گوگل در حوزه‌های پر رقابت مستلزم درنظر گرفتن بودجه‌های بزرگ است. توجه کنید که استفاده از سئوکاران حرفه‌ای می‌تواند با دانش، تجربه آنها و انتخاب یک استراتژی صحیح، هزینه‌های سئو سایت‌ها را به شدت کمتر کند.

فرقی نمی‌کند به دنبال دوره آموزش سئو در مشهد، تهران، یزد، اصفهان و غیره هستید. شما علاقمندان می‌توانید همین حالا از دوره آموزش رایگان SEOEDU استفاده کرده و مسیر یادگیری مقدماتی این حرفه را از هر جایی که در کشور هستید شروع کنید. در صورت علاقمندی، دوره‌های آموزشی مکمل نظیر “سئو مستر” و دوره “سئو سایت فروشگاهی” نیز در سایت ما قابل استفاده هستند.

چگونه سایت خود را سئو کنیم؟

چگونه سایت خود را سئو کنیم

اگر به تازگی برای آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) اقدام می‌کنید، ممکن است این سوال برای شما هم مطرح شود که چطور برای سئو سایت اقدام کنیم؟ در این خصوص ابتدا تیتروار مراحل را بیان می‌شوند که می‌توانید در آموزش دوره رایگان سئو یا خواندن ادامه این مطلب، توضیحات بیشتر را در مورد آنها دریافت کنید:

 • انجام کیورد ریسرچ.
 • اصلاح و یا ساخت استراکچر صحیح سایت.
 • تولید تقویم محتوایی.
 • تولید محتوا.
 • انجام سئو داخلی.
 • انجام سئو محتوا و لینکسازی داخلی.
 • انجام سئو تکنیکال و رفع مشکلات فنی سایت.
 • انجام سئو خارجی.
 • اجرای کمپین بک لینکسازی، رپورتاژ و تبلیغات.
 • انجام سئو محلی.
 • تولید محتوا، آپدیت محتوا و بک لینکسازی مداوم.

در انتها آپدیت محتوا و بک لینکسازی که باید به صورت مداوم و در قالب یک چرخه تکرار شوند قرار دارد. شما کاربران می‌توانید آموزش‌ها و مطالب بیشتر در مورد هر بخش را در آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) سایت SEOEDU مشاهده کنید.

اصول اولیه سئو سایت که باید حتما آن را بدانید کدامند؟

اولیه سئو سایت که باید حتما آن را بدانید کدامند؟

برای کار کردن در حوزه سئو،‌ ابتدا لازم است با مفهوم وب سایت چیست آشنا شوید که در این مقاله توضیحات آن داده شده‌اند. پس از درک ساختار آن که در ادامه نیز اشاره می‌کنیم، لازم است نسبت به آموزش سئو و اصول آن اقدام نموده تا بتوانید یک درک درست از این کار داشته باشید. در این خصوص می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد که عبارتند از:‌

 • هدف سئو

هدف‌های اصلی که برای آموزش سئو و انجام اقدامات آن صورت می‌گیرند عبارتند از: بهینه سازی لینک بیلدینگ داخلی،‌ افزایش نرخ تبدیل،‌ افزایش مدت زمان بازدید سایت و تعداد کاربران آن،‌ کاهش نرخ فرار کاربر،‌ بهینه سازی تجربه کاربری و قوی‌تر کردن نام و قدرت برند و غیره.

 • تجربه کاربری

همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم،‌ یکی از مهم‌ترین اهداف گوگل از انجام سئو، بهبود تجربه کاربری از جستجو در این پلتفرم و سایت شما است. منظور از این پارامتر، فراهم کردن یک بستر مناسب به گونه‌ایست که کاربر را از رسیدن به هدف خود در سایت گمراه نکند و حس بدی را در تعامل با ساتی شما ایجاد ننماید. برخی از اقدامات مهم در این بخش عبارتند از: ایجاد navigation سایت،‌ ایجاد فیلد جستجو و بهینه سازی سرعت و غیره انجام می‌شود.

 • نرخ تبدیل یا Conversion Rate

مفهوم دیگری که باید در جریان آموزش سئو به اصول آن پایبند و متعهد باشید، نرخ تبدیل است. بدین معنا که بتوانید با به کارگیری تمام عناصر،‌ از طراحی پوسترها و حتی لحن محتوا گرفته تا قراردادن دکمه‌های دعوت به اقدام (CTA)،‌ مخاطب را به سایت جذب و او را به انجام کاری که مدنظر دارید سوق دهید.

 • درک ساختار سایت

از سوی دیگر، یکی دیگر از اصول بهینه سازی و آموزش سئو سایت، آشنایی با اجزای سایت است. استراکچر یک سایت از بخش‌های مختلفی مانند هدر، فوتر، بخش اصلی محتوا، تیتر اصلی و غیره تشکیل شده‌ است. شما می‌توانید برای آشنایی با بخش مهمی از سکشن‌های سایت که با کدهای html در طراحی سایت ایجاد می‌شوند به مقالات مجموعه SEOEDU نگاهی بیندازید؛ از جمله می‌توان به موضوعات بردکرامب چیست،‌ ارور 404 چیست در بلاگ سایت اشاره کرد.

مهم‌ترین بخش‌های سئو

مهمترین بخش های آموزش سئو

• الگوریتم های گوگل.
• سئو داخلی (On-Page SEO).
• سئو تکنیکال (Techniacal SEO).

• سئو خارجی (Off-Page SEO).
• سرچ کنسول (Search Console).
• ساخت استراتژی (SEO Strategy).

در رابطه با مفاهیم مهم در سئو که باید بدانید،‌ همچنین می‌توان به 3 اصل مهم دیگر نیز اشاره کرد. توضیحات تکمیلی هرکدام در دوره آموزش سئو و ادامه این مقاله مشاهده کنید.

 • کیورد ریسرچ.
 • لینکسازی.
 • بازاریابی محتوایی.

مهم ترین الگوریتم های گوگل

مهمترین الگوریتم های گوگل در آموزش سئو

هنگامی که در گوگل به دنبال موضوعی هستید، مرتبط‌ترین مقالات با توجه به سرچ شما در نتایج گوگل نماش داده می‌شوند. برای نمایش بهترین و نزدیک‌ترین نتایج، گوگل دست به کار شده و الگوریتم‌های مختلفی را روی کارآورده است.

الگوریتم‌ها، چهارچوب‌هایی هستند که طرز کار موتور جستجو و برخورد با محتوای سایت شما را کنترل کرده و در رتبه بندی، جریمه کردن یا پروموت شدن ‌سایت‌تان موثر خواهند بود.

این الگوریتم ‌ها به طور پیوسته در حال آپدیت شدن هستند و تغییرات مختلفی در آن‌ ها اتفاق می‌افتند تا کاربر در سریع‌ترین زمان ممکن بتواند به موضوع دلخواهش برسد. الگوریتم‌ها جایگاه و رتبه سایت شما را در نتایج گوگل مشخص می‌کنند.

با یادگیری آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) قادر خواهید بود در چهارچوب این الگوریتم‌ها سئو سایت خود را پیش ببرید. همچنین با استفاده از تکنیک‌های مختلف، نظر الگوریتم‌های گوگل را به خود جلب کنید و به رتبه و جایگاه خوبی در صفحه سرپ برسید.

الگوریتم پاندا (Panda)

الگوریتم پاندا

اگر محتوا‌ های سایت نظیر عکس، مقالات، ویدیو ‌ها و… از سایر سایت ‌ها کپی شده باشد، الگوریتم پاندا این اطلاعات را به موتور ‌های جستوجو گوگل اطلاع می ‌دهد. گوگل نیز برای آن که از رتبه گرفتن سایت‌ هایی که همواره مطالب خود را از جاهای دیگر کپی می‌کنند، جلوگیری کند، آن‌‌ها را هیچگاه در نتایج اولیه خود نشان نمی ‌دهد.

الگوریتم پاندا از سال 2011 برای جلوگیری از کپی برداری روی کار آمده و از آن زمان بازار کار تولید انواع محتوا و بازاریابی محتوا بسیار داغ شده است. از این رو برای آن که به جایگاه مطلوبی در نتایج گوگل برسید به هیچ عنوان متن، عکس و هیچ چیز دیگری را از سایت های دیگر کپی نکنید.

منظور از بازاریابی محتوا،‌ توسعه و توزیع محتوا در بخش‌های مختلف اعم از بلاگ،‌ پست‌های رسانه اجتماعی،‌ صفحات محصول و غیره است. این کار به گونه‌ای انجام می‌شود که موضوعات در سایت شما پیوستگی و ارتباط داشته و در نهایت منجر به ایجاد روابط قوی‌تر با مشتریان و کاربران شما شود.

الگوریتم پنگوئن (Penguin)

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن از دیگر الگوریتم‌های مهم گوگل است که از ماه آوریل 2012 به عنوان یکی از دستورالعمل‌های گوگل معرفی شد. این الگوریتم تمام تمرکز خود را بر روی لینک‌های سایت و بک لینک‌های آن قرار داده است تا به شناسایی لینک‌های اسپم و جلوگیری از فریب گوگل کمک کند.

اگر با بک لینک آشنایی ندارید در ادامه آن را به طور کامل شرح می‌دهیم. گوگل اهمیت بسیار زیادی برای بک لینک‌های قدرتمند قائل است و اگر از بک لینک‌های خوب استفاده کنید، احتمال افزایش رتبه شما در نتایج گوگل بالاتر خواهد بود.

در کنار بک لینک‌های خوب، استفاده از آنها به شیوه اسپم یا در سایت‌های نامناسب می‌تواند تاثیر منفی در رتبه و جایگاه سایت داشته باشد که در آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته به عوارض آن خواهیم پرداخت.

الگوریتم برت (Bert)

گوگل برت

هنگامی که می‌خواهید موضوعی را در گوگل سرچ کنید از لحن زبان رسمی استفاده می‌کنید یا محاوره؟ اکثر ما ایرانیان در زندگی روزمره مکالمات‌مان را به صورت محاوره بیان می‌کنیم و از این رو گوگل نیز الگوریتم برت را به وجود آورده تا بتواند راحت‌تر با انسان ها ارتباط برقرار کند.

این الگوریتم سبب می‌شود تا گوگل لحن مکالمه انسان را راحت‌‌تر درک کند و دقت بیشتری در تحلیل کوئری‌ها و جستجوی کاربران داشته باشد. به همین دلیل گوگل با استفاده از الگوریتم برت نتایج دقیقی را به شما نمایش می‌دهد. توجه به این الگوریتم یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در آموزش سئو 0 تا صد با آن آشنا شوید.

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird)

الگوریتم مرغ مگس خوار

قبل از روی کار آمدن الگوریتم مرغ مگس خوار معمولا سایت‌‌هایی در نتایج گوگل رتبه خوبی می‌گرفتند که از کلمات کلیدی با تکرار بیشتری استفاده می‌کردند.

این موضوع کیفیت مقالات منتشر شده روی سایت‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌داد و کاربر به سختی می‌توانست مقاله باکیفیتی را پیدا کند و همچنین سایت‌هایی که به کیفیت محتواهای خود اهمیت می‌دادند، هیچ گاه نتایج خوبی را در گوگل به دست نمی‌آوردند.

مرغ مگس خوار روی کار آمد تا شرایط را کاملا بر عکس کند. حال سایت‌هایی که از تعداد کلمات کلیدی به طور بیش از حد استفاده می‌کنند، از طرف گوگل جریمه می‌شوند و رتبه آن‌ها کاهش می‌یابد. در مقابل سایت‌هایی که از کیفیت مقالات خوبی برخوردارند و به اندازه کلمه کلیدی اصلی را به کار برده‌اند، به جایگاه مناسبی در سرچ گوگل می‌رسند.

با روی کار آمدن چنین الگوریتم‌هایی، تولید محتوا و سئو اهمیت و دقت بیشتری را می‌طلبد. در ادامه آموزش سئو مقدتاتی تا پیشرفته توضیحاتی را برای انتشار یک محتوا باکیفیت و سئو شده بر اساس الگوریتم‌های گوگل بیان می‌کنیم.

الگوریتم کبوتر (Pigeon)

الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر الگوریتمی است که عبارت جستجو شده‌ی کاربران را در صورت آنکه اشاره به یک مکان یا کسب و کار خاص دارد، در همان منطقه نمایش دهد. مثلا زمانی که کاربر عبارت “رستوران انقلاب تهران” را جستجو می‌کند،گوگل به کمک این الگوریتم، کسب‌وکارهای رستوران در منطقه انقلاب تهران را نمایش می‌دهد.

الگوریتم گوره خر (zebra)

الگوریتم گورخر

این الگوریتم ساختار کلیه‌ی سایت‌هایی که در زمینه‌ی تجارت الکترونیک فعالیت دارند را مورد بررسی قرار می‌دهد و آن‌هایی که کیفیت پایینی داشته و سایت بی‌ارزشی محسوب می‌‌شوند را از نتایج گوگل حذف می‌کند. در واقع فروشگاه‌های تقلبی با این الگوریتم شناسایی و حذف می‌شوند.

دلیل این موضوع جلوگیری از سو استفاده و کلاه برداری سایت‌های اینترنتی بوده است. از این رو اگر قصد دارید فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنید، لازم است به آن توجه کنید تا هیچگاه به دام این الگوریتم بی‌رحم نیوفتید. شما می‌توانید با جلوگیری از قراردادن محتوای اسپم، طراحی مناسب سایت، درج اینمادها و شماره‌های تماس تا حد زیادی سایت خود را قابل اعتماد کنید.

توجه به تجربه کاربری و رابط کاربری از دیگر موارد مهم از دید الگوریتم گوره خر است. به طور کلی بهترین کاری که باید برای مقابله با این الگوریتم انجام دهید، راضی نگه داشتن مشتری است، هر چه مشتریان راضی ‌تر باشند، الگوریتم گوره خر نیز از شما راضی‌تر است!

الگوریتم Mobaile First Index

الگوریتم mobile first index

در سال‌های نه چندان دور همه‌ی ما برای تماشای سایت‌ها به سراغ لپ تاپ و کامپیوتر‌های خود می‌رفتیم و احتمال آن که سایتی را با گوشی باز کنیم بسیار کم بود؛ اما رفته رفته با افزایش تکنولوژی و روی کار آمدن گوشی‌هایی که امکاناتش حتی از یک لپ تاپ‌ هم بیشتر بود، استفاده از گوشی همراه روز به روز افزایش یافت.

اما در این هنگام سایت‌ها با مشکلی روبه‌رو شدند و آن هم نمایش بد آن‌ها در گوشی‌های همراه بود. گوگل برای حل این مشکل الگوریتم Mobaile First Index را معرفی کرد؛ تا سایت‌ها مجبور شوند که سایت‌های خود را برای کاربران موبایلی نیز طراحی کنند تا افراد در هنگام بازدید از آن‌ها مشکلی نداشته باشند.

به طور کلی ریسپانسیو بودن سایت‌ها یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید تمام سئوکار ها با آن آشنا باشند و طراحان سایت این پلتفرم‌ها را با این ویژگی راه اندازی نمایند.

چگونه شماره یک در صفحه نتایج گوگل باشیم؟

برای اینکه شما بتوانید جزو شماره یک در صفحه نتایج گوگل باشید باید سه مرحله را به صورت هدفمند و کاملا حرفه‌ای انجام دهید و آن‌ها را مو به مو اجرا کنید.

 1. technical seo
 2. on page seo
 3. off page seo

در ادامه این صفحه درمورد هر سه مورد توضیح خواهیم داد.

سئو تکنیکال چیست و شامل چه مواردی می شود؟

به کلیه اقداماتی گفته می‌شود که به منظور راحت‌تر شدن اسکرول موتورهای جستجو و خزنده‌ها در سایت انجام می‌گردند. این بخش بیشتر در ارتباط با دولوپرها و کدنویسان سایت می‌باشد که باید آن‌ها را رعایت کنند. البته هر سئوکار باید اطلاعات سئویی لازم در حوزه برنامه نویسی را تا حدی داشته باشد تا بتواند با تیم تکنیکال و برنامه نویس سایت به خوبی در راستاری رشد سئو این پلتفرم‌ها همکاری نماید. هدف از انجام سئو تکنیکال، کمک به نحوه صحیح درک سایت توسط ربات‌های موتور جستجو،‌ رفع مشکلات خزش و ایندکس (و رتبه گیری) سایت می‌باشد. این بخش از آموزش سئو نیاز به دانش تخصصی‌ و حتی برنامه نویسی دارد. در ادامه در مورد بحث سئو تکنیکال بیشتر خواهیم گفت.

سئو تکنیکال و مزایای آن

سئو تکنیکال و مزایای آن

بسیاری از سایت‌ها با آن که تمام نکات لازم برای تولید محتوا و لینک سازی را رعایت کرده‌اند، اما باز هم مورد لطف و عنایت گوگل قرار نگرفته و رتبه خوبی در بین رقبا ندارند. یکی از مهم‌ترین عواملی که در این شرایط باید آن را بررسی کنید، سئو تکنیکال است.

به طور کلی می‌توان گفت که در سئو تکنیکال، استراکچر و پایه‌‌ سایت را برای نتیجه گرفتن از اقدامات سئو داخلی و خارجی می‌سازیم. سئو تکنیکال با مسائل فنی سایت، کدهای برنامه نویسی، ربات‌ها و به طور کلی با مسائل  داخلی و  مرتبط با موتور جستجو سروکار دارد. در سئو تکنیکال هدف اصلی تسهیل کراول و خزش سایت توسط ربات های موتور جستجو است.

به عنوان مثال می‌توان به افزایش سرعت سایت به عنوان مسئله‌ای مهم در سئو تکنیکال و داخلی اشاره کرد. سرعت‌ سایت‌ یکی از فاکتورهای مستقیم برای رتبه گرفتن از گوگل است، که برای بهبود آن باید بر سئو تکنیکال و برنامه نویسی مسلط باشید. در دوره آموزش سئو 0 تا 100 بخش جداگانه‌ای را در خصوص آموزش سئو تکنیکال اختصاص می‌دهیم.

افزایش سرعت سایت

افزایش سرعت سایت

سرعت وب سایت در حال حاضر اگر مهم‌ترین موضوع در زمینه‌ی سئو نباشد، قطعا جزو چند اولویت اول خواهد بود.

برای درک اهمیت سرعت سایت بهتر است بدانید آمازون هر 100 میلی ثانیه تاخیر در لود شدن سایت را علت کاهش فروش یک درصدی این فروشگاه بیان کرده است. از سوی دیگر سرعت سایت برای کاربرانی که چندین نتیجه جستجو را باز می‌کنند و به سراغ سریع‌ترین تب می‌روند نیز مهم است و از این طریق ترافیک را افزایش می‌دهد.

پس سرعت کم سایت نه تنها رتبه شما را در گوگل متزلزل می‌کند؛ بلکه می‌تواند کاربران شما را نیز کاهش دهد.

بهینه سازی کدهای سایت

بهینه سازی کدهای سایت

برنامه نویسی و کدها در طراحی سایت یکی از مهم‌ترین موضوعات برای افزایش سرعت این پلتفرم‌ها هستند. موتور جستجو گوگل، هر سایتی را با کدهایی که در آن نوشته‌اید مورد ارزیابی قرار می‌دهد و اگر این کدها نامنظم، حجیم بوده و سئو فرندلی نباشد در زمان بارگذاری و سئو سایت امتیاز منفی برای شما ثبت می‌شود.

علاوه بر این موضوع اگر کدهای موجود در سایت بیش از حد باشند، طبیعی است که خزنده های گوگل زمان بیشتری را باید برای خواندن آن ها صرف کنند و از این رو احتمال کاهش سرعت سایت وجود دارد. به طبع آن شاهد کاهش رتبه سایت در گوگل نیز خواهیم بود.

اگر به برنامه نویسی سایت تسلط ندارید و سایت شما وردپرسی است می توانید با استفاده از افزونه‌ها کدهای سایت خود را بهینه کرده و سئو آن را ارتقا دهید.

به طور کلی مبحث بهینه سازی کدها یکی از مهم ترین موضوعات در آموزش سئو 0 تا 100 می‌باشد.

استفاده از کش یا Gzip

آموزش استفاده از کش یا gzip

قطعا شما هم تا به حال فایل‌هایی را به صورت zip درآورده‌اید تا حجم آن‌‌ها کمتر شود و بتوانید آنها را با سرعت بیشتری برای دیگران ارسال کنید.

این کار را می‌توان برای کاهش حجم صفحات سایت‌ها با استفاده از Gzip نیز انجام داد. به طور کلی هنگامی که کاربر سایت شما را باز می‌کند، درخواست دریافت اطلاعات به سرور ارسال می‌شود و بعد از آن که سرور درخواست را دریافت کرد، فایل‌های سایت شروع به لود شدن می‌کنند، حال اگر این اطلاعات را با Gzip کاهش داده باشید، صفحه برای کاربر سریع‌تر لود خواهد شد.

فشرده سازی فایل های CSS و JS

آموزش سئو و افزایش سرعت سایت

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید در سئو برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت انجام دهیم، فشرده سازی فایل‌های css و js است. معمولا سایت‌ها دارای تعداد زیادی از فایل‌های css و جاوا اسکریپت هستند که بارگذاری همه آنها منجر به تاخیر در لود صفحه مورد نظر می‌شود.

از این رو برای آن که بتوان سرعت لود صفحه را افزایش داد، باید این فایل‌ها را کاملا فشرده و تبدیل به یک فایل css و یک فایل js کرد. این امر یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که برای افزایش سرعت سایت در آموزش سئو 0 ت 100 با آن آشنا می‌شوید.

بهینه سازی فایل Robots.txt

آموزش سئو و بحث فایل robots.txt

Crawler یا خزنده‌‌های گوگل ربات‌هایی هستند که در سایت وارد شده و اطلاعات آن را استخراج می‌کنند. به طور کلی این خزنده‌ها در هر نوبت مقدار مشخصی از اطلاعات سایت را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند (کراول باجت).

از این رو برای آن که بتوان اطلاعات مهم‌تر را در اختیار آن‌ها قرار داد، می‌بایست به خزنده‌ها اعلام کنیم که کدام مطالب سایت ما را ببیند. همچنین آنها را از خزش صفحات بیهوده و اضافی منع نماییم.

با این روش صفحات مهم سایت ما با سرعت بیشتری در نتایج سرچ گوگل قرار گرفته و کراول باجت مدیریت می‌شود. برای مشخص کردن مسیر حرکت خزنده‌های گوگل باید از فایل Robots.txt استفاده شود.

ساخت نقشه سایت (Sitemap)

ساخت نقشه سایت و تاثیر آن در سئو

بسیاری از سایت‌ها پس از انتشار مطالب با این مشکل روبه‌رواند که محتوای آن‌ها در صفحات گوگل قرار نمی‌‌گیرد و یا به عبارتی Index نمی‌شود. از این رو مدت‌‌ها طول می‌کشد تا محتوای شما در نتایج سرچ گوگل برای کاربران قرار گیرند.

یکی از دلایل ایجاد این مشکل، عدم وجود سایت مپ برای پلتفرم شما است. اگر نقشه سایت داشته باشید، ربات‌های خزنده در موتور جستجو گوگل راحت‌تر با سایت ارتباط برقرار می‌کنند و کراول و ایندکس صفحات مختلف به آسانی انجام می‌گردد. توجه به ساخت نقشه یکی از مهم‌ترین مفاهیمی است که در دوره جامع آموزش سئو باید به آن پرداخته می‌شود.

اگر دارای سایت وردپرسی هستید برای ساخت نقشه سایت کار سختی را پیش روی خود ندارید و می‌‌توانید با نصب افرونه Yoast SEO یا Rank Math به صورت خودکار آن را ایجاد کنید.

استفاده از structured data

استفاده از استراکچر دیتاها

structured data به معنی داده‌های ساختار یافته است که به موتور جستجو گوگل کمک می‌کند تا بتواند مطاب سایت را راحت‌تر درک کرده و آنها را در نتایج سرپ به شیوه‌ای کامل‌تر نمایش دهد.

به نوعی با استفاده از structured data می‌توان محتوا سایت به فرمتی درآورد که طبق استاندارد‌‌های گوگل هستند.

طراحی و تولید محتوای صفحات با توجه به استاندارهای داده‌ای ساختار یافته تاثیر زیادی در افزایش رتبه سایت و ورودی آن دارد و می‌‌توان این موضوع را یکی از مهم‌ترین مباحث جانبی در آموزش سئو از صفر تا صد دانست.

واکنشگرا بودن سایت (Responsive)

رسپانسیو بودن سایت

واکنش‌گرا بودن سایت بدین معناست که این پلتفرم برای تمامی دستگاه‌های موجود نظیر لپ تاپ، تبلت، گوشی همراه و … طراحی شده است. در نتیجه کاربر از دستگاه‌‌های مختلف برای مشاهده سایت و دسترسی به امکانات آن مشکلی نخواهد داشت.

در سال‌های اخیر تعداد کاربران و افرادی که سایت‌ها را با گوشی همراه خود دنبال می‌کنند بسیار بیشتر شده است. این موضوع به حدی است که ترافیک برخی از سایت‌ها در بازه 40-90 درصد به این کاربران اختصاص دارد.

از این رو بهتر است که به طراحی رابط کاربری برای گوشی همراه بیش از پیش اهمیت داد تا کاربر تجربه بهتری از سایت داشته و از این طریق بتوان رتبه‌ی سایت را در گوگل بهبود داد.

سئو داخلی (On-Page SEO)

آموزش سئو داخلی

این که شما بهترین و جذاب‌ترین مطالب را در سایت انتشار دهید، بدون آن که حتی یک نفر هم آن را نبیند، چه حسی را به شما منتقل می‌کند؟ ناامیدی و خستگی از کار بیهوده تنها دستاورد شما از انتشار مطالب بی بازدید است.

سئو داخلی آن چیزی است که شما را از ناامیدی خارج می‌کند و پس از مدتی با افزایش بازدید شما را به وجد می‌آورد. هر کاری که در داخل سایت برای جذب مخاطب انجام می‌دهید، مرتبط با سئو داخلی می‌شود. گذاشتن پست‌های جالب و جذاب، لینک‌های مختلفی که صفحات سایت را به هم وصل می‌کند و … از جمله کار هایی است که می توان برای سئو داخلی انجام داد. به طور کلی هر چقدر آموزش سئو داخلی را بهتر یاد بگیرید، خزنده‌های گوگل بیشتر شما را می‌بینند و توجه بیشتری به پلتفرم شما دارند. چه چیزی بهتر از این؟

در تعریف دیگر همچنین می‌توان گفت به مجموعه اقداماتی که برای بهینه‌تر کردن وضعیت محتواهای درون یک سایت انجام می‌شوند،‌ سئو داخلی یا On-Page SEO‌ گفته می‌شود. این کارها اثرات مختلفی دارند که از آن جمله می‌توان به افزایش نرخ تبدیل در سئو،‌ کاهش نرخ بانس ریت،‌ غنی سازی محتوا و افزایش کیفیت آن اشاره کرد. همه این موارد در نهایت منجر به افزایش رتبه سایت و صفحات شما خواهد شد.

تایتل و عنوان صفحه (Meta Tilte)

عنوان سئو و تاثیر آن بر سئو

عنوان صفحه در سئو داخلی و محتوا اهمیت بسیار بالایی دارد؛ همچنین یک عنوان خوب و متناسب با کسب و کارتان، در جذب مخاطب نیز تاثیر گذار است.

توصیه می‌شود که کلمه کلیدی اصلی خود را در عنوان صفحه قرار دهید به کار ببرید؛ چراکه کاربران در موتور جستجو آنها را سرچ می‌کنند و در نتیجه احتمال مشاهده و پیشنهاد مقالات شما بیشتر خواهد بود.

ترفندهای مختلفی برای جذاب کردن عنوان وجود دارند، نظیر استفاده از اعداد، قرار دادن کلمه کلیدی در ابتدای عنوان و غیره. به طور کلی برای این موضوع راهکار های زیادی وجود دارد که در مطالب مقالات seoedu به آن‌ ها اشاره می‌کنیم.

دیسکریپشن و توضیحات متا (Meta Description)

توضیحات متا

هنگامی که مطالبی را در گوگل سرچ می‌کنید قسمت زیر عنوان که با رنگ آبی و بولد شده نمایش داده می‌ شود، دیسکریپشن (توضیحات متا) قرار می‌گیرد.

حتما برای شما پیش آمده است که قبل از ورود به سایت، خلاصه‌ای از مطالب صفحه را که همان توضیحات متا هستند خوانده باشید. هر چه این توضیحات واضح‌تر بوده و موضوع  صفحه را به خوبی به کاربر تفهیم کند، احتمال آن که کاربر به صفحه وارد شود را نیز بیشتر می‌کند.

با نوشتن متا خوب و جذاب، نرخ کلیک سایت افزایش خواهد یافت. از این رو یکی از مباحث مهم در آموزش سئو 0 تا 100، توجه به توضیحات متا است.

انواع لینک در سئو و نحوه لینکسازی آنها

لینک در سئو و نحوه لینکسازی آنها

همانطور که در بخش قبل گفتیم،‌ لینکسازی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در آموزش سئو است که باید برای بهینه سازی سئو سایت انجام دهید. برای آنکه کمی به آموزش گام به گام لینک‌بیلدینگ بپردازیم،‌ ابتدا می‌بایست با انواع آن آشنا شوید که در این خصوص می‌توان گفت:

 • لینک فالو: لینک‌هایی هستند که علاوه بر انتقال کاربر از صفحه مبدا به مقصد، اعتبار سئو صفحه مبدا را نیز به صفحه مقصد منتقل می کنند.
 • لینک نوفالو: لینک‌هایی هستند که تنها کاربران را به صفحه مقصد انتقال می‌دهند.
 • لینک شکسته: لینک‌هایی هستند که با کلیک بر روی آنها، به صفحه 404 هدایت می‌شوید. بدین معنا که صفحات مقصد آنها حذف شده و یا آدرس آن تغییر یافته‌ است.

از لینک‌های فالو در لینکسازی داخلی و لینک به صفحات مورد تایید استفاده کنید. از لینک‌های نوفالو برای لینک بیلدینگ به صفحات خارج از سایت استفاده نموده و در نهایت لینک‌های شکسته را شناسایی و آنها را اصلاح کنید.

آدرس صفحات و یو آر ال ها (URL)

آدرس صفحات

برخی از سایت‌ها برای آدرس صفحات خود نام‌های عجیب و غریبی را انتخاب می‌کنند که حتی گاها خودشان هم یادشان می‌رود! اما در مقابل سایت‌هایی داریم که با خواندن URL آن‌ها به راحتی می‌توانیم محتوا صفحه را حدس بزنیم و از طرفی این urlها، بهتر و راحت‌تر در ذهنمان باقی می‌‌مانند.

برای مثال یک سایت ایرانی را برای شما مثال می‌زنیم. سایت VARZESH3 یک سایت ایرانی است که اگر اهل فوتبال و ورزش باشید، بارها به آن سر زده‌اید. با خواندن URL این سایت حتی اگر تا به حال نیز وارد آن نشده‌اید، می‌توانید محتوای سایت را حدس زده و نام آن را نیز به یاد داشته باشید.

نحوه پیکربندی URLهای سایت

پیکربندی URLهای سایت

هرچند URLها تاثیر مهمی در SEO ندارند، با این حال در آموزش سئو، یکسری نکات مهم برای این بخش وجود دارد که مربوط به پیکربندی آنها می‌باشد. این نکات عبارتند از:

 • سعی کنید URLها خوانا بوده و خلاصه باشند.
 • ترتیب و نوع نامگذاری را به صورت سازماندهی شده برای دسته‌ها و محصولات انجام دهید.
 • سعی کنید از حروف کوچک استفاده کنید.
 • از آندرلاین استفاده نکنید و به جای آن خط فاصله “-” را قرار دهید.
 • سعی کنید کلمات کلیدی را در URLهای سایت بگنجانید.
 • URLهای سایت خود را به صورت متعارف تعیین کنید. این کار از سردرگم کردن کاربران جلوگیری می‌کند.

برای پیکربندی صحیح URLها در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، از بخش “تنظیمات” به قسمت “پیوندهای یکتا” رفته و ترتیب URLها و مقدار آن را برای پست تایپ‌های مختلف تعیین کنید. کانفیگ آدرس پست تایپ‌های سایت، یک بخش مهم در منتورینگ سئو است که باید توسط متخصص SEO آموزش داده ‌شود.

بهینه‌سازی لینک‌های داخلی سایت: اهمیت + نحوه انجام آن

سازی لینک های داخلی سایت اهمیت نحوه انجام آن

به طور خلاصه در مورد آموزش سئو برای بهینه سازی لینک‌های داخلی می‌توان به چند نکته اشاره کرد:

 • استفاده از انکرتکست‌ مناسب برای لینک دادن به صفحات.
 • استفاده از کلماتی در لینکسازی به صفحه هدف که می‌خواهید گوگل با آن کلمه، صفحه مورد نظر را بالا بیاورد.
 • رفع بروکن لینک‌ها.
 • پیوند دادن مقالات و صفحات مختلف به یکدیگر به جای لینک کردن همه آنها به یک صفحه (صفحه اصلی).
 • حذف یا تغییر انکرتکست‌های یکسان برای لینک‌سازی به یک صفحه.
 • عدم لینکسازی به صفحات با محتوای فقیر یا بی‌ارزش که می‌تواند کراول باجت را حفظ کند.
 • حذف لینک‌های تکراری که در یک صفحه چندین بار ایجاد شده‌اند.

اهمیت بهینه کردن لینک‌های داخلی دلایل بسیاری دارد. از جمله می‌توان به افزایش خزش سایت، انتقال اعتبار بین صفحات مهم، جلوگیری از تجربه تلخ صفحات 404 برای کاربران و درک رابطه بین صفحات مختلف توسط گوگل اشاره کرد.

یکی از روش‌های دیگر برای سئو لینکسازی، استفاده از موضوعات مناسب برای محتواهای مربوط به ساخت بک‌لینک است. این موضوعات باید به گونه‌ای در استراتژی تولید محتوا انتخاب شوند که شما بتوانید با کمک آن،‌ برای لینکسازی صفحات مهم سایت خود و پیج‌هایی که یتیم هستند (لینکسازی برای آنها انجام نشده است) اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله لینک سازی داخلی چیست را مطالعه نمایید.

تعریف استراتژی تولید محتوا و اهمیت آن برای سئو

آموزش تولید محتوا در سئو یک بخش حیاتی و نجات بخش سایت شما است که قسمت‌های گوناگونی دارد. از ساخت استراتژی و تحقیق کلمات کلیدی گرفته تا نگارش، برطرف کردن غلط‌های املایی، رعایت سئو،‌ لینکسازی داخلی و غنی سازی محتوا. همه این موارد در آموزش سئو مستر SEOEDU توضیح داده شده‌اند. ابتدا اجازه دهید تا تعریفی از استراتژی سئو را برای شما ارائه کنیم که اهمیت بسیار زیادی دارد.

استراتژی محتوا پلنی است که از تولید محتوا در همه انواع ان یعنی متنی، صوتی و بصری برای رسیدن به اهداف تجاری، افزایش نرخ تبدیل و فروش استفاده می‌کند. به نحوی که خواننده را در نهایت به انتهای قیف (خرید یا اقدام مدنظر شما) سوق می‌دهد. فرقی نمی‌کند برای سفارش تولید محتوا انگلیسی اقدام می‌کنید و یا فارسی. در تولید محتوا، اصول استراتژی یکسان بوده و شما مراحل یکسانی را برای آن طی می‌کنید که در این بخش به آن اشاره شد.

مراحل تولید محتوای سئو شده چیست؟

تولید محتوای سئو شده چیست؟

در آموزش سئو سرفصلی جداگانه برای سئو محتوا درنظر گرفته شده است که مطالب کامل‌تر در آنجا بیان می‌شوند. به طور خلاصه راجع به مراحل تولید محتوا سئو شده می‌توان گفت:

 • کیورد ریسرچ.
 • تعیین عنوان و هدینگ‌های بهینه که نرخ بازدید را افزایش می‌دهند.
 • گنجاندن کلمات کلیدی در هدینگ‌ها.
 • تحقیق و بررسی و نگارش محتوا.
 • طراحی تصویر و یونیک کردن آن.
 • نوشتن محتوا برای Alt تصویر.
 • استفاده از اسکیما‌ها برای غنی سازی محتوا و رتبه دادن به آن.

شما کاربران می‌توانید برای تولید محتواهای مهم خود و رعایت سئو صددرصدی در آنها، اقدام به سفارش رپورتاژ آگهی از مجموعه SEOEDU نمایید. این مجموعه با بهره‌مندی از یک تیم آموزش دیده و متخصص در سئو محتوا، آماده انجام سفارش تولید محتوای سایت شما می‌باشد.

ما برای شما کاربران در وب سایت SEOEDU‌ دوره‌هایی را جهت یادگیری سئو محتوا درنظر گرفته‌ایم که شامل “دوره آموزش رپورتاژ آگهی” و آموزش “تولید محتوا و سئو محتوا” می‌باشند.

هدینگ ها و سرتیترها (Heading)

هدینگ ها و عناوین در سئو

استفاده از هدینگ و سرتیترها دو مزیت بزرگ را برای محتوای سایت دارد. اول آن که به وسیله‌ی هندینگ‌ها می‌توان اهمیت بخش‌های مختلف محتوا را به موتور جست‌و‌جو فهماند.

دومین مزیتی که استفاده از هدینگ‌ها به دنبال دارد را می‌توان ایجاد یک ساختار منسجم و منظم برای مطالب پست‌ها دانست.

اگر در محتوا از تگ‌های هدینگ به صورت استاندارد استفاده کنیم، کاربر با متن ارتباط بهتری برقرار می‌کند.

این نوع تگ‌ها برای عنوان و تیترهای موجود در صفحه کاربرد دارند. تگ‌های هدینگ به 6 دسته تقسیم بندی می‌شوند که به ترتیب عبارت اند از:

 • H1
 • H2
 • H3
 • H4
 • H5
 • H6

هر تیتری که درصفحه سایت وجود دارد یکی از این 6 مورد را شامل می‌شود.

H1 برای مهم‌ترین و ارزشمندترین بخش صفحه (تایتل کلی صفحه) به کار می‌رود و از این رو بیشتر از آن برای بیان موضوع و عنوان صفحه استفاده می‌کنیم. به طور کلی H1 برای با اهمیت ترین موضوعات و تگ H6 برای کم اهمیت‌ترین تیترها کاربرد دارد.

به عنوان مثال معمولا برای قسمت نتیجه گیری مطالب از تگ‌های H4 تا H6 استفاده می‌شود.

کلمات کلیدی و کوئری ها (Query)

کلمات کلیدی و نقش آن ها در سئو

اگر شما تمام کارهای مربوط به سئو داخلی را انجام دهید ولی برای محتواهای سایت کلمه کلیدی مشخص نکنید، باید گفت که تقریبا هیچکاری نکرده‌اید! کلمه کلیدی یکی از مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین مباحث در آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته است که باید به آن بیش از هر چیز دیگر توجه داشته باشید.

شما با توجه به محتوای سایت خود باید با استفاده از ابزارهای گوناگون، متوجه شوید که کاربر شما، بیشتر چه کلماتی را در گوگل سرچ می‌کند.

بیشترین کلمات یا عباراتی که کاربران در گوگل سرچ می‌کنند، مشخص کننده کلمات کلیدی سایت هستند.

پس از آن که لیست کلمات کلیدی را به دست آورید، با توجه به نیاز کاربر شروع به تولید محتوا می‌کنید و افراد را به مرور زمان برای خواندن این مقالات به سایت خود جذب خواهید کرد. پس تعیین کلمه کلیدی در افزایش ترافیک سایت نیز موثر خواهد بود.

علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد سئو مربوط به محتوا سایت به مقاله آموزش سئو محتوا مراجعه کنند. در این محتوا به طور اختصاصی به موضوع سئو محتوا پرداخته شده است.

منظور از تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

از تحقیق کلمات کلیدی چیست؟ و مراحل آن

کیورد ریسرچ یکی از اصول و مفاهیم مهم در آموزش سئو است که می‌توان آن را بدین صورت توصیف کرد:‌ فرآیندی است که می‌توانید از طریق آن، عبارات پرطرفدار را در جستجوی کاربران از طریق موتورهای جستجو درک کنید. استفاده از این عبارات به صورت هدفمند و استراتژیک در سئو سایت، منجر خواهد شد تا محتوای شما در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) در رتبه‌های بالاتری ظاهر شود. تحقیق کلمات کلیدی یک عمل اساسی در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) است که معمولا قبل از چیدن استراتژی محتوا انجام می‌گردد.

مراحل گام به گام تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی یک راه حل مهم برای افزایش ترافیک، دسترسی و پاسخ به سوالات کاربران هدف، فروش،‌ برندسازی یا تبلیغات است. این موضوع در دوره جامع آموزش سئو در بخش “سئو محتوا” و “ابزارهای لازم و حرفه‌ای در سئو” توضیح داده شده است. در خصوص مراحل Keyword Research‌ می‌توان به 6 قدم زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • ایجاد یک لیست از موضوعات مرتبط با زمینه کاری شما.
 • تعیین حوزه‌هایی که سایت شما در هر موضوع کار می‌کند.
 • تعیین کیورد یا نام موضوع در هر حوزه.
 • وارد کردن موارد بخش قبل در ابزارهای جستجو کیورد و جمع آوری کلمات کلیدی.
 • مرتب کردن کیوردها براساس میزان ارتباط، محبوبیت و تعداد سرچ در هر حوزه. همچنین شما می‌توانید کلمات کلیدی را به کیوردهای پولساز، اطلاعاتی،‌ مهم یا غیر مهم نیز تقسیم کنید.
 • حذف کیوردهای ناقص، غیر مرتبط و اشتباه یا تکراری.

برای کامل کردن این بخش از آموزش سئو، می‌توان به چند پیشنهاد دیگر نیز در روند یافتن کیورد اشاره کرد. از جمله می‌توان به یافتن کیوردگپ‌ها، یافتن کیوردهای سایت رقبا،‌ یافتن عبارات پرسشی مرتبط به حوزه کاری شما اشاره نمود.

عدم انجام کیورد تارگتینگ و تمرکز روی کلمات غیرمرتبط، نرخ تبدیل را برای سایت شما به شدت کمتر می‌کنند. در نتیجه درآمدزایی سایت و جذب مخاطبان هدف به درستی انجام نمی‌شود. اگر قصد دارید صرفا به یادگیری این موضوع جدای از آموزش سئو بپردازید،‌ می‌توانید دوره آموزش تحقیق کلمه کلیدی را تهیه نمایید.

تکنیک های حرفه ای برای بهبود سئو داخلی

تکنیک های بهبود سئو داخلی

برای بهبود سئو داخلی سایت، تنها توجه به چند نکته و انجام آن‌ها کارساز نیست؛ چرا که همه‌ی افراد برای بهبود سایت خود از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنند. از این رو لازم است ترفندهایی را در کنار انجام کامل تسک‌های سئو داخلی و خارجی یا تکنیکال انجام دهید.

به طور کلی تکنیک های مختلفی برای سئو داخلی و خارجی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توان سئو خود را قوی‌تر کرد. اما این تکنیک‌ها بسیار گسترده هستند و به نوعی می‌توان گفت که انتهایی ندارند. بیشتر این نکات نیز به صورت تجربی و با آزمون و خطا بدست می‌آیند.

برخی از تکنیک‌هایی که توانسته‌اند مفید واقع شده و به نوعی امتحان خود را پس داده‌اند را در ادامه بیان می‌کنیم.

کلمه کلیدی در ابتدای تایتل و عنوان

وجود کلمه کلیدی در ابتدای عنوان

هنگامی که خزنده‌های گوگل وارد سایت می‌شوند، ابتدا به دنبال مهمترین بخش‌های سایت هستند. عنوان سایت و تیترهای دیگر آن از مهم‌ترین قسمت‌ها در هر بخش به حساب می‌آیند.

ازاین رو خزنده‌های گوگل ابتدا به دنبال آن‌ها بوده و اگر در ابتدای عنوان با کلمه کلیدی روبه رو شوند، یک پوئن مثبت برای سایتان در نظر می‌گیرند.

همچنین وجود کلمه کلیدی در ابتدای عنوان برای کاربرانی که قصد دارند سریع‌تر به محتوا مورد نظر خود برسند نیز بسیار اهمیت دارد. این موضوع نرخ کلیک سایت را افزایش می‌دهد. به طور کلی استفاده از عنوان مناسب یکی از مسائل پیچیده در آموزش سئو است که مقالات مفصلی راجع به آن در SEOEDU قرار داده‌ایم.

چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی

هنگامی که کلمه کلیدی را برای صفحه خود در نظر میگیرید، گوگل باید متوجه شود که آیا محتوا نوشته شده مرتبط با کلمه کلیدی است یا خیر.

گوگل برای فهمیدن این موضوع شروع به شمارش کلمات کلیدی در متن ;vni و اگر این تعداد به اندازه استاندارد بود، تکرار می‌کنم به اندازه استاندارد بود، رتبه خوبی را برای آن در نظر می‌گیرد.

حال مقدار استاندارد یعنی چه؟ استفاده زیاد از کلمه کلیدی کیفیت محتوا را کاهش می‌دهد و گوگل نیز به این موضوع کاملا واقف است و به همین دلیل با استفاده زیاد از کلمات کلیدی نمی‌توانید گوگل را فریب دهید.

همچنین استفاده کم از کلمه کلیدی این حس را به گوگل منتقل می‌کند که محتوا سایت، مرتبط با کلمه کلیدی نیست و برای آن نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد. از این رو کلمات کلیدی را به اندازه در محتوا استفاده کنید و در استفاده از آن‌ها خسیس یا ولخرج نباشید! لطفا!

کلمه کلیدی در URL

کلمات کلیدی در url صفحه

استفاده از کلمه کلیدی در URL یکی ازکارهایی است که برای بهبود سئو می‌توان از آن بهره گرفت.

این روش تاثیر خوبی بر روی سئو دارد و با استفاده از آن احتمال رسیدن به صفحه اول گوگل افزایش می‌یابد.

اما به طورکلی می‌توان گفت که تولید محتوا باکیفیت، اهمیت بیشتری از این موضوع دارد اما اگر قادر به گذاشتن کلمه کلیدی در URL هستید، چرا که نه، این کار را حتما انجام دهید.

کلمات LSI و ساجست گوگل در هدینگ ها

کلمات lsi

همانطور که گفته شد استفاده مکرر از کلمات کلیدی، ارزش و کیفیت محتوا را پایین می‌آورد و این موضوع نه از دید کاربر خوب بوده و نه از دید گوگل. چگونه محتوای خود را پربارتر کنیم؟

کلمات lsi را به نوعی می‌توان مترادف کلمات کلیدی معنی کرد.

به جای این که مدام یک کلمه را در متن تکرار کنید می توانید از این کلمات بهره بگیرید.

به طور کلی وجود کلمات lsi ارزش محتوا را نزد گوگل بالا می‌برد و این موضوع سبب افزایش رتبه سایت خواهد شد. به طور کلی در آموزش سئو ابزار های مختلفی برای پیدا کردن کلمات مترادف وجود دارند اما بهترین ابزار را می توان پیشنهادات یا ساجست‌های گوگل معرفی کرد.

برای پیدا کردن کلمات lsi می‌توانید کلمه کلیدی اصلی خود را در گوگل سرچ کنید. در پایین صفحه با 10 مورد از کلمات کلیدی مرتبط با صفحه روبه رو می‌شوید و با استفاده از آن‌ها می‌توانید محتوای خود را غنی و پربارتر کنید.

معرفی انواع لندینگ پیج ها

انواع لندینگ پیج ها

به طور کلی یکی از مفاهیم مهم در سئو داخلی و طراحی سایت، لندینگ پیج‌ها هستند که می‌توانند در افزایش یا کاهش نرخ تبدیل کاربران موثر باشند. لندینگ پیج‌ها، صفحاتی می‌باشند که معمولا با هدف خاصی به صورت موقت یا دائمی ساخته شده و غالبا برای تبلیغ یک محصول یا خدمات به کار می‌روند. به عنوان مثال شما هم اکنون در یک صفحه لندینگ پیج برای موضوع “آموزش سئو” قرار دارید که اطلاعات جامعی را در این خصوص برای شما ارائه کرده است.

آشنایی با انواع مدل‌های لندینگ پیج‌ها هم در بحث طراحی، افزایش CTR، اینتنت صفحه و سئو اهمیت بسیاری دارد. در ادامه به معرفی 7 مدل مهم از این صفحات می‌پردازیم که عبارتند از:

صفحه فرود لید – Lead Generation Page

یکی از انواع صفحات فرودی که می‌توانید در برخی از سایت‌ها به ویژه پلتفرم‌های خدماتی و دیجیتال مارکتینگ بیابید، lead generation هستند. هدف از ساخت این پیج‌ها، دریافت اطلاعاتی از کاربر است که می‌تواند شامل شماره تلفن، نام، آدرس و ایمیل باشد.

صفحه فرود فشار – Squeeze Page

اگر بخواهیم صفحه فرود لید را کمی جمع‌و‌جورتر کنیم و آن را در ابتدای قیف فروش قرار دهیم، صفحه فرود فشار بدست می‌آید. در این صفحات، محتوای کمتری به کار رفته شده و عناوین آن برجسته‌تر هستند. همچنین هدف اکثر این نوع صفحات دریافت یک سرنخ کوچک از کاربر مانند شماره تلفن یا ایمیل است.

صفحه فرود فروش – Sale Landing Page

یکی از مهم‌ترین نوع صفحات لندینگ، صفحات فروش هستند که برخلاف مدل‌های قبلی، به دنبال سرنخ از مشتری نبوده و قصد فروش محصول یا خدمات را دارند.

صفحه فرود جشنواره – Event Landing Page

به صفحاتی که در جریان مناسبت‌ها یا وقایع خاص ایجاد شده و معمولا برای فروش یک محصول یا ارائه خدمات با یک تخفیف جذاب طراحی می‌شوند، صفحه لندینگ جشنواره می‌گویند. معمولا این نوع صفحات بازه زمانی خاصی داشته و پس از آن برداشته می‌شوند. مهم‌ترین نکته در مورد صفحات فروش، طراحی و دیزاین آنها است. از آنجایی که این صفحات به طور موقت در وبسایت قرار داده می‌شوند، اکثرا به صورت استاتیک طراحی شده تا سرعت لود بالایی داشته باشند.

نکته: شما می‌توانید صفحات فرود محصول از نوع جشنواره را به گونه‌ای خلاقانه‌تر طراحی کنید. نمونه این طراحی‌ها را می‌توان در ژاکت یا راستچین مشاهده کرد که با قراردادن کدتخفیفات ساعتی، سرگرم کردن مخاطب به همراه بازی و گردونه‌های شانس، مخاطب را به خود جلب می‌کنند.

صفحه فرود محصول – Product Landing Page

صفحاتی که به عنوان لندینگ پیج محصول شناخته می‌شوند در آموزش سئو سایت‌های فروشگاهی بسیار مهم هستند. آنها به طور کلی به 2 دسته تقسیم خواهند شد. اولین مدل، صفحاتی هستند که به عنوان یک پست تایپ درنظر گرفته شده و مانند پیج‌های دیگر محصول اقدام به فروش کالا، درج مشخصات و غیره می‌کنند.

مورد دیگر اما صفحاتی هستند که یک لندینگ شخصی سازی شده برای تک محصول ساخته شده است. این نوع صفحات معمولا برای فروش محصول یا یک دسته بندی از محصولاتی درنظر گرفته می‌شوند که به شدت فروش بالایی داشته، افراد بسیاری انتظار خرید آن را دارند. در این حالت یک صفحه شخصی سازی شده برای آن درنظر گرفته می‌شود.‌

صفحه فرود چلپ چلوپ – Splash Landing Page

این صفحات معمولا در هر بخشی از قیف فروش به کار گرفته شده و در ابتدای ورود کاربر ظاهر می‌شوند. طراحی صفحات فرود Splash برای دریافت اطلاعات از ترافیک ورود هستند. کاربری این صفحات برای زمانی است که می‌بایست اطلاعات خاصی از کاربر برای هدفی مشخص در حین ورود دریافت کرد. مثلا می‌توان به تاییدیه سن، نمایش دادن یک اعلامیه و غیره اشاره نمود.

صفحه فرود کلیکی – Click Through Landing Page

فرض کنید صفحه‌ای تبلیغاتی یا مهمی دارید که می‌خواهید کاربر را در هنگام ورود به پیج‌های دیگر سایت خود به آن هدایت نمایید. در این حالت می‌توانید از این نوع صفحه فرود کلیکی استفاده کنید. برخلاف دیگر لندینگ پیج‌ها، صفحه فرود کلیکی هیچ لید یا اطلاعاتی از کاربر نگرفته و تنها هدف آن، انتقال کاربر به یک صفحه خاص است. این نوع لندینگ‌ها یک واسطه هستند.

سئو خارجی (Off-Page SEO)

سئو خارجی و آموزش سئو

ما برای اینکه اعتبار و ارزش یک نفر را بسنجیم، توجه می‌کنیم که اطرافیانش راجب او چه چیز‌هایی می‌گویند و همچنین توجه می کنیم این فرد از نظر دور و اطرافیانش چطور آدمی است.

گوگل هم برای فهمیدن میزان اعتبار یک سایت شبیه به انسان‌ها عمل می‌کند. خزنده‌های گوگل موظف هستند تا با جستجو در سراسر وب، به دنبال اطلاعات دیگر سایت‌ها راجع به پلتفرم شما باشند و اینکه ببینند سایت‌های دیگر راجع به پلتفرم‌ شما چه چیز هایی می‌گویند و بر اساس آن رتبه شما را در صفحات گوگل بهتر یا بدتر می‌‌نمایند. حال ما در سئو خارجی چه می‌کنیم؟

تمام تلاش ما این است تا در سایت‌های دیگر با استفاده از راه‌های مختلف سئو خارجی نظیر لینک سازی، کامنت گذاری و… ارزش و اعتبار بالایی برای سایت خود بسازیم. پس باید گفت در سئو خارجی،‌ هدف بهینه سازی سیگنال‌هایی است که خارج از وب سایت شما اتفاق می‌افتند. در این بخش از آموزش سئو به کارهایی از جمله ایجاد بک لینک و راه اندازی کمپین‌های رپورتاژ پرداخته می‌شود.

لینکسازی خارجی چیست؟

لینک سازی خارجی چیست

لینک سازی خارجی یا بک لینک، پیوندی است که ما در سایت‌هایی غیر از پلتفرم خود قرار می‌دهیم تا اعتبار و ارزش خود را نزد گوگل افزایش دهیم. همچنین با لینک سازی خارجی می‌توان کاربران را از سایت‌های دیگر به سایت خودمان هدایت کنیم و از این طریق مخاطبان خود را افزایش دهیم. به طور کلی به وسیله‌ی لینک سازی خارجی باید لینک صفحات سایت را تا حد امکان در سایت‌‌های مختلف قرار دهیم تا خزنده‌های گوگل راحت‌تر ما را پیدا کرده و بشناسند.

بنابراین لینک بیلدینگ به مفهوم متصل کردن صفحات مختلف از سایت‌ شما یا دیگر سایت‌ها است. این عمل باید به گونه‌ای انجام ‌شود که انتقال اعتبار به خوبی صورت گرفته و صفحات مبدا و هدف و انکرتکست‌ها به درستی انتخاب شوند.

بهترین زمان برای سئو خارجی و لینک سازی خارجی

بهترین زمان برای لینک سازی

هنگامی که کار طراحی سایت به پایان رسید، زمان شروع سئو داخلی فرا می‌رسد که قبل از ایندکس سایت باید اقدامات اولیه آن را انجام دهید.

اما سئو خارجی استراتژی‌های متفاوتی دارد. به طور کلی برای آن که بتوانید از سئو خارجی مخاطبان و کاربران زیادی را پیدا کنید، باید در قدم اول سئو داخلی خود را به حد مطلوبی رسانده باشید و همچنین سایتتان دارای محتوا‌های غنی و پربار شده باشد.

البته برخی از افراد سئو خارجی را همزمان با سئو داخلی پیش می برند و این موضوع را روی نام برند و لینک سازی خارجی برای صفحه ی اصلی آغاز می کنند.

نکته: برای تقویت سایت خود بهتر است اقدامات سئو داخلی را روی صفحه اصلی مهم برشمرده و این صفحه را با محتوای مناسب غنی کنید.
نکته: به طور کلی در آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته توصیه می‌شود که لینک سازی خارجی را از ماه دوم آغاز کنید.

مزایای لینک سازی خارجی و نکات مهم آن

مزایای لینک سازی خارجی

برای انجام سئو خارجی راه زیادی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دارای مزایا و معایب مختلفی هستند.

از این رو در آموزش سئو 0 تا 100 باید با مزایا و معایب این روش‌ها آشنا شوید تا کار‌های که به سایت آسیب می‌زنند را انجام ندهید. با این حال به کار بردن ترفندهای سئو خارجی به صورت اصولی با استفاده از مزایای سئو خارجی می‌تواند منجر به کسب رتبه و رنک خوبی از گوگل شود.

برای دستیابی به تمام مزایای سئو خارجی باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید که برخی از مهم‌‌ترین آن‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید.

 1. باید محتواهای سایت از نظر کیفیت و سئو تا حد امکان خوب و استاندارد باشد تا بتوان از طریق لینک دادن به این محتواها کاربران و خزنده‌های گوگل را جذب خود کرد.
 2. انتشار مقالات باکیفیت و استاندارد به سایت‌‌های خبری پربازدید. به این روش رپرتاژ آگهی می‌‌گویند.
 3. محتوا‌ها باید کاملا یونیک باشند و همچنین در نوشتن آن ها خلاقیت به خرج دهید تا کاربر تا انتهای مطلب با شما همراه شود.
 4. استفاده درست و اصولی از شبکه‌های اجتماعی
 5. و … .

فاکتورهای رتبه بندی گوگل برای سایت ها چیست؟

عوامل موثر در رتبه بندی سایت

یکی از بهترین راهکارهایی که می‌توانید برای آموزش سئو و بهینه سازی سئو سایت خود به کار بگیرید، آشنایی با عواملی است که در رتبه گرفتن صفحات سایت شما از نظر گوگل موثر هستند. در این خصوص به 7 عامل تایید شده می‌پردازیم که عبارتند از:

 • بک لینک‌ها: در آموزش سئو بیشتر به اهمیت بک لینک‌ها خواهیم پرداخت. با توجه به گفته‌های آندری لیپاتسف،‌ یک استراتژیست ارشد کیفیت جستجو،‌ بک لینک‌ها به عنوان قوی‌ترین عوامل رتبه بندی گوگل شناخته می‌شوند. به این نکته توجه کنید همه لینک‌ها به یک اندازه تاثیر ندارند. در ادامه با ما باشید تا به بررسی انواع لینک‌ها نیز بپردازیم.
 • جدید بودن مطالب: جستجوی برخی کلمات کلیدی از سوی کاربران نیاز به نتایج جدیدتر دارد. مانند جستجوی “جدیدترین بازی‌ها” و یا “بهترین موبایل‌ها در سال 2023”. در این حالت گوگل به نتایجی که به روزتر هستند،‌ بها داده و آنها را در رتبه‌های بالاتر نشان می‌دهد.
 • مرتبط بودن: مرتبط بودن محتوا از 2 جهت برای گوگل مهم است. اول مرتبط بودن با موضوعی که کاربر به جستجوی آن است. دوم مرتبط بودن کانسپت سئو با چیزی که کاربر به آن نیاز دارد. بدین معنا که کاربر برای کلمه “خرید موبایل”‌ به دنبال یک صفحه فروشگاهی است اما در کلمه‌ “موبایل چیست؟” به دنبال یک مقاله آموزشی می‌باشد.
 • رعایت پروتکل HTTPS: امنیت یک مسئله مهم برای گوگل و در آموزش سئو است تا بتواند از تجربه کاربری بهینه کاربران اطمینان حاصل کند و تجربه تلخی برای آنها ایجاد نکند. یک پارامتر بسیار مهم در این بخش،‌ داشتن گواهی TLS یا پروتکل http یا Hypertext Transfer Protocol برای سایت می‌باشد که از سال 2014 به عنوان فاکتوری در رتبه بندی صفحات توسط گوگل درنظر گرفته شده است.
 • سرعت صفحه: ارزیابی سرعت سایت و صفحه به عنوان یک عامل رتبه بندی در سایت و موبایل (به ترتیب از سال‌های 2010 و 2018) به حساب می‌آید. امروزه ارزیابی وضعیت این پارامترها از طریق Core Web Vitals انجام می‌شود.
 • موبایل فرندلی بودن:‌ بررسی سازگاری وب سایت‌ها با موبایل از سال 2015 شروع و کم کم از سال 2019 تبدیل به یک فاکتور مهم در رتبه بندی گوگل شد. در آموزش سئو محور طراحی سایت، به این بخش نیز پرداخته‌ایم که می‌توانید در دوره آموزش طراحی سایت با وردپرس آن را بیابید.
 • بینابینی بودن مطلب: یکی از فاکتورهایی که گوگل از طریق آن برای سنجش تجربه کاربری و رتبه‌بندی استفاده می‌کند، بینابینی بودن برخی محتواها مانند پاپ آپ‌های تبلیغاتی است. این مورد از سال 2017 به عنوان یک عامل منفی درنظر گرفته شده است. گوگل توصیه می‌کند به جای تبلیغات بینابینی،‌ از بنرها استفاده کرده و از سوی دیگر،‌ کاربر را گیج نکرده و او را به صفحه دیگری هدایت نکنید.

آموزش سئو: استفاده از شبکه های اجتماعی برای بهبود رتبه سایت

اگر از شبکه های اجتماعی خود استفاده می‌کنید می‌توانید به راحتی وبسایت خود را بهینه و بهبود ببخشید. فقط کافیست به نکاتی که در این ویدیو آموزش سئو رایگان به شما گفتیم توجه کرده و آنها را رعایت کنید تا به بهترین شکل ممکن شاهد بهبود رتبه‌های وبسایت خود باشید.

6 روش عالی برای لینک سازی خارجی

6 روش لینک سازی خارجی

شما می‌توانید به شیوه‌های مختلفی در سئو خارجی برای بک لینک سازی اقدام کنید که برخی از آنها عبارتند از:

 • رپورتاژ
 • بک لینک EDU
 • پست مهمان (Guest Post)
 • بک لینک کامنتی (Comment Backlink)
 • سوشیال بوک مارکینگ (Social Bookmarking)
 • بک لینک فرومی یا انجمن (Forum Backlink)

3 تکنیک حرفه ای برای لینک سازی خارجی

3 تکنیک حرفه ای در لینک سازی خارجی

• برند منشن
• استفاده از انواع لینک
• حفظ نسبت لینک های فالو و نوفالو

سرچ کنسول بهترین ابزار هر سئوکار

سرچ کنسول

بسیاری از سایت‌های جهان بخش عظیمی از کاربران خود را از طریق صفحات گوگل جذب می‌کنند. این موضوع سبب شده تا سایت‌ها برای موفقیت و پیشرفت خود بیشتر از هر چیزی یا هر کسی به گوگل نیاز داشته باشند.

به همین دلیل این که چه اتفاقاتی در سرچ گوگل می‌افتد برای ما خیلی مهم و ضروری است.

گوگل با توجه به نیاز مدیران سایت و سئوکاران، ابزاری را در اختیار آن‌ها قرار داد که استفاده از آن از نان شب هم واجب‌تر است.

با استفاده از سرچ کنسول می‌توان متوجه رفتار کاربرها شد و همچنین اگر مشکلی برای سایت به وجود آمده باشد، گوگل آن را اطلاع می‌دهد.

به طور کلی با استفاده از سرچ کنسول می‌توانیم به سوالات مختلفی که از سایت خود داریم برسیم.

• کاربران با سرچ چه کلماتی وارد سایت ما می‌شوند؟
• وضعیت وب سایت در نتایج جستجو چگونه است؟
• چه مشکلاتی تاثیر منفی روی سایت گذاشته‌اند؟
• چگونه می‌توان کارایی و کیفیت سایت را افزایش داد؟
• و… .

هدف از بهینه سازی سایت چیست؟ چرا باید سایتمان را به رتبه های برتر گوگل بیاوریم؟

هدف از سئو سایت زمانی معنا می‌دهد که شما استراتژی سایت خود را مشخص و بنا نهاده باشید. آیا هدف سایت شما یا بهتر بگوییم هدف اصلی کسب‌و‌کار شما فروش محصول است؟ فروش خدمات است؟ گرفتن ترافیک و نرخ کلیک بالا می‌باشد یا ….
اگر شما هدف خود را در کسب و کارتان فروش محصول قرار داده باشید، هدف از seo سایتتان هم دقیقا می‌شود فروش محصولات شما که ممکن است دارای برند و شرکت سازنده و… باشد.

اگر شما یک شرکت خدماتی هستید و قصد فروش محصولات و یا ارائه خدمات به کاربرانتان دارید، هدف سایت شما باید نمایش سرویس‌هایتان و فروش آنها به کاربر باشد. در ادامه درمورد استراتژی سئو سایت‌های مختلف توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

پس درنتیجه زمانی که شما هدف خود را از راه اندازی سایت مشخص کردید قادر هستید  استراتژی سایت و هدف اصلی S.E.O پلتفرم خود را مشخص کرده و بگویید به چه دلیل و برای رسیدن به چه چیزی تلاش و همت می‌کنید.

بطور کلی اهداف سئو را می‌توان به صورت زیر خلاصه نمود:

 • افزایش بازدید و محبوبیت وب سایت.
 • ایجاد برند و برندینگ.
 • افزایش ترافیک سایت.
 • باعث ایجاد برند می‌شود.
 • دستیابی به نتایج و رتبه‌های بهتر در صفحه سرپ موتور جستجو.
 • استفاده از سایت به عنوان ابزاری برای تبلیغات و معرفی بیشتر برند.
 • افزایش فروش محصولات.

اصلاً چرا بهبود رتبه سایت اینقدر مهم است؟

آموزش سئو

خوب با توجه به گذر زمان و میزان افزایش خرید‌های اینترنتی توسط مردم باید گفت الان گوگل جزو بهترین راه‌های کسب درآمد می‌باشد. شما زمانی می‌توانید از گوگل درآمد داشته باشید که سایت خود را سئو کرده باشید و در نتایج اول گوگل قرار گرفته باشید.

تصور کنید سایت خود را طراحی کرده‌اید و اکنون نشسته‌اید تا مشتری شما به سراغ سایت شما بیاید و از آن خرید کند! آیا این ممکن است؟

هرگز این اتفاق خوب رخ نمی‌دهد مگر اینکه شما در جلو چشمان مشتری خود باشید.

چطوری میتوانم فروش اینترنتی خود را افزایش دهم؟

زمانی که در مورد فروش اینترنتی صحبت می‌کنیم محال ممکن است صحبت از سئو،  سایت و اینستاگرام به پیش نیاید.

سایت، SEO و اینستاگرام سه عنصر اصلی و درآمدزا برای کسب و کار‌های مختلف می‌باشند. اگرچه اینستاگرام به تنهایی قادر به فروش برای برخی از کسب و کارها به صورت مستقیم نیست اما برای ایجاد آگاهی از برند کمک بزرگی به شما می‌کند.

پس اگر می‌خواهید فروش اینترنتی داشته باشید و آن را افزایش دهید، نیاز دارید تا یک سایت یا پیج اینستاگرام داشته باشید.

سایت قادر است برای شما حتی ماهانه فروشی بالغ بر 1.000.000.000 ریال را داشته باشد. برخی از مشتریان ما  در این حوزه، توانسته‌اند به این مقدار فروش ماهیانه در ماه برسند.

پس قطعا شما نیز می‌توانید جزو این افراد باشید و به درآمدهای زیاد و داشتن زندگی بی‌دردسر و راحت به ویژه در شرایط اقتصادی و سیاسی کنونی فکر کنید.

بهترین روش برای یادگیری و اجرای سئو چیست؟

بهترین روش ها برای یادگیری سئو  این است که شما در ابتدا در یک دوره شرکت نمایید و اطلاعات پایه‌ای و مفید را دریافت نمایید.
زمانی که شما در یک دوره خوب و حرفه ای، البته نه هر دوره ای شرکت کردید می‌توانید برای شروع از یک سایت که برای خودتان است و مربوط به حرفه خودتان می‌باشد، مسیر سئو را آغاز کنید و به صورت عملی آن را تجربه نمایید.

دقت داشته باشید شرکت کردن در دوره‌ها به شما کمک می‌کند تا علم آن را بیاموزید اما تجربه و درگیر شدن در چالش‌ها و افت و خیزهای یک پروژه بسیار مهم‌تر است.
ما در دوره آموزش جامع سئو “سئو مستر” به صورت پروژه محور به شما کمک می‌کنیم تا  حرفه‌ای بیاموزید و جزو افرادی باشید که بتوانید سایت خودتان را با کمترین هزینه‌ها برای رفتن به صفحات برتر گوگل آماده کنید و به درآمد باور نکردنی دست یابید.

حتی با یادگرفتن آن شما می‌توانید پروژه بگیرید و برای دیگران کار کنید. فقط کافیست باور کنید! در آمد یک سئوکار مبتدی در ماه می‌تواند چیزی حداقل 25.000.000 ریال باشد. بماند که برخی از سئوکاران در آمدی بالای 200-300 میلیون در ماه دارند.

چرا سئو در فروش تاثیر فوق العاده ای دارد؟

SEO در اصل عمل به این قانون است که شما خود را در جلو چشم و در معرض دید کاربر یا مشتری خود قرار میدهید.

بیایید این مسئله را با یک مثال به جلو ببریم:

تصور کنید می‌خواهید یک مغازه در شهر خود راه اندازی کنید. اولین کاری که برای جذب مشتری انجام می‌دهید چه کاری است؟ بله دقیقا درست است.
در شلوغ‌ترین جای ممکن شهر مغازه خود را افتتاح می‌کنید و با بلیبورد و روش‌های تبلیغاتی دیگر شروع به سر و صدا کرده تا جمعیت را آگاه کنید. اینکه مغازه ما در این مکان قرار دارد و این خدمات و یا محصولات را ارائه می‌دهد.

سئو هم دقیقا همین است. در کسب و کارهای دیجیتالی مسئله مهمی که وجود دارد این است که مردم شما را ببینید و پیدا کنند.

بهترین گزینه برای پیدا شدن شما جلو دید آن مشتری که به دنبال شما می گردد این است که شما را در سرچ گوگل پیدا کرده و به شما اعتماد کند.

در این صورت است که شما می‌وانید فروش خیلی زیاد و بی‌نهایت را در کسب و کار خود تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

گوگل مثل یک معدن طلا می‌ماند. فقط شما باید آن را از دل خاک بیرون آورید.

هر کسب و کاری حتی آن‌هایی که چندین سال است در بازار کار می‌کنند در آینده نزدیک مجبور به آنلاین شدن هستند و در نتیجه به سئو نیاز پیدا خواهند کرد.

نکته: توجه کنید که شما باید قبل از رقبای خود، سئو سایتتان را شروع کنید تا بتوانید از نظر زمانی نیز از آنها جلوتر باشید.

5 تکنیک سئو در سال 2023 که در وب ایران مشاهده نمی‌کنید!

 
در این ویدیو درمورد 5 تکنیک خیلی حرفه‌ای در بحث سئو صحبت کردم که شما می‌توانید با رعایت کردن آن‌ها میزان رشد خیلی زیادی را در وبسایت خود تجربه کنید.
این 5 روش بهینه سازی سایت سخت نبوده و می‌توانید همین حالا آن را روی سایت خود اجرا کنید.

10 دلیل که سایت من به سئو نیاز دارد

اگر تا هنوز هم به دلایل اهمیت سئو و نیاز همه کسب‌وکارهای مجازی به آن پی نبرده‌اید، ده دلیل مهم را برای شما بیان می‌کنیم که به شرح زیر هستند:

 1. از رقبا پیشی بگیرید.

  یکی از ترفندهایی که به شدت به شما کمک می‌کند تا از رقبای خود در دنیای دیجیتال مارکتینگ پیشی بگیرید، سئو است.
  در ایران بیشتر رقبای شما هنوز وارد این حوزه نشده‌اند یا اگر شده باشند بسیار اندک هستند. پس بهترین زمان برای شروع کار سایت شما همین الان و همین امروز است. پس سریعا به این کار اقدام کنید.

 2. در صدر نتایج گوگل دیده شوید.

  زمانی که سایت خود را سئو می‌کنید در رتبه‌های برتر گوگل قرار می‌گیرد در نتیجه ترافیک و کاربر بیشتری وارد سایت شما می‌شود. هرچه کاربر بیشتری وارد شود میزان فروش شما نیز افزایش یافته و روند آن در دراز مدت صعودی خواهد شد.

 3. مشتریان هدفمند را به سایت خود هدایت کنید.

  مشتریانی به سمت سایت شما می‌آیند که واقعا دنبال محصول شما هستند. به عنوان مثال کسی که عبارت “خرید موبایل” را سرچ می‌کند، هیچوقت به دنبال شارژر یا هدفون نیست؛ بلکه به دنبال یک گوشی بوده تا آن را تهیه کند.

 4. فروش خود را چند برابر کنید.

  بهبود رتبه‌های سایت یکی از راه‌های افزایش فروش می‌باشد. زمانی که شما سایت خود را سئو می‌کنید و به رتبه‌های اول گوگل می‌رسید، صدرصد فروش زیادی را تجربه خواهید کرد.

 5. هزینه‌‌‌ی سئو بسیار پایین تر از تبلیغات اینترنتی می‌‌‌‌‌باشد.

  تبلیغات اینترنتی دارای بازه زمانی مشخصی است و محدود به یک ماه یا نهایتا یکسال می‌باشد. همینطور هزینه‌های تبلیغات اینترنتی بسیار بالاتر از سئو برای شما تمام خواهد شد.
  زمانی که شما سایت خود را سئو می‌کنید برای همیشه در نتیجه یک باقی خواهید ماند. در تبلیغات اما دائمی بودن نتیجه فروش و پایداری در نتایج جستجو همیشگی نبوده و باید برای هر بار تکرار آن، بهای زیادی را پرداخت کرده و پنل خود را شارژر کنید.
  نمونه بارز آن تبلیغات گوگل است که مارکتینگ کسب‌وکار شما به نرخ دلار روز حساب شده و با قیمت دلار در امروزی مسلما هزینه‌ها را به شدت افزایش می‌دهد.

 6. سئو در گوگل رایگان است اما تبلیغات در گوگل هزینه دارد.

  زمانی که شما به سئو می‌پردازید، نباید هزینه‌ای به گوگل پرداخت کنید اما اگر بخواهید از تبلیغات گوگل استفاده کنید، مطمئنا با توجه به هزینه‌های بالای آن، پشیمان خواهید شد.

 7. ترافیک در سایت بالا می‌‌‌رود.

  زمانی که سئو سایت را انجام می‌دهید، ترافیک سایت خود را به تدریج افزایش خواهید داد و کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت می‌کنید.

 8. رنک سیمیلار وب و الکسا پایین می‌‌‌آید.

  برای برخی از افراد به ویژه سایت‌های خبری، رنک الکسا و سایت‌هایی مانند سیمیلار وب بسیار مهم است. زمانی که سایت خود را S.E.O می‌کنید، رنک الکسا شما کاهش یافته و پایین می‌آید. در نتیجه ارزش آن برای تبلیغات، درج رپورتاژ و اعتماد به پلتفرم شما به شدت افزایش می‌یابد.

 9. برند سازی انجام می‌‌‌گیرد.

  SEO جزو موضوعاتی است که می‌تواند به برند شدن کسب و کار شما کمک کند. طوری که بقیه در کوچه و خیابان‌ها نیز از شما بگویند.

 10. اعضای سایت شما بسیار بالا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.

  سئو سایت با افزایش ترافیک به بیشتر شدن مخاطبان سایت شما و گسترده‌تر شدن کامیونتی آن کمک می‌کند. برخی از کسب و کارها به دنبال جذب اعضا می‌باشند و به آن نیاز دارند؛ همانند سایت مدیر وب که هرچه کامیونتی آن بیشتر شود، قدرت مارکتینگ و فروش آن برای مهران منصوری فر افزایش می‌یابد.

آیا می‌توانم سئو‌ی سایتم را خودم انجام دهم؟

بله صدرصد؛ شما می‌توانید سئو سایت خودتان را شخصات انجام دهید اما باید آن را به صورت اصولی و حرفه‌ای آموخته یا کاملا مسلط باشید. ما در مجموعه SEOEDU به آموزش حرفه‌ای سئو سایت پرداخته‌ایم و اطلاعات و نکات بسیار مهمی در مورد آن به شما آموزش داده‌ایم. اگر میخواهید سایت خود را بهینه کنید و در قبال آن هزینه زیادی پرداخت ننمایید، پیشنهاد می‌کنیم از محصول آموزش جامع سئو ما استفاده کنید.

شما می‌توانید علاوه بر آموختن مباحث بهینه سازی سایت، هدیه‌ای نیز از ما دریافت کرده و همینطور تا 3 ماه به صورت رایگان، خدمات پشتیبانی برای شما ارائه می‌شود. ما همراه شما خواهیم بود.

در این دوره می‌توانید تا مدت زمان یکسال به آخرین اخبار و آپدیت‌های گوگل دسترسی داشته باشید و اطلاعات خود را به روز کنید.

فایل PDF اصطلاحات سئو

فایل اصطلاحات سئو

ما در تیم SEOEDU به جمع آوری اصطلاحات رایج و پرکاربرد در سئو پرداخته‌ایم که شما می‌توانید فایل کامل آن را از طریق لینک درج شده در صفحه دانلود نمایید و به مطالعه آن بپردازید.

آموزش صفر تا صد سئو رایگان

ما در این صفحه از وبسایت SEOEDU سعی داریم تا آموزش صفر تا صد سئو رایگان را برای شما آماده کنیم و برای همین نیاز داریم تا برای تکمیل موضوعات این مقاله از شما کمک و حمایت دریافت کنیم. هر ایده و موضوعی درمورد پیشرفت و تقویت این صفحه را پذیرا هستیم و شما میتوانید موضوعات ناقص این محتوا را در بخش نظرات به ما اطلاع دهید تا آموزش صفر تا صد سئو رایگان را برای شما تکمیل و بدون نقص نماییم.

انواع روش های سئو سایت

انواع روش های سئو سایت

آموزش سئو پس از گذر از اقدامات روتین و اولیه، پیچیدگی و تکنیک‌های خاص به خود را دارد. به طور کلی با روش‌های مختلفی می‌توانید سئو سایت را پیش ببرید که هر کدام از این متدها در جلب نظر مخاطبان و گوگل نقش بسیار زیادی دارند. استفاده درست و بجا از این تکنیک‌ها می‌تواند شما را از دیگر سئوکاران متمایز کند. این نوع از تکنیک‌ها تا حد زیادی با آزمون و خطا به دست می‌آیند، البته اگر آموزش سئو خوبی را دنبال کرده باشید، تا حد زیادی می‌توانید خطا‌ها را کاهش دهید.

تکنیک‌های سئو را می‌توان به سه دسته کلی تقسم بندی کرد، که شامل موارد زیر می‌شوند.

• سئو کلاه سفید
• سئو کلاه سیاه
• سئو کلاه خاکستری

در ادامه هر کدام از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

سئو کلاه سفید؛ سئو اصولی و استاندارد

سئو کلاه سفید؛ سئو اصولی و استاندارد

سئو کلاه سفید را می‌توان روشی از سئو نامید، که به واسطه‌ی آن می‌توانید بسیار هدفمند، دقیق و اصولی کاربران را از فضای مجازی وارد سایت کنید و از این طریق رتبه سایت را در گوگل افزایش دهید. با استفاده از این روش‌ها هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند و شما یک سیر صعودی را برای سئو سایت خود مشاهده می‌کنید. به طور کلی با استفاده از کلمات کلیدی درست و به اندازه، ایجاد بک لینک‌های اصولی و استاندارد، لینک سازی داخلی و خارجی و … می‌توانید سئو کلاه سفید را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. اکثر روش‌ها و تکنیک‌های سئو کلاه سفید را می‌توان به صورت آموزش رایگان سئو در سطح وب تماشا کرد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم حتما مقالات تکمیلی بلاگ SEOEDU را دنبال کنید.

به طور کلی اگر در اول راه خود هستید، بهترین و کارآمد‌ترین روش برای شما استفاده از سئو کلاه سفید است؛ چراکه هیچ خطر و ریسکی را به دنبال ندارد.

جهت مطالعه بیشتر درمورد سئو کلاه سفید و یادگیری مطالب بیشتر درمورد این نوع از سئو، می‌توانید به مقاله آموزش سئو کلاه سفید مراجعه کنید.

سئو کلاه سیاه برای انجام سریع‌تر سئو سایت

سئو کلاه سیاه برای انجام سریع‌تر سئو سایت

سئو کلاه سیاه یکی از روش‌های پرریسک سئو است که باید برای انجام آن‌ها بسیار دقیق عمل کنید و حساس باشید. در غیر اینصورت خزنده‌های گوگل رفتار شما را غیرطبیعی تلقی می‌کنند. به طور کلی گوگل، قوانین و شرایط مختلفی را برای سئو در نظر گرفته است و هر سایتی که این مقررات را رعایت نکند از نتایج سرچ گوگل پنالت می‌شود. یعنی این که دیگر مطالب سایت را نمی‌توان در صفحات سرپ این موتور جستجو تماشا کرد. از این رو اگر آموزش سئو مبتدی را گذرانده‌اید به هیچ عنوان از این روش‌ها استفاده نکنید اما افرادی که تا اندازه‌ای به سئو تسلط داشته باشند، می‌توانند با استفاده از این روش در زمان کمتری، بیشترین و بهترین بازدهی را دریافت کنند. با این حال باید بدانید که به دلیل ریسک‌های مختلف و دائمی آن برای دامنه و سایت شما، بهتر است به سراغ آن نروید. از جمله مهم‌ترین تکنیک‌هایی که در سئو کلاه سیاه انجام می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• بهره گیری از محتواهای تکراری سایر سایت‌ها.
• استفاده از لینک و متون مخفی.
• استفاده از برچسب‌ها و کلمات مترادف نامرتبط.
• بهره گیری بیش از اندازه از کلمات کلیدی.
• بک لینکسازی بیش از حد.
• و …

با وجود آن که امروزه راه‌های مختلفی برای دور زدن گوگل وجود دارند که در آموزش صفر تا صد سئو نیز برخی از آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد اما بازهم باید در استفاده از این روش‌ها بسیار حساس بود و دقت داشت؛ چراکه گوگل روز به روز در حال آپدیت کردن الگوریتم‌های خود است و به همین دلیل احتمال آن که به دام این الگوریتم‌ها گرفتار شوید، زیاد است.

شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد سئو کلاه سیاه به مقاله آموزش سئو کلاه سیاه مراجعه و تمامی نکات و ترفندهای مربوط به آن را نیز مطالعه کنید.

سئو کلاه خاکستری؛ مابین سفید و سیاه!

سئو کلاه خاکستری؛ مابین سفید و سیاه!

این نوع از سئو مابین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه قرار می‌گیرد. در این روش معمولا تمامی قوانین گوگل رعایت می‌شوند و اغلب در آن راه‌هایی برای ترغیب و گاها گول زدن مخاطبان و کاربران وجود دارد. بسیاری از تبلیغ‌ها یا بسیاری از عنوان‌‌هایی که برای مطالب سایت‌ها انتخاب می‌شوند، جزو سئو کلاه خاکستری قرار می‌گیرند. به عنوان مثال PDF یک کتاب مشخص به هیچ عنوان در گوگل وجود ندارد، اما برخی برای آن که مخاطبان را جذب خود کنند با عنوان‌هایی گول زننده افراد را برای دانلود PDF به سایت خود می‌کشانند و از این رو بازدید سایت را افزایش می‌دهند.

برای توضیح بیشتر سئو کلاه خاکستری می‌توان گفت که برخی از مقالات موجود در گوگل از نظر کلمات کلیدی و کلمات مترداف کاملا استاندارد و اصولی هستند و از این رو از طرف گوگل هیچ گونه نگرانی و استرسی وجود ندارد، اما هنگامی که مخاطب وارد آن محتوا شده، متوجه بی‌ارزشی یا غیرمفید بودن آن می‌شود. به طور کلی سئو کلاه خاکستری راه مختلف دیگری دارد که می‌توانید با مراجعه به سایر مقالات SEOEDU آن‌ها را مشاهده کنید.

نکته: اگرچه نتایج سئو کلاه سیاه و خاکستری چشم نوازتر و فریبنده‌تر است اما با جریمه گوگل پس از مدتی همراه بوده و در استفاده از آنها به صورت محدود و با احتیاط اقدام می‌شود. کاربران می‌توانند برای دستیابی به نتایج پایدارتر از تکنیک‌های سئو کلاه سفید استفاده کنند.

بهترین و کاربردی‌ترین ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی

در این قسمت از آموزش سئو می‌خواهیم تا با هم ابزارهای بسیار کاربردی و مهم را که به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم کلمات کلیدی وبسایت را پیدا کنیم به شما معرفی کنیم.

وجود یک استراتژی خوب و منظم برای محتوا بیش از هر چیز دیگری در سئو سایت نقش مهمی را ایفا می‌کند. مهم‌ترین کاری که باید برای استراتژی محتوای خود در نظر بگیرید، پیدا کردن کلمات کلیدی مهم کسب‌و‌کارتان است. برای پیدا کردن آن راهکار‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام از این روش‌ها می‌تواند شما را در سئو محتوا کمک کند.

با این حال بهترین راهکار در جستجوی کلمات کلیدی، استفاده از ابزار‌های آن است. به طور کلی پلتفرم‌های گوناگونی برای این امر وجود دارند که برخی پولی و برخی دیگر رایگان هستند. در بین ابزار‌های پیدا کردن کلمات کلیدی، بعضی دارای دقت و کیفیت بیشتری بوده و به همین دلیل در آموزش از صفر تا صد سئو به آنها پرداخته‌ایم.

حال در ادامه مهم‌ترین و بهترین مواردی که در سال 2023 سئوکاران حرفه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کنند را بیان می‌کنیم تا با بهره گیری از این ابزار‌ها بهترین نتیجه را بگیرید.

پیدا کردن کلمه کلیدی با Google Keyword Planner

یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار‌هایی که برای پیدا کردن کلمات کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابزار Google Keyword Planner است. شاید بتوان گفت که اصلی‌ترین دلیل محبوبیت این ابزار رایگان بودن آن می‌باشد.

این ابزار به طور مستقیم از Google AdWords کوئری می‌گیرد و از این رو دارای دقت بسیار بالایی است. به طور کلی باید گفت که Google Keyword Planner اطلاعات خود را از گوگل می‌گیرد و به همین می‌توان آن را یکی از دقیق‌ترین ابزار‌هایی دانست که می‌تواند برای پیدا کردن کلمات کلیدی مورد استفاده قرار گیرید.

برای استفاده از این ابزار می‌توانید به راحتی در Google AdWords اکانت خود را ایجاد کرده و سپس آن را مورد استفاده قرار دهید. ذکر این نکته نیز لازم و ضروری است که Google Keyword Planner نتایج سرچ سایر موتور‌های جست‌وجو را نمایش نمی‌دهد؛ بلکه فقط از آن می‌توان برای به دست آوردن کلمات کلیدی که در گوگل سرچ می‌شوند، استفاده کرد.

پیدا کردن کلمات کلیدی با استفاده از Kwfinder

اگر می‌خواهید پس از گذراندن اموزش رایگان سئو، یک ابزار مهم و تخصصی برای پیدا کردن کلمات کلیدی داشته باشید، ما به شما Kwfinder را پیشنهاد می‌دهیم. این ابزار هم دارای نسخه رایگان بوده و هم دارای نسخه پیشرفته و پولی دارد. به طور کلی از نسخه رایگان آن نیز می‌توان اطلاعات کامل و دقیقی را به دست آورد اما برای استفاده بدون محدودیت بهتر است که از نسخه پریمیوم آن استفاده کنید.

شما باید برای استفاده از این ابزار، کلمه کلیدی اصلی خود را وارد کرده و سپس در بخش location موقعیت جغرافیایی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که اگر کسب و کارتان به نوعی است که نیاز به سئو محلی دارد، باید اطلاعات موقعیت جغرافیایی را با دقت بیشتری وارد کنید.

 • Kwfinder: دارای بخش‌های مختلفی است که باید در آموزش کامل سئو رایگان با این بخش‌ها آشنا شوید. در ادامه مهم‌ترین این بخش‌ها را معرفی می‌کنیم.
 • Suggestions: در این قسمت می‌توانید از کلمات کلیدی متعددی که این ابزار به شما پیشنهاد می‌دهد، استفاده کنید.
 • Auto-complete: با استفاده از این بخش می‌توانید کلمات کلیدی مترداف یا lsi بیشتری را پیدا کنید.
 • Questions: اگر می‌خواهید بدانید چه سوالاتی بیشتر در مورد کسب و کار شما سرچ می‌شود، استفاده از بخش Questions کمک کننده است.

پیدا کردن کلمات کلیدی با SEMRUSH

یکی از ساده‌ترین ابزارهایی که می‌توانید برای پیدا کردن کلمات کلیدی در آموزش سئو و تولید محتوا رایگان از آن استفاده کنید، ابزار SEMRUSH است. برای پیدا کردن کلمات کلیدی می‌توانید url سایت خود را وارد کنید و بهترین پیشنهادات را به دست آورید. همچنین اگر به دنبال تحلیل و بررسی رقبای خود هستید، می‌توانید url سایت آن‌ها را سرچ کنید تا از کلمات کلیدی آن‌ها نیز برای سئو بهتر بهره بگیرید.
یکی از مزیت‌های این سایت را می‌توان پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی‌‌تر قلمداد کرد. به طور کلی هنگامی که url را در ابزار SEMRUSH وارد می‌کنید، کلمات کلیدی هم خانواده طولانی و کوتاه را در اختیارتان قرار می‌دهد، به همین دلیل در ماه‌های ابتدایی سئو سایت، کار راحت‌تری را با استفاده از این ابزار پیش روی خود دارید.

ابزار سئو، بهینه سازی سایت‌ها را راحت و سریع‌تر می‌کند

بررسی و آنالیز سایت از جهات مختلف برای بهبود سئو سایت امری مهم و ضروری است. شاید بتوان آنالیز سئو سایت‌ها را یکی از مواردی دانست که سئوکاران را از یکدیگر متمایز می‌کند.

به طور کلی با آنالیز و بررسی درست می‌توان متوجه شد که دلیل موفقیت یا عدم موفقت رقبای شما چیست. همچنین می‌توان با بررسی رفتار کاربر، سایتی مخاطب پسند از نظر تجربه کاربری به وجود آورد.

از این رو می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در آموزش رایگان سئو سایت آن را فرابگیرید روش‌های آنالیز پلتفرم شما است. ابزار‌های مختلفی برای سئو وجود دارند که استفاده و بهره گیری از آن‌ها می‌تواند نتایج دقیق و بهتری را در اختیارتان قرار دهد.

ما در هنگام استفاده از ابزار‌های سئو باید بدانیم که این موارد چگونه به سئو کاران کمک می‌کند. در ادامه دلیل استفاده از ابزار سئو را بیان خواهیم کرد.

ابزار سئو را برای آنالیز و بررسی موارد زیر استفاده کنید

 1. این که بدانیم کاربران چگونه و چه کلماتی را سرچ می‌کنند به ما برای درست کردن یک نقشه راه درست و حساب شده کمک می‌کند. به کمک ابزار‌های آنالتیک می‌توان به این مهم رسید.
 2. در آموزش سئو محتوا به اهمیت کلمات کلیدی پی برده‌اید. ابزار‌هایی برای سئو وجود دارند که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان بهترین کلمات کلیدی را پیدا و از آن‌ها استفاده کرد.
 3. برای آن که بر روی یک کلمه کلیدی کار کنید تا رتبه آن‌ را در گوگل ارتقا دهید، نیاز است تا از میزان رقابت کلمات کلیدی آگاه شوید. با استفاده از ابزار‌هایی که چنین کاری را برای شما انجام می‌دهند، می‌توانید بهتر و باکیفیت‌تر بر روی کلمات کار کنید.
 4. بک لینک همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که باید برای سئو خارجی انجام دهیم. ابزار‌هایی برای سئو وجود دارند که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توانید بک لینک سایت‌های دیگران را خروجی بگیرید.
 5. سرعت سایت برای آن که کاربران تجربه خوبی از حضور در سایت‌تان داشته باشند، اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از ابزار‌های سئو هستند که به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید تست سرعت سایت خود را انجام دهید.

علاوه بر موارد گفته شده، فاکتورهای دیگری نیز هستند که می‌توانند شما را در سئو بهتر و راحت‌تر سایت‌ها کمک کنند. شما می‌توانید با مطالعه مقالات و سایر آموزش‌های SEOEDU با آنها آشنا شوید.

آشنایی با مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار سئو

ابزار سرچ کنسول (Google Search Console): شاید بتوان گفت که سرچ کنسول مهم‌ترین ابزاری است که یک سئو کار با بهره گیری از آن می‌تواند سایت‌ها را بهتر آنالیز کند. از این رو می‌توان آن را از نان شب برای سئوکاران مهم‌تر دانست. از جمله مهم‌ترین کار‌هایی که می‌توان به واسطه‌ی Google Search Console انجام داد می‌توان گفت:

 1. آگاهی یافتن از رتبه فعلی سایت.
 2. آمار‌های دقیق و کاربردی از شرایط سایت، ایمپرشن‌ها، تغییرات رتبه‌ها، نرخ کلیک و پیشنهادات.
 3. نشان دادن کلماتی که کاربران با سرچ آن‌ها وارد سایتتان شده‌اند.
 4. و … .

ابزار یوآست سئو (Yoast SEO Plugin):

یکی دیگر از ابزار‌های مهمی که باید سئوکاران قبل از انتشار مطالب بر روی سایت از آن استفاده کنند. ابزار یاست سئو است. این پلاگین یکی از کلیدی‌ترین افزونه‌هایی است که می‌توانید برای بهبود سئو سایت خود به طور رایگان آن را مورد استفاده قرار دهید. این ابزار کمک می‌کند تا وضعیت محتوای خود را از نظر سئو و خوانایی با یک امتیاز درک کنید. همچنین تنظیماتی را برای بهبود سئو سایت، ریدایرکت‌ها، ساخت سایت مپ و ویرایش فایل ربات سایت و غیره در اختیارتان قرار می‌دهد.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics):

از دیگر ابزار‌هایی که از طرف گوگل برای سئو بهتر سایت‌ها ارائه شده است، می‌توان از  گوگل آنالیتیکس نام برد. به طور کلی با استفاده از این پلتفرم می‌توانید اطلاعات کامل و دقیقی از عملکرد کاربران سایت خود داشته باشید. با استفاده از Google Analytics قادر هستید به اطلاعات دسترسی داشته باشید، در نتیجه تحلیل و روند کاری شما برای ادامه مسیر پیشرفت سایت‌تان هموارتر و روشن‌تر می‌کند. این ابزار اطلاعاتی نظیر زمان ماندگاری مخاطبان در سایت، ساعت بازدید سایت از طرف کاربران، مطالبی که برای کاربران بیشتر جذاب بوده و غیره را ارائه می‌نماید.

ابزار سئو Ahrefs:

این ابزار کارکردی ساده‌تر و جامع‌تر دارد و می‌توانید به سادگی از آن استفاده کنید. اچرف را می‌توان گل سر سبد ابزارهای سئو دانست که دقیق‌ترین و بهترین ابزارها برای سئو حرفه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله سرویس‌های این پلتفرم می‌توان گفت:

 1. به وسیله این ابزار می‌توان تعداد بک لینک‌های یک سایت را بررسی کرد.
 2. اگر در گذر زمان بک لینک‌ها دچار تغییر شده باشند با استفاده از Ahrefs می‌توانید متوجه این موضوع شوید.
 3. با استفاده از این ابزار می‌توان رتبه و ارزش‌ بک لینک‌های ایجاد شده را متوجه شد.

از این رو با استفاده از Ahrefs می‌توانید به راحتی بک لینک‌های مرده را پیدا کرده و آن‌ها را با بک لینک‌های مفید و ارزشمند عوض نمایید.

افزایش سرعت ایندکس سایت

همانطور که در بحث آموزش سئو در دوره سئومستر این موضوع را بیان کردم اما با توجه به نیاز و همینطور درخواست خیلی از دوستان تصمیم گرفتم تا این روش ایندکس سریع را به شما معرفی کنم تا بتوانید صفحات سایت خودتان را سریع تر ایندکس نمایید.

شما میتوانید همین الان فایل را دانلود و این روش را اجرا کنید. البته توجه داشته باشید گاهی اوقات و در برخی موارد شاهد این بودیم که بحث ایندکس صورت نگرفته و موضوع ایندکس به عوامل داخلی سایت مربوط می شده است. برای استفاده از این ترفند کافیست بر روی لینک روبرو کلیک کنید: افزایش سرعت ایندکس مطالب سایت

دانلود لیست لینک های مخرب به منظور جلوگیری از اتک های رقبا

همانطور که می دانید در دنیای آموزش سئو، موضوع ایجاد لینک‌های منفی برای وبسایت شما بسیار مهم می‌باشد. وبسایت ما نیز مستثنی نبوده و رقبای عزیز زحمت کشیده و برای ما لینک‌های مخرب ایجاد کرده‌اند، ممکن است این موضوع برای شما هم اتفاق بیفتد.

اما با توجه به اینکه ما به دنبال رقابت سالم و درست هستیم، قصد داریم تا این لیست بک لینک‌های اسپم و منفی را در اختیار شما قرارداده تا با دیس اوو کردن آن ها با استفاده از ابزار گوگل از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرده و شما را از بک لینک‌های این وبسایت‌ها محافظت کنیم.

لیست پیش رو را دانلود و در ابزار دیس اوو گوگل قرار دهید. دیگر خیالتان از بابت این لینک‌ها راحت باشد. در لیست زیر 800 بک لینک مضر وجود دارد که از هر کدام آنها چیزی حدود 1K بک لینک برای وبسایت SEOEDU زده شده بود. ما بک لینک‌ها را استخراج و دامین ها را برای شما آماده کردیم تا با بلاک کردن اثر دامین این سایت‌ها، از تاثیر لینک‌های منفی بر روی سایت خود در حملات آتی جلو گیری نمایید. دانلود لیست بک لینک های مخرب

نکته مهم: یک لیست دیگر در صفحه سفارش تولید محتوا نیز برای شما قبلا قرارداده‌ایم. شما می‌توانید با مراجعه به آن، لیست دوم رانیز در انتهای صفحه سفارش تولید محتوا دانلود نمایید.

لیست بک لینک های بلاگ خارجی

خیلی ها درخواست داشتن تا لیست بک لینک واسشون بذاریم، تصمیم گرفتم برای شروع این حرکت یه لیست بک لینک وبلاگی بسیار قدرتمند که شما میتونید داخلشون ثبت نام کنید و به صورت پست میهمان تولید محتوا کنید رو واستون به اشتراک بذارم. جهت دانلود فایل اینجا کلیک کنید.

آموزش سئو سایت HTML

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که سئو سایت HTML باید به چه صورت باشد و ما باید چه قواعد و اصولی را در سئو و بهینه سازی این نوع سایت‌ها رعایت کنیم؟

قبل از هر چیزی باید به این بحث اشاره کرد که در مورد سئو سایت HTML مهمترین موضوعی که وجود دارد، قالب سئو شده HTML می‌باشد. اینکه کدهای درست و اصولی استفاده شده و قواعد سمنتیک و معنایی کدنویسی را در صفحه به درستی رعایت کرده باشند.

اگر بخواهیم در مورد تاثیر HTML در سئو و بهینه سازی سایت‌ها صحبت کنیم باید گفت که موتورهای جستجو و ربات‌های گوگل، دقیقا با همین کدهای اچ تی ام ال است که از طریق آن صفحات سایت ما را می‌بینند و ارتباط معنایی و عمق صفحات را درک می‌کنند.

پس طبق این صحبت‌ها باید حواستان باشد قالب سئو شده HTML را تهیه کنیم و یا هنگام کدنویسی به شخص برنامه نویس تذکر دهیم که قواعد سئو HTML را نیز در نوشتن کدها رعایت کند.

چگونه یک صفحه HTML را سئو کنیم؟

حال برای سئو کردن صفحه HTML می‌توانیم موارد و موضوعات زیر را رعایت کنیم:

 1. رعایت اصول کدنویسی صحیح در زمان نوشتن قالب و توجه به قواعد و اصول سئو در کدنویسی.
 2. حتما برای صفحه HTML خود تگ title را فراموش نکنید و آن را بنویسید.
 3. داشتن بخش description در صفحات HTML.
 4. نوشتن محتوا یونیک و اختصاصی برای صفحه HTML.
 5. ایجاد لینک های داخلی برای صفحه HTML.
 6. داشتن خاصیت alt تصاویر.
 7. لینک سازی خارجی یا اجرای کمپین رپورتاژ آگهی برای وبسایت.

مهمترین تگ های HTML برای سئو

جالب است بدانید که تگ‌های HTML اگر به صورت درست و بهینه در سایت شما استفاده شوند و موضوعات مربوط به بهینه سازی کدها به درستی اجرا شده باشد، شما می‌توانید در بحث سئو تکنیکال بسیار از بقیه جلو باشید و همینطور موتورهای جستجو و ربات‌های گوگل سایت شما را بهتر و راحت‌تر خزش کنند.

در این بخش می‌خواهیم به معرفی چند مورد از تگ‌های HTML که اهمیت بیشتری دارند بپردازیم:

 • متا تگ عنوان یا title.
 • متا تگ توضیحات متا یا description.
 • تگ رمزگذاری کاراکترها.
 • متا تگ ربات.
 • تگ کنونیکال.
 • تگ‌های هدینگ یا h1 و…

آموزش سئو در وردپرس

شاید برای شما هم این دغدغه ذهنی وجود داشته باشد که آیا آموزش سئو در وردپرس با سیستم‌های مدیریت محتوای دیگر تفاوت دارد یا اینکه هر دو آن‌ها به یک صورت است و اگر ما سئو را یاد بگیریم می توانیم بر روی هرسیستم محتوایی کار کنیم؟

باید در پاسخ به این سوال گفت آموزش سئو در وردپرس و اجرای بحث بهینه سازی سایت در وردپرس با سیستم‌های مدیریت محتوای اختصاصی کاملا یکسان می‌باشد.

اما یک تفاوت وجود دارد…

آن هم ساده‌تر بودن سئو در وردپرس است؛ زیرا در این این سیستم مدیریت محتوایی افزونه‌ها و پلاگین‌های مختلفی مثل یوآست و رنک مث وجود دارند که به شما یک چک لیست برای بهینه سازی سایت می‌دهند.

این افزونه‌ها در آموزش سئو وردپرس آنقدرها تاثیر گذار نیستند؛ زیرا شما با دانستن نکات و قواعد سئو محتوا می‌توانید این موارد را به شکل بهتری مدیریت کنید. پس در نتیجه بهتر است زیاد به این پلاگین‌ها تکیه نکرده و اهمیت زیادی ندهید.

نکات مهم در آموزش سئو وردپرس و بهینه سازی وردپرس

شاید به جرات بتوان گفت که ساده‌ترین سیستم برای سئو کردن وبسایت همین وردپرس است اما لازم است تا نکات زیر را در وبسایت خود رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید:

 1. امنیت وبسایت‌های وردپرسی.
 2. بهینه سازی سرعت در وردپرس.
 3. استفاده از پلاگین‌های کمکی برای بهینه سازی بهتر در وردپرس.

سئو سایت آموزش و نحوه بهینه سازی سایت های آموزشی

شاید برای شماهم سوال پیش آمده باشد که سئو سایت آموزش به چه صورت خواهد بود و ما باید چه استراتژی برای آن بچنیم؟

در مورد این نوع سایت‌ها ما کاری که انجام می‌دهیم به این صورت خواهد بود که ابتدا یک قیف ایجاد می‌کنیم. کاربر ابتدا با برند شما آشنا شده و سپس با آگاهی و شناخت برند کم کم به شما اعتماد خواهد کرد. در نهایت به دوره‌های آموزشی شما ترغیب شده و آنها را دنبال می‌کند.

در سئو سایت آموزشی باید توجه داشت که محتوا حرف اول را می‌زند و داشتن مطالب ضعیف می‌تواند منجر به حذف شما از دایره رقابت با دیگران شود. پس سعی کنید محتوا باکیفیت برای مشتری خود تولید نمایید.

آموزش روش‌هایی برای ساخت بک لینک رایگان

همانطور که گفته شد بک لینک‌ها برای جذب مخاطب و خزند‌ه‌های گوگل، تاثیر بسیار زیادی دارد. به طور کلی برای بک لینک دادن می‌توانید به روش پولی و یا رایگان اقدام کنید.

در متد اول باید ریپورتاژ آگهی را خریداری کرده و سپس در سایت مورد نظر خود، محتوا منتشر کنید و به صفحه‌ی خود لینک دهید. اما روش دوم که بک لینک به روش رایگان است، پیچیدگی و مشکلات خاص خود را دارد. این متد امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان گفت که برخی از سئوکاران بیشتر وقت خود را برای ایجاد بک لینک خارجی صرف می‌کنند.

از این رو یادگیری تکنیک‌های مختلف برای ایجاد بک لینک رایگان از اصلی‌ترین نکاتی است که باید در آموزش رایگان سئو با آن آشنا شوید. در ادامه برخی از مهم‌ترین روش‌های ساخت بک لینک را معرفی می‌کنیم.

ایجاد پست مهمان:

بسیاری از سایت‌ها این اجازه را می‌دهند تا شما محتوایی را در آن پلتفرم‌ها منتشر کرده و با ایجاد انکرتکستی برای سایت خود بک لینک ایجاد کنید. دقت داشته باشید که بهترین سایت‌ها برای این روش، پلتفرم‌هایی است که اسپم اسکور (امتیاز اسپم بودن آنها) کمتر است.

لینک دادن به سایت خود در بخش نظرات سایت‌ها:

این روش نیز یکی از متدهای متدوال برای ساخت بک لینک است. البته باید گفت که بسیاری از سایت‌ها اگر لینکی را در بخش نظرات مشاهده کنند، آن را حذف خواهند کرد. اما به طور کلی سایت‌های زیادی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانید در بخش نظرات برای خود بک لینک ایجاد کنید.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی:

شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین، تلگرام و اینستاگرام صفحاتی هستند که به راحتی می‌توانید افراد مرتبط به کسب و کار خود را پیدا کنید و آن‌ها را با لینک‌های که در صفحه‌ی خود یا دیگران قرار می‌دهید، به سایت خود بکشانید. این کار به نوعی منجر به تامین ترافیک با سوشیال سیگنال‌ها می‌شود.

ایجاد وبلاگ:

سایت‌های زیاد ایرانی و خارجی وجود دارند که در آن‌ها می‌توانید برای خود یک بلاگ ایجاد کنید و هرازگاهی پستی از خود را در آن منتشر کنید. البته این روش معمولا در آموزش کامل سئو رایگان بی‌ارزش خوانده می‌شود و افراد کمی سراغ آن می‌روند.

این نکات را قبل از ساخت بک لینک بخوانید

 • روش‌های بهبود سئو در صفحه اصلی وب سایت، تمام تمرکز سئو کار را به آن صفحه معطوف می‌کند و دیگر فرد به سئو صفحات دیگر نمی‌پردازد. این یک کار کاملا اشتباه در سئو است؛ چرا که به مرور گوگل متوجه خواهد شد که بک لینک‌های شما جعلی است و از این رو احتمال پنالتی شدن سایت‌تان افزایش می‌یابد.
 • همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم در هنگام لینک دادن به صفحات سایت خود، از روش‌های مختلف و انکرتکست گوناگون استفاده کنید. انکرتکست‌ها نباید فقط کلمه کلیدی اصلی باشند.
 • قبل از آن که سراغ سئو خارجی بروید، در قدم اول سئو داخلی سایت را با استفاده از مطالب گفته شده در آموزش سئو انجام دهید.
 • ساخت و ایجاد لینک‌های فالو می‌توانتد بسیار تاثیر گذار باشند اما اگر لینک فالو را بدون ساخت لینک‌های نوفالو به طور مداوم ایجاد کنید، منجر به غیرطبیعی شدن روند سئو سایت می‌شود. بنابراین احتمال جریمه از سوی گوگل وجود دارد.
 • برای ساخت بک لینک‌ها یک تایم مشخص نداشته باشید. بهتر است که جهت طبیعی جلوه دادن بک لینک‌ها برای خزند‌ه‌های گوگل تایم‌های متفاوتی را برای انجام این کار در نظر بگیرید.
 • یکی از کار‌هایی که می‌تواند اثرات منفی مختلفی را برای سایت‌ها به وجود آورد، ایجاد بک لینک در سایت‌هایی است که spam score بالایی دارند. شما می‌توانید از طریق ابزار mozbar میزان این پارامترها را در سایت‌ها مشاهده کنید.

انکر تکست چیست و چه کاربردی دارد؟

انکر تکست‌ها به طور کلی کلماتی هستند که می‌توانیم با کلیک بر روی آن‌ها وارد صفحه‌ی مقصد شویم. مبحث انکرتکست از جمله مهم‌ترین موضوعات در آموزش صفر تا صد سئو است و از این رو یادگیری آن می‌تواند برای بهبود جایگاه سایت بسیار کمک کننده باشد. انکر تکست‌ها هویت صفحه‌ی مقصد هستند و می‌توانند کاربر و گوگل را متوجه کنند که صفحه‌ای که وارد آن می‌شوند، دارای چه محتوایی است.

از این رو می‌توان گفت که انکر تکست به مانند یک لنگر کاربر را به سایت‌ها وصل می‌کند. در بخش‌های قبلی در مورد سئو داخلی و خارجی صحبت کردیم، حال باید گفت که انکر تکست‌ها از جمله مهم‌ترین عناصری هستند که باید در هنگام ساخت بک لینک و لینک‌های داخلی به آن‌ها‌ توجه کرد.

آشنایی با انواع با انکر تکست‌ها

انکرتکست‌ها دارای انواع و مدل‌های مختلفی هستند که یادگیری آن‌ها در آموزش سئو و تولید محتوا رایگان بسیار مهم است. از این رو در ادامه شما را با انواع آنها آشنا می‌کنیم تا با توجه به چیدمان استراتژی سئو به بهترین شکل از آنها بهره بگیرید.

Exact Match

Exact Match را می‌توان انطباق دقیق معنی کرد. گاهی برای سئو لازم است تا کلمه کلیدی اصلی را به عنوان انکرتکست استفاده کنیم. به عنوان مثال اگر آموزش سئو سایت کلمه کلیدی اصلی صفحه مورد نظر ما باشد، همین کلمه را به عنوان انکرتکست به کار می‌بریم بدون آنکه چیزی را به آن اضافه یا کم کنیم.

Partial Match

گاهی در هنگام استفاده از انکرتکست، استراتژی سئو بگونه‌ای تنظیم می‌شود که ما از روش Partial Match برای لینک دادن استفاده کنیم. این روش را می‌توان انطباق نصفه و نیمه معنا کرد. عبارت “آموزش سئو سایت از صفر تا صد” می‌تواند مثالی برای کلمات کلیدی Partial Match باشد.

Branded

برندینگ و آشنا کردن جامعه هدف و خزنده‌های گوگل با هویت کسب و کار مورد نظر، یکی از تکنیک‌های مهم سئو است. در هنگامی که می‌خواهیم در صفحه‌ای انکر تکست ایجاد کنیم، می‌توانید نام برند خود را در انتها انکر تکست قرار دهید. به عنوان مثال “آموزش سئو سایت SEOEDU” یک انکرتکست branded است.

Naked link

آشنا کردن چشم مخاطبان با URL سایت نیز می‌تواند به مرور زمان جامعه هدف را با سایت آشنا‌تر کند. از این رو گاهی سئو کار‌ها دامنه سایت را به عنوان انکرتکست انتخاب می‌کنند. “seoedu.ir” یک انکرتکست naked link است.

Generik

Generik به معنای نامشخص و عمومی است. در بسیاری از سایت‌ها عبارتی را مشاهده می‌کنیم که شبیه Call to action هستند. معمولا چنین عباراتی از ما می‌خواهند کاری را انجام دهیم. این عبارات در برخی از مواقع می‌توانند به عنوان انکرتکست مورد استفاده قرار گیرند. “همین الان کلیک کنید” یک مثال ساده و قابل فهم برای این موضوع است.

Image links

متن جایگزین برای عکس‌ها نمونه‌ای دیگری از انکرتکست‌ها است. به طور کلی هنگامی که یک سایت به خوبی لود نمی‌شود و عکس‌های آن به نمایش در نمی‌آیند، متن جایگزین تصویر به جای تصویر قرار می‌گیرد.

تاپیکال آتوریتی (Topical authority) چیست؟

Topical Authority

یکی از موضوعات جانبی در آموزش سئو که گوگل و کاربران می‌توانند از طریق آن به پلتفرم شما اعتماد کنند، Topical authority است. تاپیکال آتوریتی به این مسئله اشاره می‌کند که سایت شما قصد دارد در یک حوزه خاص به یک مرجع تبدیل شود. همچنین این پارامتر به سطح تخصص و اعتبار محتوا در یک موضوع یا حوزه خاص نیز اشاره دارد. این کار با تولید محتوا پیرامون یک حوزه خاص و استفاده از کلمات کلیدی آن قابل انجام است.

مثلا اگر عبارتی مانند “دوچرخه کوهستانی” یا “گوشی سامسونگ a24” را سرچ کنید، ممکن است سایت‌هایی از برندهای کمتر شناخته شده را مشاهده کنید که به صورت اختصاصی روی این حوزه کار کرده‌اند. این سایت‌ها معمولا روی یک حوزه خاص مثلا دوچرخه یا گوشی متمرکز شده و توانسته‌اند در پارامتر Topical authority نسبت به برندهای بزرگ مانند ویوا یا سامسونگ دست بالاتر را بگیرند؛ در نتیجه موتور جستجو آنها را در اولویت بالاتری در نتایج سرپ نشان می‌دهد.

2 مزیت مهم تاپیکال آتوریتی

دستیابی به تاپیکال آتوریتی می‌تواند:

 • به شما در رسیدن به رتبه بندی بهتر کمک کند.
 • وب سایت شما را به کاربران هدف‌تان بیشتر نشان دهد.

یکی از برآیندهای خوب مزایای مذکور، جذب ترافیک هدفمند و افزایش نرخ تبدیل خواهد بود.

روش‌های بهبود تاپیکال آتوریتی چیست؟

اگر می‌خواهید روش‌های دستیابی به این پارامتر را در تاپیکال آتوریتی بدانید، بهتر است چند ترفند که در ادامه محتوای آموزش سئو این صفحه بیان می‌کنیم را مطالعه کنید:

تولید محتوای مرتبط

واضح است که اگر می‌خواهید خود را متخصص یک حوزه به دیگران معرفی کنید، می‌بایست مطالب مختلفی را پیرامون آن موضوع بیان نمایید. هرچقدر جنبه‌های بیشتری در حوزه مدنظر شما پوشش داده شوند، قادر خواهید بود تا درک بهتری را از تسلط و تخصص خود به یک موضوع اثبات کنید. از همین رو شما می‌توانید این کار را با تولید محتوای مرتبط انجام دهید.

کیورد تارگتینگ کلمات تخصصی

یک روش دیگر که می‌توان در این بخش به آن اشاره کرد، کیورد تارگتینگ کلمات تخصصی در حوزه مدنظر شما است. در این حالت می‌توانید از این طریق، ارتباط محتوایی خود را به حوزه مدنظر خود اثبات کنید. همچنین این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید در درک گوگل از محتوای خود گام موثری بردارید.

لینکسازی داخلی و مرتبط

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای بهبود Topical Authority انجام دهید، لینکسازی بین موضوعات مرتبط است. این موضوع به گوگل نشان می‌دهد شما تسلط کافی روی بخش‌های مختلف حوزه کاری خود دارید و برای قسمت‌های مختلف نیز رفرنس‌هایی را ایجاد کرده‌اید که مرتبط با یکدیگر هستند. در نتیجه اعتماد موتور جستجو به شما راحت‌تر و بیشتر خواهد شد.

چنین پارامترها و مطالب مرتبط آن در مقالات سایت SEOEDU به طور کامل‌تر شرح داده شده‌اند و کاربران می‌توانند آموزش سئو خود را با این محتواها تکمیل نمایند.

گوگل چگونه اعتبار سایت را محاسبه می‌کند؟

گوگل چگونه اعتبار سایت را محاسبه می_کند؟

یکی از مفاهیم مهم در آموزش سئو، رتبه یا اعتبار دامنه یا سایت است که کیفیت و قدرت کلی سایت شما را تعیین می‌کند. فاکتورهای مختلفی برای تعیین و بهبود این پارامتر درنظر گرفته می‌شوند که در ادامه راجع به آنها صحبت می‌کنیم.

افزایش اعتبار دامنه یا DR مزیت‌های بسیاری دارد که در آموزش سئو این صفحه کمی راجع به آن اشاراتی داشتیم. مثلا می‌توان به افزایش ارزش سایت برای تبلیغات و بک لینک سازی، جذب اعتبار و توجه گوگل در این بخش اشاره کرد.

قبل از اینکه بخواهیم نحوه محاسبه اعتبار دامنه را بیان کنیم باید بدانید گوگل چیزی به نام DA را محاسبه نمی‌کند. همچنین از آن برای رتبه بندی استفاده نکرده است. این پارامتر توسط سایت MOZ و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات و ابزارهای سئو به کار گرفته می‌شود. معیار DA به سئوکارها دید خوبی از وضعیت و کیفیت سایت ارائه می‌کند.

با این حال بد نیست در آموزش سئو با نحوه تعیین این مورد آشنا شوید. در کل فاکتورهای بسیاری برای ارزیابی کیفیت سایت شما درنظر گرفته می‌شوند. از جمله می‌توان به بررسی و نظارت بر بک لینک‌ها، تولید و به روزرسانی محتواها، معیارهایی در تعامل کاربران، عملکرد وبسایت نظیر سرعت، تجربه، پاسخگویی، نرخ بانس ریت و مدت زمان ماندگاری اشاره کرد.

آموزش سئو از پایه را چگونه می توانیم در مسیری درست جلو ببریم؟

دغدغه بسیار بزرگی که برای کاربران و کسانی که دوست دارند به حوزه سئو وارد شوند این است که سئو را باید از کجا آغاز کنند و مسیر یادگیری سئو به چه صورت است؟ چه مباحث و مطالبی را باید در سئو مقدماتی یاد بگیرند تا به سطح پیشرفته دست پیدا کنند.

ما در موضوع آموزش سئو از پایه میخواهیم این سرفصل‌ها را برای شما آماده کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید نتیجه بهتری درمورد بحث یادگیری سئو سایت داشته باشید.

 1. یادگیری اصطلاحات و تعاریف سئو.
 2. تحقیق کلمات کلیدی و کیورد تارگتینگ.

نکته: منظور از کیورد ریسرچ به فرآیندی گفته می‌شود که برای تجزیه و تحلیل کلمات و عبارات مختلف انجام می‌شوند. انجام این کار برای شناساندن یک صفحه به یک عبارت خاص و جذب ترافیک هدفمند صورت می‌گیرد.

 1. شناخت کامل لینک سازی داخلی و خارجی و  تدوین استراتژی برای آن.
 2. آنالیز و بررسی سئو سایت با ابزار های مختلف.

در بحث یادگیری سئو از پایه باید گفت این 4 مورد جزو اساسی‌ترین و مهمترین سرفصل‌های یادگیری سئو هستند که شما باید آن‌ها را یاد بگیرید تا بتوانید به دنیای سئو و بهینه سازی سایت قدم بگذارید.

آموزش سئو حرفه ای، قدم های کوچک برای حرفه‌ای شدن 🙂

همانطور که می‌دانید در بحث آموزش سئو و یادگیری آن، مسئله‌ای که مهم و حائز اهمیت است تجربه شخص متخصص سئو و مدرس شما می‌باشد. اینکه شما به این موضوع توجه کنید که فقط با شرکت کردن در یک دوره می‌توانید یک متخصص حرفه‌ای شده و آن را یاد گرفته‌اید، باید بگویم این فکر یک اشتباه رایج است.

در زمینه سئو هیچ پایانی وجود ندارد و ما مرزی برای تعیین این بحث نداریم که یک متخصص حرفه‌ای چه شخصی است، زیرا هرکس برای خود در حوزه سئو سبک و روش متفاوتی دارد.

اما مسئله‌ای که پیش می‌آید، شما می‌توانید انتخاب کنید که از چه کسانی آموزش ببنید و خودتان را در مسیر درست و صحیح قرار دهید. پس از کلماتی مثل آموزش سئو حرفه‌ای و موضوعات مشابه به راحتی گذر کنید و توجه زیادی به آن‌ها نداشته باشید.

هیچ معیار ثابت و تعیین کننده‌ای برای حرفه‌ای بودن شخص در سئو وجود ندارد و نخواهد داشت.

آموزش سئو مبتدی از قدم 0 و مباحث ابتدایی

قطعا اگر شما این بخش از محتوا صفحه را مطالعه می‌کنید، باید تا حدودی به مفاهیم و مباحث سئو تسلط داشته باشید.

در بحث آموزش سئو مبتدی و شروع یادگیری سئو، شما می‌توانید از دو مسیر زیر برای یادگیری خود استفاده نمایید که هر کدام مزیت و معایب خاص خود را دارند.

1- آموزش سئو مبتدی از قدم 0 به روش خود آموز

در این روش شما در گوگل و یوتیوب جستجو می‌کنید و نتایج مربوط به سئو را مطالعه کرده تا بر این مهارت مسلط شوید. با این حال روش‌های زیاد و اطلاعات بسیار بیشتری که در نتایج مشاهده می‌‌کنید را تست و بررسی می‌نمایید.

درست یا اشتباه بودن این مطالب مشخص نیست و می‌تواند گاهی اوقات یک باور اشتباه یا روش منسوخ شده را در ذهن شما ایجاد نماید که در نهایت منجر به تباهی سایت شما گردد.

2- یادگیری سئو با استفاده از یک دوره آموزشی

شما با شرکت در دوره آموزشی خوب و با کیفیت متد دوم است که می‌توانید تجربه شخص مدرس سئو را داشته باشید. در مسیری درست قرار بگیرید و حداقل‌ها را نسبت به بحث بهینه سازی سایت بیاموزید و این موضوع به شما کمک می‌کند تا بازه زمانی آزمون و خطاهای تجربی اولیه برای شما 0 کرده و در نتیجه به جای صرف تایم 12 ماهه جهت یادگیری سئو، مدت کمتر مثلا 4 ماه را درنظر بگیرید.

دوره سئو در مجموعه SEOEDU دوره‌ای هست که به شما کمک می‌کند تا بتوانید مسیر یادگیری سئو سایت را کوتاه‌تر کرده و از تجربیات محمد دهقانی در حوزه seo استفاده نمایید. در نهایت به بهترین شکل ممکن سئو را یاد گرفته و در نتایج گوگل بدرخشید.

آموزش سئو غیرحضوری در SEOEDU

با توجه به اینکه کرونا در این روزها بیداد می‌کند ما تصمیم گرفتیم به جای برگزار کلاس‌های حضوری یادگیری سئو، به آموزش سئو غیرحضوری بپردازیم و به جای ارائه آموزش به یک سری افراد خاص در بازه‌های زمانی طولانی، به تعداد افراد بیشتری مهارت و تخصص seo را آموزش دهیم و همینطور هزینه‌های شرکت در کلاس‌های یادگیری بهینه سازی سایت را نیز کمتر کنیم.

به همین منظور دوره سئومستر را رونمایی کرده و سعی کردیم تا بهترین اطلاعات و به روزترین مطالب را در آن برای شما آماده نماییم. تا شما بعد از شرکت در دوره سئومستر به هیچ دوره دیگری نیاز پیدا نکنید. از بزرگترین مزیت‌های دوره سئومستر آپدیت همیشگی و مادام العمر دوره می‌باشد و شما برای همیشه به دوره و فایل‌ها دسترسی خواهید داشت.

رپورتاژ آگهی چیست؟

ریپورتاژ خبری یا ریپورتاژ آگهی از دیگر موارد مهم و کلیدی است که باید در آموزش سئو پیشرفته بیش از پیش با آن آشنا شوید تا از مزایای متفاوت آن برای تسریع روند سئو و اعتبارتر شدن سایت‌ها استفاده کنید. به طور کلی می‌توان گفت که ریپورتاژ خبری نوعی از تبلیغات متنی است که شما در یک سایت پرمخاطب قرار می‌دهید. این کار دو مزیت بزرگ را به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- انتشار ریپورتاژ خبری در سایت‌های پربازدید و پرمخاطب سبب می‌شود تا افراد زیادی با کسب و کار شما آشنا شوند و از این طریق وارد سایت شما شده و نرخ بازدید سایت را افزایش ‌دهند.

2- ریپورتاژ آگهی تاثیر بسیار زیاد و مناسبی برای سئو سایت دارد. به طور کلی می‌توان گفت که ریپورتاژ خبری برای سئو خارجی بسیار مناسب است و می‌تواند گزینه‌ی خوب و ایده آلی برای بک لینک‌ها باشد. در آموزش صفر تا صد سئو تا حدودی با اهمیت بک لینک‌ها آشنا شده‌اید و اکنون می‌توانید میزان اهمیت ریپورتاژ را بهتر درک کنید.

به طور کلی استفاده از ریپورتاژ آگهی علاوه بر دو مزیت بالا، کاربرد‌های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • برندسازی و جلب اعتماد مخاطبان: هنگامی که نام سایت‌تان در رسانه‌های معتبر و پربازدید قرار می‌گیرد، راحت‌تر می‌توانید اعتبار مخاطبان خود را جلب کنید. از این رو برندسازی شما راحت و سریع‌تر انجام می‌شود.
 • هزینه‌‌ای زود بازده: برای آن که ریپورتاژ آگهی خود را در سایت‌های مختلف منتشر کنید، باید با توجه به نوع آن سایت هزینه‌ای را بپردازید. اما می‌توان گفت هزینه‌‌ای را که باید برای انتشار ریپورتاژ خبری پرداخت کنید در زمان کمی با افزایش نرخ کلیک سایت و بهبود سئو به جیب‌تان بر‌می‌گردد.

استفاده از ریپورتاژ خبری برای همه‌ی کسب و کار‌های اینترنتی مناسب است: ریپورتاژ خبری برای تمامی کسب و کار‌هایی که به دنبال بهبود رتبه خود در گوگل هستند، گزینه ایده‌آل و سریعی خواهد بود. این روش به نسبت سایر روش‌های تبلیغاتی از قیمت مناسبی برخوردار بوده و از این رو کسب و کار‌های کوچک و نوپا که سرمایه چندانی ندارند، می‌توانند از مزیت‌های این روش نهایت استفاده را ببرند. از این رو اگر به دنبال یادگیری صفر تا صد سئو هستید، به هیچ عنوان مبحث ریپورتاژ آگهی یا خبری را از قلم نیندازید.

محتوا مخصوص reportage چگونه باشد؟

نوشتن ریپورتاژ با محتوا‌هایی که برای سایت می‌نویسید کمی فرق دارد. شما برای انتشار ریپورتاژ خوب و باکیفیت باید اصول مهمی را فرابگیرید تا بتوانید بیشترین تاثیر را از ریپورتاژ خود دریافت کنید. به طور مثال می‌توان گفت:
تیتر‌ها باید مخاطبان را ترغیب به خواندن محتوا کنند: اگر از تیتر‌های مناسب و جذاب استفاده کنید، کاربر با خواندن تیتر‌ها جذب محتوا شده و حال شما می‌توانید با قرار دادن نام کسب و کارتان در متون زیر عنوان، برندسازی خود را به خوبی انجام دهید.
توجه به چند خط ابتدایی: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکاتی که باید در هنگام ریپورتاژ نویسی به آن توجه کنید، شروع محتوا است. یک محتوا خوب در چند خط اول احساس نیاز را در مخاطب به وجود می‌آورد. می‌توانید در ابتدای محتوا سوالاتی که برای مخاطبان مهم است را مطرح کنید و در ادامه جواب برای آن‌ها ارائه دهید.
مخاطب را به شیوه‌های مختلف به سایت خود دعوت کنید: اگر بتوانید در طول محتوا، کاربر را با خود همراه کنید، به راحتی می‌توانید با پیشنهادی جذاب و شگفت‌انگیز او را به بازدید بیشتر از سایت سوق دهید. با این روش می‌توانید بازدید سایت‌تان را افزایش داده که این موضوع یکی از مهم‌ترین ترفندهایی است که در آموزش سئو سایت به آن پرداخته می‌شود.

تکنیک‌های ریپورتاژ

در هنگام نوشتن ریپورتاژ تکنیک‌های زیادی وجود دارد که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان کاربران و خزنده‌های گوگل را جذب خود کرد. با وجود سادگی این تکنیک‌ها، اما بسیاری به آن‌ها توجهی ندارند و به همین دلیل نمی‌توانند نتایج خوبی را دریافت کنند.

• به تمامی نکات سئو و قوانین گوگل همانطور که در مقالات سایت توجه می‌کنید، برای انتشار ریپورتاژ نیز به آن‌ها دقت داشته باشید.
• بسیاری از افراد برای ریپورتاژ از محتوا‌های سایت خود استفاده می‌کنند. این کار بسیار غلط و نادرست است چرا که خزند‌ه‌های گوگل این متن را کپی دانسته و برای آن ارزش قائل نمی‌شوند.
• استفاده از عکس‌های باکیفیت، محتوا را از یکنواختی خارج می‌کند و از این رو کاربران راحت‌تر متن را می‌خوانند و دیر‌تر خسته می‌شوند.
• بیش از اندازه کلمات کلیدی را مورد استفاده قرار ندهید.
• لینک دادن به صفحات سایت در ریپورتاژ یک حد و اندازه‌ای دارد تا ارزش این لینک‌‌ها حفظ شود.

آموزش سئو رایگان در سال 2023 + بهترین منابع آن

آموزش سئو رایگان 2023 و منابع آن

آموزش سئو هرساله و حتی هر ماه یا هفته، با نکات جدیدی همراه می‌شود. این پویایی و تازه بودن علل مختلفی دارد. از ترفندهای جدیدی که در این حوزه ممکن است توسط متخصصین حرفه‌ای سئو رونمایی شوند تا آپدیت‌های الگوریتم گوگل که گاهی آنقدر سریع هستند که در یک چشم بهم زدن می‌توانند شما را با انبوهی از تغییرات جدید مواجه کنند. جالب است بدانید گوگل در همین 4 روز نخست سال جدید میلادی 2023، 2 آپدیت را برای الگوریتم خود ارائه کرده است. بنابراین لازم است برای جا نماندن از این تغییرات، هر از چند گاهی به خصوص بعد از آپدیت‌های هسته گوگل، نسبت به آموزش مجدد سئو اقدام کنید. این کار باعث می‌شود تا دانسته‌های شما با شرایط جدید بروزرسانی شوند.

شما می‌توانید برای آموزش سئو رایگان، از منابع مختلفی استفاده کنید. به عنوان مثال، یکی از بهترین پیشنهادها استفاده از Google search central، بخش بلاگ وب سایت‌هایی مانند Sermush، neilpatel، اچرف یا دنبال کردن متخصصین سئو مانند پیج جان مولر است. همچنین مجموعه آموزش‌های رایگان بسیار زیادی در بخش بلاگ و صفحه آموزش سئو مجموعه SEOEDU قرار داده شده‌اند که سعی شده است به روزترین مطالب براساس مستندات گوگل در آن گذاشته شوند.

الگوریتم MUM گوگل چیست + نحوه اثرگذاری آن با مثال؟

الگوریتم mum گوگل چیست + نحوه اثرگذاری آن با مثال؟

گوگل MUM یکی از بخش‌های مهم در آموزش سئو مدرن است؛ چراکه شما را با یکی از مهم‌ترین تکنولوژی های گوگل در درک محتوا به کمک فناوری‌های کنونی آشنا می‌کند. مهم‌ترین کاربرد این الگوریتم، پاسخ به سوالات چالشی کاربران و یافتن بهترین جواب برای آن است تا کاربر بتواند نیاز خود را با خواندن آن صفحه برطرف کند. اما این الگوریتم چیست؟

گوگل MUM مخفف عبارت Google Multitask Unified Model، به معنای مدل یکپارچه چندوجهی گوگل است که بروزرسانی آن از ژوئن سال 2021 ارائه شد. این فناوری به کمک هوش مصنوعی، بعد جدیدی از جستجو و درک اطلاعات را برای گوگل و کاربران می گشاید. به زبان ساده، گوگل MUM، این موتور جستجو را قادر می‌سازد تا با درک بیش از 75 زبان مختلف، امکان درک محتوا حتی از روی تصویر، ویدیو و نیز فایل صوتی را داشته باشد.

نحوه کار گوگل MUM و اثرات آن

برای آنکه بهتر این موضوع را درک کنید، اجازه دهید یک مثال ساده بزنیم. فرض کنید شما قصد دارید به یک گردش کوهنوردی بروید اما نمیدانید کفش‌های شما برای آن مناسب هستند یا خیر. بنابراین یک عکس از کفش خود گرفته و در جستجوی گوگل پرسش خود را مبنی بر مناسب بودن این کفش برای کوهنوردی مطرح می‌کنید. گوگل با درنظر گرفتن تصویر و مرتبط کردن آن با سوال شما، قادر است محتوای بلاگی را پیشنهاد دهد که فهرستی از بهترین کفش‌ها برای کوهنوردی را معرفی می‌نماید. بدین ترتیب سوال چالشی شما را پاسخ می‌دهد.

برخی از مهم‌ترین اثرات الگوریتم گوگل مام عبارتند از:

 • کمتر شدن نقش کلمات کلیدی،
 • کمتر شدن نرخ کلیک،
 • بها دادن بیشتر به محتواهای تخصصی.

الگوریتم EAT و شاخص های آن چیست؟

الگوریتم EAT و شاخص های آن چیست؟

نکته مهمی که همه ما باید در آموزش سئو به آن توجه کنیم آن است که گوگل همواره به دنبال پیدا کردن محتواهای مفید و مرتبط برای کاربران می‌باشد. E-A-T به طور خلاصه یک الگوریتم برای سنجش کیفیت کلی یک صفحه است. این الگوریتم که نخستین بار در سال 2014 از آن یاد شده و سپس در بروزرسانی سال 2019 از آن رونمایی شد، مخفف سه کلمه مهم نزد گوگل برای بها دادن به محتوا و سایت شما است که عبارتند از:

 • Expertise: تخصص،
 • Authoritativeness: قابل اعتماد بودن (اقتدار)،
 • Trustworthiness: اعتبار.

با توجه به این تعریف، گوگل بهبود محتوا از نظر شاخص‌های E-A-T، یک عملکرد مثبت در نظر گرفته اما به طور رسمی آن را ملاکی برای رتبه بندی اعلام نکرده است. با این حال باید بدانید این موتور جستجو، الگوریتم‌های متعددی را برای سنجش تخصص، اعتبار و اعتماد بخش‌های مختلف سایت اعم از صفحات و نویسندگان آنها در نظر گرفته است که در ارزیابی کیفیت سایت شما تاثیر گذار خواهند بود. اگر می‌خواهید با این فاکتورها بیشتر آشنا شوید، بهتر است نگاهی به مقاله “الگوریتم EAT چیست” داشته باشید.

الگوریتم EEAT چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

الگوریتم EEAT چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

گوگل اکنون برای بها دادن به محتواهای کاربردی تر که ارزش بالاتری برای مخاطب دارند و می‌توانند مشکل او را حل کنند، فاکتور دیگری را نیز درنظر گرفته است. این اتفاق پس از چندین بار بروزرسانی الگوریتم گوگل در سال 2022 انجام شده و در 15 دسامبر سال 2022 منتشر شد. عنصر جدید، Experience نام دارد. این به روزرسانی باعث شده است تا داکیومنت (PDF) گوگل برای دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل 9 صفحه بیشتر شود.  برخی از مهم ترین تغییراتی که در این بروزرسانی ذکر شده اند، شامل موارد زیر می باشند:

 • مشخص کردن مسئول وب سایت و نیز نویسنده محتوا،
 • ارزیابی دقیق صفحه و میزان هرزنامه بودن آن،
 • مشخص کردن پشتیبانی سایت توسط داوطلبان یا متخصصین،
 • تعیین شهرت نویسندگان محتوا،

اگر نگاهی کلی به موضوعاتی که در این بروزرسانی آورده شده‌اند بیندازیم، متوجه می‌شویم که گوگل هدف از فاکتور تجربه را بیشتر برای افزایش کیفیت محتوا و درک آن آورده است. همچنین این موتور جستجو به تولید کننده محتوا و صاحب وب سایت نیز اهمیت بیشتری داده است و نویسنده را در موضوعات منتشر شده به 2 دسته first-hand expertise (بدون تجربه قبلی) و life-experience با تجربه قبلی تقسیم بندی کرده است. در کنار این موارد، گوگل اعتماد (T) را نیز مجددا به عنوان مهم‌ترین فاکتور در بین این شاخص‌ها ذکر می نماید.

آپدیت جدید گوگل

آپدیت جدید گوگل

گوگل یکی از پویاترین سرچ انجین‌هایی است که به همین خاطر باید آموزش سئو آن را جدی بگیرید. این موتور جستجو به صورت هفتگی یا حتی روزانه آپدیت‌هایی را برای ارتقا عملکرد هسته خود اعمال می‌کند. جالب است بدانید که اکثر این آپدیت‌ها آنقدر جزئی هستند که غالبا نادیده گرفته می‌شوند؛ بنابراین به عنوان یک متخصص سئو می‌بایست حتما نیم نگاهی نسبت به این تغییرات داشته باشید تا از طرز کار گوگل و آخرین تغییرات آن آگاه شوید.

از جمله برخی از آپدیت‌های گوگل می‌توان به الگوریتم eat و eeat که چند بخش بالاتر راجع به آن صحبت کردیم، الگوریتم پاندا در سال 2011، پنگوئن در سال 2012، مرغ مگس خوار در سال 2013، برت در سال 2019 و آپدیت‌های هسته گوگل از سال 2017 تاکنون اشاره کرد. ما در آموزش سئو این صفحه و مقالات سایت به صورت کامل و جداگانه راجع به این موارد توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم.

در مورد آخرین آپدیت‌های گوگل می‌توان به 2 مورد در ماه نوامبر سال 2023 اشاره کرد که به شرح زیر هستند:

 • 2 نوامبر سال 2023

این آپدیت در طول مدت تقریبا 26 روز برای هسته گوگل انجام شده و شامل تنظیمات دوره‌ای برای الگوریتم‌های آن است. بهبود ارتباط و کیفیت صفحات و نتایج گوگل از جمله اهداف این آپدیت هستند. این مورد چهارمین آپدیت هسته گوگل شناخته می‌شود.

 • 8 نوامبر سال 2023

این آپدیت در طول 29 روز انجام شد و موضوع آن از سوی گوگل، ارتقا و بهینه سازی سیستم بررسی جستجوی گوگل است. هدف این سیستم پاداش بهتر به نظراتی با کیفیت بالا است که محتوایی با تحلیل و جزئیات بهتری ارائه می‌کنند.

نکته: گوگل آپدیت‌های بسیاری را روی موتور جستجوی خود اعمال می‌کند که بسیاری از آنها اعلام نمی‌شوند. این موضوع به خصوص در مورد آپدیت‌های هسته گوگل بیشتر صدق می‌کند و اطلاعات کمتری از آن منتشر می‌شود. غالب سئوکارها در طول آپدیت متوجه تغییراتی در داده‌های پروژه خود می‌شوند و می‌بایست با اندازه گیری پارامترها و بررسی‌های دقیق‌، تاحدودی تغییرات و آپدیت‌های آن را حدس بزنند.

شما کاربران می‌توانید از طریق این لینک، اقدام به مشاهده لیست آپدیت‌های گوگل نمایید.

سئو سایت انگلیسی زبان

سئو سایت انگلیسی زبان

در آموزش سئو، بخش مهم دیگری که برای سایت‌های چند زبانه با مخاطبین بین المللی مهم می‌باشد، سئو سایت انگلیسی زبان است. جالب است بدانید در حدود 26 درصد از کاربران اینترنت در جهان مخاطب محتواهایی با زبان انگلیسی هستند. بنابراین سئو سایت در این حوزه نیز می‌تواند ترافیک ارگانیک بسیار زیادی را به سمت سایت شما جذب نماید.

به طور کلی، سئو سایت انگلیسی زبان تفاوت‌های مختلفی را با سایر وب سایت‌ها دارد. همچنین لازم است وبمستران به نکات مختلفی در هنگام سئو و انتشار محتوا توجه کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • کیورد تارگتینگ دقیق: فضای مجازی در زبان انگلیسی، محتواهای بسیار زیادی دارد. به همین خاطر لازم است کیورد تارگتینگ و تعیین کانسپت صفحات به صورت دقیق انجام شود. چراکه این کار می‌تواند در رتبه گرفتن سریع محتواهای شما موثر باشد.
 • محتوای غیر تکراری: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در سئو سایت‌های انگلیسی زبان وجود دارد، محتواهای تکراری است که علت آن اشباع شدن محتوا در حوزه‌های مختلف می‌باشد؛ بنابراین می‌بایست حتما به کپی بودن محتوای خود پیش از انتشار توجه کنید.
 • ترجمه صحیح: ابزار گوگل ترنسلیت به هیچ عنوان نمی‌تواند در طولانی مدت برای مخاطبان و سئو سایت شما مفید باشد. بنابراین می‌بایست برای کسب بازخورد بهتر، ادای دقیق معنی کلمات و جذب ترافیک بیشتر حتما یک مترجم حرفه ای را استخدام کنید.

شما می‌توانید نکات بیشتری از قوانین و روش سئو سایت‌های انگلیسی زبان را در دوره آموزشی سئومستر بیابید.

سئو یوتیوب و راهکارهای افزایش رنک آن

سئو ویدیو یوتیوب و راهکارهای طلایی آن

سئو ویدیوهای یوتیوبی تا حد بسیار زیادی شبیه به فرآیندهایی است که می‌توانید آنها را در آموزش سئو نیز بیابید. یوتیوب به عنوان 2امین موتور جستجو بعد از گوگل شناخته می‌شود و توسط گوگل خریداری شده است. بنابراین شکی در این وجود ندارد که سیستم جستجوی آن نیز از همان قابلیت‌ها و فناوری هوش مصنوعی گوگل استفاده می‌کند تا انبوهی از ویدیوهای تولید شده در این پلتفرم را مدیریت کند. منظور از سئو یوتیوب، استراتژی است که از آن می‌‌توانید جهت افزایش شانس نمایش ویدیو خود به مخاطبان استفاده کنید و اقدام به بهینه سازی کانال، ویدیو‌ها و تقویت رنک آنها در نتایج جستجو نمایید.

برخی از راهکارهای افزایش رتبه در یوتیوب به کمک سئو کردن آن عبارتند از:

 • تحقیق کلمات کلیدی.
 • تولید محتوا برای کیوردها با پتانسیل فیدبک بالا.
 • استفاده از تایتل ها و متا دیسکریپشن های جذاب و دقیق.
 • اضافه کردن برچسب به ویدیو و کانال (بیشتر از 15 برچسب درج نشود).
 • نگارش دقیق توضیحات که تا 5 هزار کاراکتر امکان پذیر است.
 • افزایش کیفیت ویدیوهای ضبط شده.
 • تغییر نام و توصیفی کردن عنوان ویدیوها.
 • تولید ویدیوها با مدت زمان طولانی تر.
 • تعامل با مخاطب در کامنت‌ها.
 • لینکسازی داخلی بین یوتیوب و سایت.

راهکارهای محرمانه سئو ویدیو در گوگل

سئو ویدیو و راهکارهای بهبود آن

پس از بروزرسانی‌هایی که با آمدن الگوریتم‌های پنگوئن و پاندا ایجاد شدند، بسیاری از سئوکارها به این نتیجه رسیدند که لینکسازی تنها راه حل برای بالا بردن رنگ سئو در گوگل نیست. بلکه افزایش کیفیت تولید محتوا نیز بسیار مهم است. یکی از مهم‌ترین عناصر از نظر گوگل در غنی کردن محتوا، ویدیو می‌باشد که در استراتژی‌های بازاریابی نیز استفاده می‌شوند.

سئو ویدیو مجموعه‌ای از راهکارهایی است که می‌تواند این نوع محتواها را به فرم قدرتمندتری برای تعامل با مخاطب تبدیل کند. برخی از راهکارهای کلیدی در انجام این کار عبارتند از:

 • اشتراک ویدیو در شبکه‌های اجتماعی مختلف.
 • جذاب تر کردن ویدیو به خصوص برای حفظ مخاطب در 10 ثانیه اول.
 • استفاده از ریچ اسنیپت‌ها برای ویدیو.
 • استفاده از کیوردها در داخل ویدیو برای هوش مصنوعی گوگل.
 • جایگذاری ویدیو در کانون توجه صفحه.
 • عدم جایگزاری یک ویدیو در چندین صفحه و ساخت محتوای یونیک برای هرکدام.

7 مرحله مهم برای سئو تصویر و عکس

سئو تصاویر و 7 قدم برای انجام آن

یادگیری و آموزش سئو محتواهای بصری یک بخش جدایی ناپذیر از پروسه بهینه سازی محتوا و کل سایت است. فرقی نمی‌کند برای تولید محتوا اقدام می‌کنید یا آنکه طراحی سایت را انجام می دهید. جالب است بدانید از هر 3 جستجوی گوگل، 1 مورد آن مربوط به جستجوی تصویر می‌باشد؛ بنابراین مهم است که از این طریق نیز ترافیک بیشتری برای سایت خود جذب کنید. 7 مرحله برای آموزش سئو تصویر در گوگل به شرح زیر می‌باشند که عبارتند از:

 • استفاده از کلمات کلیدی در خود تصویر.
 • استفاده از المان‌های جذاب با تصاویر زیبا در تصویر.
 • طراحی تصویر با ابعاد مستطیلی (نسبت های 16:9 و 4:3 بیشتر توسط گوگل ترجیح داده می شوند).
 • شخصی سازی و طراحی اختصاصی تصویر برای سایت خود.
 • درج لوگو در تصویر.
 • ویرایش نام تصاویر پیش از آپلود.
 • اضافه کردن تگ‌های عنوان، متن جایگزین برای تصاویر.

همچنین از دیگر ترفندها برای سئو تصاویر نیز می‌توان به کمتر بودن حجم فایل، ثبت فراداده یا Metadata برای تصویر، قرار گرفتن در مرکز صفحه، ریسپانسیو و مرتبط بودن تصاویر نیز اشاره نمود.

سئو پادکست و روش نمایش آن در نتایج گوگل

سئو پادکست و روش های بالاتر بردن رتبه آن

اکنون بیش از 7 میلیارد انسان در زمین زندگی می‌کنند و تعداد وبلاگ‌ها نیز چیزی در حدود 1 میلیارد عدد است. این داده‌ها برای پادکست 700 هزار عدد می‌باشد. با یک حساب و کتاب سرانگشتی به خوبی می‌توان فهمید رقابت پادکست 1420 برابر کمتر از وبلاگ نویسی است. این رقم حتی در وب فارسی نیز کمتر است؛ بنابراین سئو کردن پادکست و بالا آوردن این چنین محتواهایی می‌تواند یک نوع برندینگ و راهکار برای افزایش ترافیک و ماندگاری کاربر در سایت شما باشد.

برخی از روش‌هایی که برای آموزش سئو پادکست می‌توان عنوان کرد، عبارتند از:

 • برای پست‌های وبلاگی خود پادکست تولید کنید و آنها را در ابتدای متن قرار دهید؛ چراکه کاربران از نوع محتواهای ویدیویی و صوتی بیشتر استقبال می کنند.
 • در پادکست‌های خود از کلمات کلیدی استفاده کنید و سعی کنید به چالش‌های مخاطب در این حوزه ها بپردازید.
 • تولید محتوای خود را با افزایش کیفیت ضبط آن، حفظ انرژی و ادای صحیح کلمات و به کار بردن لحن مناسب، سئو فرندلی کنید.
 • پادکست‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی و Google Podcast ثبت کنید.

برای افزایش احتمال نمایش پادکست‌های خود در نتایج گوگل، می‌بایست آنها را در گوگل پلی موزیک منتشر نمایید. سپس از RSS Feed برای لینک کردن در وب سایت استفاده کنید. توجه کنید که در فایل Robots یا غیره، نباید خزنده‌های گوگل و کاربران را از دسترسی به آنها منع نمایید.

آشنایی با اسکیما کد و نحوه بهبود سئو با آن ها

استفاده از اسکیما مارک آپ در سئو

اسکیما مارک آپ‌ها یا نشانه گذاری طرحواره، شکل جدیدی از بهینه سازی‌ها توسط گوگل است که نخستین بار در سال 2011 در موتورهای جستجو گوگل، Bing و یاهو ایجاد شدند. اسکیما کد می‌تواند به شما کمک کند تا داده‌های سایت خود را به صورت ساختار یافته به گوگل نمایش داده شوند. به این نکته توجه کنید که Schema Markup، کدی (HTML) است که به درک موتورهای جستجو از محتوای شما کمک می‌کنند. این در حالی است که Rich Snippetها، نتایج یا داده‌هایی هستند که شما آنها را در نتایج گوگل مشاهده می‌کنید. برخی از انواع اسکیما‌ها عبارتند از مقالات، کسب و کارهای محلی، نقد و نظرات، سوالات متداول.

برای استفاده از این قابلیت در بهبود سئو سایت خود، می‌توانید علاوه بر استفاده از افزونه‌هایی مانند Yoast Seo یا Rank Math، از ابزار اسکیما مارک آپ گوگل نیز در این لینک استفاده کنید. برای این کار وارد لینک شوید و نوع اسکیما را انتخاب کنید. حال مقادیری که از شما خواسته شده را وارد نموده و کد HTML آن را ایجاد کنید. سپس این کد را در پست خود قرار دهید. شما می‌توانید از ابزارهای صحت سنجی کدهای اسکیما نیز برای اطمینان از صحیح بودن کد اسکیما خود استفاده کنید.

مراحل پیاده‌سازی اسکیما مارک‌آپ در سایت چگونه است؟

سازی اسکیما مارک آپ در سایت

اگر نمی‌دانید اسکیما چیست،‌ به این مقاله سری بزنید چراکه ما می‌خواهیم صرفا به نحوه پیاده سازی آن بپردازیم. برای اعما اسکیما مارک‌آپ‌ها می‌توانید از 3 روش زیر استفاده کنید:

 • استفاده از افزونه: یکی از راحت‌ترین راه حل‌ها در آموزش سئو اسکیما مارک‌آپ‌ها، به کار بردن پلاگین‌ها است. از جمله می‌توان به اسکیما پرو یا رنک مث اشاره کرد.
 • برنامه نویسی: از آنجایی که اسکیما یک زبان نشانه گذاری است، می‌توانید مطابق با نمونه کدهای ذکر شده، مثلا برای اسکیما محصول، در صفحات سایت و انواع لندینگ پیچ آن را تعریف کنید.
 • ابزارهای آنلاین ساخت اسکیما: برخی ابزارها با استفاده از روش JSON-LD، برای پیاده سازی اسکیماها اقدام می‌کنند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

5 کاربرد مهم گوگل آنالیتیکس برای بهبود سئو سایت

کاربردهای مهم گوگل آنالیتیکس در سئو

بخش بسیار بزرگی از موفقیت پروژه شما، به تحلیل و چیدن استراتژی آن وابسته است که می بایست در آموزش سئو این موضوع را به خوبی بیاموزید. برای آنکه بتوانید یک تحلیل جامع و دقیق از سایت خود داشته باشید، باید فاکتورهای مختلفی را اندازه بگیرید. بنابراین به ابزارهایی برای مشاهده و گردآوری داده های آن سایت نیاز خواهید داشت. یکی از بهترین سامانه ها برای انجام این کار در مقطع کنونی دانست، گوگل آنالیتیکس نام دارد.

 به طور خلاصه، گوگل آنالیتیکس یک وب سرویس آنلاین است که از سوی گوگل نخستین بار در سال 2005 ساخته شد. نحوه کارکردن این پلتفرم، با اضافه کردن یک کد جاوا اسکریپت در سایت شما انجام می شود که تمامی داده ها را اندازه گیری کرده و به این سرویس می فرستد. مهم ترین کاربردهایی که برای سئو و گوگل آنالیتیکس می توان درنظر داشت، عبارتند از:

 • مشاهده ترافیک های ارگانیک،
 • مشاهده کیفیت ترافیک سایت،
 • مشاهده مدت زمان های بارگذاری صفحات،
 • مشاهده نرخ پرش کاربران،
 • نمایش گزارشی از کاربران سایت به صورت لحظه ای،
 • کمک به ایجاد کمپین های تبلیغاتی برای سایت،
 • مشاهده و اندازه گیری بازخوردها کمپین،
 • و غیره.

سئو چگونه باعث افزایش درآمد شما می‌شود؟

چگونه باعث افزایش درآمد شما می شود؟

ممکن است این پرسش برای شما هم مطرح شود که آموزش سئو چگونه می‌تواند در افزایش درآمد موثر باشد. در این خصوص می‌توان به 3 فاکتور مهم زیر اشاره کرد که عبارتند:

 • افزایش فروش در وب سایت اینترنتی: افزایش فروش از طریق سئو به روش‌های مختلفی امکان پذیر است. مهم‌ترین اثرات و نتایجی که سئو می‌تواند منجر به بیشتر شدن فروش شود عبارتند از: افزایش رتبه صفحات سایت، افزایش ترافیک سایت،‌ افزایش آگاهی از برند.
 • ارائه خدمات سئو: آموزش سئو می‌تواند منجر به افزایش کسب یک مهارت شود که در دنیای امروز به شدت موردنیاز می‌باشد. شما می‌توانید پس از کسب این مهارت، امکان ارائه سرویس‌های مختلفی را داشته باشید و از میان هرکدام یک روش درآمدزایی داشته باشید. از جمله می‌توان به مشاوره سئو،‌ کیورد ریسرچ،‌ سئو سایت،‌ بهینه سازی سئو داخلی،‌ اجرای کمپین‌های بک لینک و سئو خارجی. همچنین شما می‌توانید با یادگیری مهارت‌های برنامه نویسی،‌ امکان بهینه سازی سایت از نظر سرعت و سئو تکنیکال را نیز داشته باشید.
 • بهینه سازی تجربه کاربری و اعتبار سایت: یک بخش بسیار مهم از آموزش سئو، پرداختن به کارهایی است که بتواند تجربه کاربری UX سایت شما را بهینه‌تر کند. مجموعه این کارها منجر خواهند شد تا کاربر به سایت و برند شما علاقمند شده و فروش و محبوبیت آن بیشتر شود.

آموزش کامل طراحی سایت همراه با دیجیتال مارکتینگ برای رسیدن به فروش بالا

طراحی سایت، سئو و دیجیتال مارکتینگ

شاید این سوال برای شما هم ایجاد شود که در روند طراحی سایت، چه ابزارهای مکملی می‌توانند رنک و قدرت بهینه سازی سایت شما را بیشتر کنند؟ یکی از پاسخ‌های بسیار مهم در این بخش، دیجیتال مارکتینگ یا تبلیغات در فضای مجازی است. در واقع این دو همدیگر را پوشش داده و قادرند تا به پروموت کردن همدیگر کمک کنند. زمانی که شما با ابزارهای دیجیتالی برای تبلیغات محصول و خدمات خود اقدام کنید، قادر خواهید بود تا رشد و سئو سایت‌تان را نیز سریع‌تر کنید. در آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) ما به استراتژی‌ها و خدمات دیجیتال مارکتینگ در هماهنگی و همراهی با سئو نیز اشاراتی داشته‌ایم.

در مورد اینکه طراحی سایت، دیجیتال مارکتینگ و سئو چگونه همدیگر را پروموت می‌کنند می‌توان به چند روش زیر اشاره کرد:

 • تبلیغات در فضای مجازی: شما می‌توانید با طراحی سایت، زمینه را جهت تبلیغات برند و محصولات خود در فضای مجازی فراهم کنید. این کار یک قدم مفید از سمت طراحی سایت به دیجیتال مارکتینگ است. در نقطه مقابل، دیجیتال مارکتینگ با تبلیغات و ارسال ترافیک کاربران، سایت، سئو و فروش سایت شما را بهبود می‌دهد.
 • ساخت بک لینک انبوه: شما می‌توانید برای پروموت کردن نام برند و لینک صفحات، اقدام به ساخت بک لینک انبوه نمایید. این کار یک استراتژی در دیجیتال مارکتینگ است که در قسمت بک لینک سازی سئو خارجی نیز مفید خواهد بود.

نکته: در ساخت بک لینک، ترجیح آن است که بک لینک‌هایی پایدار و مداوم را ایجاد نمایید. ما پیشنهاد می‌کنیم تا لینکسازی به صورت رپورتاژ و یا با درج بک لینک‌هایی که ثابت سهتند انجام گردند.

 • کمپین‌های تبلیغات کلیکی: اگر برند شما یک جشنواره تخفیف را درپیش دارد، وب سایت مهم‌ترین پلتفرم برای فروش و دریافت وجه، معرفی محصول و اطلاع رسانی جشنواره است. در این حالت مهم است که صفحات محصول، سئو قوی و محتوای کاملی داشته باشند. امروزه شرکت‌ها از تبلیغات کلیکی برای جذب ترافیک استفاده می‌کنند و نیز این کار می‌تواند آگاه سازی بیشتری را منجر گردد که نرخ CTR و فروش را بیشتر می‌کند. این کمپین‌ها به عنوان بک لینک شناخته نمی‌شوند و پس از مدتی حذف خواهند شد.

آموزش سئو سایت در طراحی وب سایت

سئو در طراحی سایت

آیا تا به حال به موضوع آموزش سئو در طراحی وب سایت توجه کرده‌اید؟ منظور از آموزش سئو سایت در طراحی وب سایت چیست؟ در این خصوص باید گفت منظور اقداماتی است که باید در زمان طراحی سایت درنظر بگیرید. این کارها باعث می‌شوند تا بیس سایت شما برای سئو سایت از همان ابتدا راه اندازی آماده باشد. به عنوان چند مثال می‌توان گفت:

 • سئو تکنیکال در طراحی سایت: یک بخش بسیار مهم از آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته)، درنظر گرفتن نکات سئو تکنیکال برای دیزاین و راه اندازی این نوع پلتفرم‌ها است. در این حالت شما می‌بایست تا حدودی با زبان برنامه نویسی آشنا بوده و پلتفرم خود را از نظر کدنویسی، فایل‌های ربات و سایت مپ و مواردی که در سئو تکنیکال آشنا می‌شوید، اصلاح کنید.
 • استفاده از فایل‌های فشرده: راهکار دیگری که می‌توانید در این بخش درنظر داشته باشید، استفاده از فایل‌های فشرده است. این کار در افزایش سرعت سایت و بارگذاری سریع صفحات موثر است. مثلا شما می‌توانید تصاویر و ویدیوهای را با حجم کمتر بارگذاری کنید. این موضوع در آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) نیز بیان شده است.
 • تنظیمات صحیح سایت: بسته به اینکه سایت شما از چه نوع CMSای استفاده می‌کند، می‌بایست پس از اتمام مراحل طراحی سایت، تنظیمات آن را انجام دهید. به عنوان مثال در آموزش صفر تا صد سئو وردپرس، درصورتیکه سایت وردپرسی دارید باید در بخش “خواندن” تیک گزینه “از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند” را بزنید.

آشنایی با نکات سئویی در طراحی سایت

سئویی در طراحی سایت

فرقی نمی‌کند برای طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت شخصی یا شرکتی و غیره اقدام می‌کنید. نکات آموزش سئو حتی در این مرحله از راه اندازی سایت نیز باید رعایت شود. اگر اولین بار است که چنین مطلبی را می‌شنوید، در ادامه با ما باشید تا به چند نکته و مثال از این مبحث بپردازیم:

 • رعایت متاتگ‌ها:‌ در طراحی یک سایت،‌ لازم است متاتگ‌ها که بخشی از کدهای HTML‌ در سایت شما هستند رعایت شده و درنظر گرفته شوند. از جمله می‌توان به Page Titleها،‌ متادیسکریپشن‌ها،‌ تگ‌های سوشیال مدیا،‌ هدر،‌ فوتر، کانتنت و غیره اشاره کرد.
 • موبایل فرندلی بودن سایت: امروزه بیش از 50 تا 70 درصد از ترافیک کاربران از طریق دستگاه‌های موبایل وارد وب سایت می‌شوند. دیزاین ریسپانسیو برای کاربران دسکتاپ،‌ موبایل و تبلت قادر است علاوه بر بهینه سازی سئو،‌ تجربه کاربری را نیز بهتر کند.
 • افزایش سرعت سایت: بخش پایانی و مهم دیگری که می‌بایست برای بهبود سئو و تجربه کاربری هر سایتی درنظر داشته باشید، افزایش سرعت سایت می‌باشد. در آموزش سئو به شما متذکر می‌شویم که سرعت یک فاکتور مستقیم برای گوگل است که برمبنای پارامترهای Core Web Vitals‌ می‌باشد.

رعایت نکات بالا در کنار نکات فرعی طراحی از جمله انتخاب رنگ سایت،‌ رعایت استانداردهای UX/UI برای بهینه سازی تجربه کاربری و غیره می‌بایست در روند راه اندازی این پلتفرم درنظر گرفته شود. و در کنار آن توجه به اهمیت ساختارسازی سایت در سئو،‌ همگی منجر می‌شود تا بهینه سازی سایت شما با سرعت بالاتری انجام گردد. اگر با نحوه طراحی و دیزاین سایت آشنا نیستید، یک دوره جامع با هزینه‌ای بسیار اقتصادی برای شما درنظر گرفته‌ایم که می‌توانید آن را در صفحه “آموزش طراحی سایت با وردپرس” مشاهده کنید. این آموزش می تواند مکمل خوبی در کنار دوره جامع آموزش سئو مستر باشد.

مراحل سئو سایت وردپرسی چگونه است؟

مهم سئو سایت وردپرسی چیست؟

از آنجایی که امروزه بیش از 43 درصد از سایت‌های دنیا با وردپرس ساخته می‌شوند،‌ بحث آموزش سئو به خصوص برای این سیستم‌های مدیریت محتوا بسیار مهم است. چند مرحله مهم از سئو سایت وردپرسی به شرح زیر می‌باشد:

 • بررسی تنظیمات نمایش سایت: در بخش “تنظیمات” وردپرس،‌ گزینه “خواندن” را بزنید. سپس گزینه “مشاهده توسط موتور جستجو” را غیرفعال نمایید.
 • ایجاد سایت مپ: بعد از طراحی سایت لازم است نقشه سایت خود را ایجاد کرده و آن را در سرچ کنسول ثبت کنید.
 • نصب گواهینامه SSL: همانطور که گفتیم،‌ امنیت سایت برای رتبه گرفتن مهم است. شما باید بر روی دامنه خود گواهینامه SSL‌ را فعال کرده تا ارتباط بین وب و کاربر رمزگذاری شود.
 • تعیین url‌ دقیق: در بخش “تنظیمات”،‌ به بخش “عمومی” رفته و در قسمت آدرس سایت وردپرسی خود،‌ URL صحیح سایت‌تان را وارد کنید. این لینک می‌تواند با www یا بدون آن باشد که توسط گوگل دو لینک جداگانه درنظر گرفته می‌شود.

اگر قصد طراحی سایت وردپرسی را دارید، می‌توانید از خدمات مجموعه ما در این بخش استفاده نمایید. شما می‌توانید با مشاهده قیمت طراحی سایت شرکتی و ارسال فرم طراحی سایت،‌ این نوع پلتفرم‌ها را از مجموعه SEOEDU با رعایت نکات سئو در طراحی آنها دریافت کنید. تمام طراحی‌های سایت مطابق با آموزش سئو انجام شده و این مزیت برتری است که در SEOEDU خواهید داشت.

آشنایی با ساختار سایت در سئو و نحوه پیاده سازی آن

سایت و نحوه پیاده سازی آن

در بخش آموزش سئو، آشنایی با ساختار سایت بسیار مهم است تا بتوانید درک کلی از اقدامات سئو داخلی داشته باشید. منظور از ساختار سایت در سئو، به معنای اجزای سازمان دهی شده سایت شما هستند که می‌توانند صفحات، پست‌ها، طبقه بندی‌ها، دسته‌ها، برچسب‌ها و urlهای‌ آنها باشد. ساختار سایت از آنجایی مهم است که گوگل را هدایت می‌کند، با محتوای شما رقابت نخواهد کرد و تجربه کاربری و درک کاربر از سایت شما را تسهیل خواهد نمود.

مراحل پیاده سازی ساختار حرفه‌ای سایت

حال باید به این پرسش پاسخ دهیم که مراحل پیاده ‌سازی ساختار حرفه ای سایت چیست؟ در این خصوص می توان به مراحل زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • حذف محتواهای قدیمی.
 • ارزیابی و تعیین دسته بندی.
 • بهینه کردن لینکسازی داخلی و ساختار آن.

یادگیری چنین مفاهیمی در آموزش سئو بسیار مهم است که در بخش مقدمه باید بیان شود. به عنوان مثال ساختار یک سایت از صفحه اصلی شروع شده و در پله بعدی به دسته‌بندی‌ها و زیرمجموعه‌های آن رسیده و در نهایت به صفحات مانند پست‌های بلاگ یا محصول و غیره می‌رسد. به این نکته توجه کنید که ایجاد ساختار سایت نباید بیشتر از 3 لایه باشد. چراکه می‌تواند روند خزش را سخت‌تر کرده و به تجربه کاربری صدمه وارد کند.

آشنایی با 4 مرحله مهم در ‌آموزش بهینه سازی سایت

با 4 مرحله مهم در آموزش بهینه سازی سایت

اگر نمیدانید آموزش سئو به چه بخش‌هایی تقسیم می‌شود، باید به 4 مورد مهم زیر اشاره کرد کنیم. چراکه با درک اهمیت 4 مرحله‌ای که در ادامه ذکر می‌کنیم،‌ می‌توانید با تمام فرآیندهای مهم سئو آشنا شده و با یادگیری آنها، هر سایتی را بهینه سازی کنید. این مراحل عبارتند از:

 • سئو داخلی: تا حد امکان محتواهای داخل سایت را بهینه کرده و برای گوگل ارزشمند‌تر و جذاب‌تر می‌کند.
 • سئو خارجی: اعتبار و ارزش سایت، دامنه و صفحه شما را با سیگنال‌های خارجی بهینه‌تر می‌کند.
 • سئو تکنیکال: با رفع ایرادات فنی که در سایت شما وجود دارد، مانند دسترسی فایل ربات یا سایت مپ و غیره، به موتورهای جستجو در پیدا کردن محتوای شما کمک می‌کند.
 • سئو محلی: اگر هیچ ایده‌ای در مورد آنکه سئو محلی چیست ندارید، بهتر است ابتدا این مقاله را مطالعه کنید. مجموعه اقدامات بهینه سازی سایت در این بخش به شما در افزایش اعتبارتان در یک محدوده جغرافیایی کمک کرده و باعث می‌شود تا گوگل کسب‌ و کار و سایت شما را برای کاربران حول این منطقه نمایش دهد.

به این نکته توجه کنید که هر نوع سایتی مباحث آموزش سئو خاص خود را در زیردسته این 4 بخش دارد. به عنوان مثال،‌ شما باید برای سایت‌های فروشگاهی نسبت به‌ آموزش سئو محصول نیز اقدام کرده و آن را در تک تک صفحات محصول،‌ آرشیو و غیره رعایت کنید. در ادامه می‌خواهیم برحسب نوع و کاربری سایت،‌ چند نکته آموزشی سئو را برای شما ذکر کنیم که می‌توانید همین حالا در پلتفرم‌های خود به کار ببرید.

آموزش گام به گام سئو سایت‌های وبلاگی و نکات آن

گام به گام سئو سایت محتوا محور

تفاوت سئو سایت‌‌های محتوا محور با سایر وب‌سایت‌ها که نمونه آن را می‌توان در پلتفرم‌های وبلاگی مشاهده کرد، در استراتژی و اقداماتی است که باید برای آن انجام دهید. در آموزش سئو این سایت‌ها، می‌توان به چند گام مهم زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • تحقیق کلمات کلیدی.
 • بهینه سازی پست وبلاگ از نظر تگ‌ها، محتوا، تنوع محتوایی و غیره.
 • تنظیم افزونه‌های سئو برای ساخت نقشه سایت، ارزیابی وضعیت سئو مقالات، ساخت ریچ اسنیپت مانند FAQ.
 • رفع مشکلات سرچ کنسول، کاهش نرخ پرش و افزایش سرعت سایت.
 • انتشار محتوای لینک خور و پربازدید.

شما می‌توانید در روند آموزش سئو، طی جلسات کوچینگی که با آقای دهقانی خواهید داشت، نکات بسیاری را در مورد سئو سایت‌های مختلف دریافت کنید.

نکات و مراحل گام به گام سئو فروشگاه اینترنتی

و مراحل گام به گام سئو فروشگاه اینترنتی

بخش مهمی از آموزش سئو مربوط به بهینه سازی سایت‌های فروشگاهی است که معمولا نکات فوق العاده مهم و بسیار زیادی دارد. هر نکته ارزش بالایی در این بخش دارد؛ چراکه با بالا بودن رقابت‌ها، شما باید جزء به جزء بهینه سازی سایت خود را جدی بگیرید. در خصوص آموزش سئو این سایت‌ها می‌توان به گام‌های زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • کیورد ریسرچ و تعیین کلمات کلیدی پولساز.
 • تعیین کانسپت کیوردها و ساخت صفحات برای آنها.
 • بهینه سازی ساختار سایت.
 • بهینه سازی سئو تکنیکال.
 • تعیین و بهنیه سازی ساختار URLها.
 • بهینه سازی سئو صفحات محصول.
 • بک لینک سازی و راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی.
 • لینکسازی داخلی و بهینه سازی لینک‌ها.
 • بازاریابی محتوایی برای پست‌های بلاگ و صفحات آرشیو.

در طراحی سایت فروشگاهی توجه به ساختار سازی سایت و از سوی دیگر، سئو طراحی این پلتفرم شامل نکات بسیار زیادی می‌شود. شما می‌توانید از خدمات طراحی سایت در مجموعه SEOEDU نیز استفاده کنید و با پرداخت قیمت طراحی سایت فروشگاهی،‌ یک سایت با دیزاین کامل، سرعت بالا و سئو فرندلی دریافت نمایید که روند بهینه سازی آن به سرعت قابل انجام است.

آموزش سئو و طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی

تحقیق کلمات کلیدی در آموزش سئو سایت فروشگاهی

در آموزش سئو و طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی می‌بایست تا حد ممکن برای افزایش رتبه رنکینگ صفحات مختلف سایت تلاش شود. در بخش قبل، گام‌های انجام این کار را برای شما توضیح دادیم. اگر بخواهیم آنها را جداگانه موردبررسی قرار دهیم، می‌توان گفت:

تحقیق کلمه کلیدی – Keyword Research

در آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) برای غالب سایت‌ها، تحقیق کلمات کلیدی را می‌توان به عنوان اولین مرحله در سئو سایت فروشگاهی، شرکتی، شخصی و غیره دانست. در واقع انجام این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید هوشمندانه روی موضوعات، کیوردها و بخش‌های خاصی تمرکز کرده و در پی آن ترافیک و نرخ فروش سایت خود را بیشتر کنید. برای انجام این مرحله، می‌بایست 5 کار مهم را انجام دهید:

 • تسلط بر بازار هدف.
 • پیدا کردن کلمات کلیدی که می‌توانید از منابع مختلف اعم از کیورد پلنر، افزونه‌های کلمات کلیدی، سایت kwfinder و غیره بدست آورید.
 • یکسان سازی کلمات کلیدی که در این مرحله می‌توانید از ابزار سئو کبوتر استفاده نموده و برای هرس کردن یا یکپارچه سازی کلمات کلیدی که هدف یکسانی دارند استفاده کنید.
 • هدفگذاری کلمات کلیدی در صفحات خاص یا جداگانه.
 • ساخت یک تقویم محتوایی اقدام مهمی است که پس از تحقیق کلمات کلیدی و در راستای تقویت صفحات مهم سایت یا افزایش ترافیک انجام می‌گردد.

نکته: بسیار مهم است که در آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) برای سایت‌های فروشگاهی، این مرحله را برای صفحات محصول و دسته بندی انجام دهید.

تحقیق کلمات کلیدی در سئو سایت فروشگاهی

سئو داخلی سایت فروشگاهی – On Page SEO Ecommerce Websites

بهینه سازی سئو داخلی

تاکنون یک گام بسیار مهم را برای آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) سایت فروشگاهی برداشته‌ایم. حال می‌بایست برای بهبود صفحاتی که کیورد آنها مشخص شده است اقدام کنید. در این خصوص می‌توان به مراحل زیر اشاره کرد:

بهینه سازی عناوین و توضیحات متا (تگ‌های H1, H2, H3 و …)

در سئو داخلی، بهینه سازی محتوا بسیار مهم است؛ چراکه محتوا تاثیر بسیار بالایی در تقویت سئو و کسب رتبه یک سایت دارد. بهینه سازی سایت می تواند در اولین مرحله با اصلاح عناوین و توضیحات متا انجام گردد. این کار با ترفندهای مختلفی قابل انجام است که از آن جمله می‌توان به استفاده از کلمات کلیدی در تایتل‌ها، دیسکریپشن‌ها، به کار بردن کلمات کلیک خور مثلا صفات عالی و برترین و غیره اشاره کرد.

بهینه سازی استراکچر URLها

شما می‌توانید برای بهینه سازی استراکچر URLها، از کلمات کلیدی به انگلیسی استفاده کرده و حتما آن را به صورت مختصر به کار ببرید. شما می‌توانید فرمت این آدرس‌ها را در بخش تنظیمات > پیوندهای یکتا تعیین نمایید.

تولید محتوا

مورد مهم دیگری که می‌توان در این بخش به آن اشاره کرد، تولید محتوا است. در این حالت شما باید محتوایی غنی، سئو شده و بسیار جذاب را برای کاربران تهیه کنید. این کار باعث می‌شود مخاطب ترغیب به ماندن در سایت شما شده و اقدام به خرید محصول نماید.

در این بین، همچنین مهم است که نکات سئو را برای بهینه سازی محتوا در مقابل موتورهای جستجو نیز انجام دهید. به عنوان مثال تلاش کنید به اندازه یک صدم از تعداد کلمات مقاله خود، کلمه کلیدی اصلی را تکرار کنید. کلمات کلیدی مرتبط را به صورت پراکنده به کار برده و نسبت به غنی سازی محتوا که می‌تواند با اضافه کردن ویدیو، اینفوگرافیک، پادکست و غیره انجام شود، اقدام نمایید.

لینک سازی

لینکسازی بین مقالات و صفحات مختلف سایت‌ها نیز بسیار مهم بوده و می‌تواند در یکپارچه سازی صفحات سایت شما و انتقال اعتبار بین آنها مفید باشد. در لینکسازی، انتخاب انکرتکست مناسب، لینک کردن صفحات مرتبط، رفع بروکن لینک‌ها و مواردی از این قبیل بسیار مهم هستند.

نشانه‌های مهم در ارزیابی پیشرفت سئو کدامند؟

فاکتورهای مهم در ارزیابی پیشرفت سئو کدامند؟

بدون شک اگر به صورت کامل یک دوره آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) را بگذرانید و از تکنیک‌های آن استفاده کنید، با یکسری نشانه‌ها در سایت خود مواجه می‌شوید که می‌تواند نمود پیشرفت SEO سایت شما باشد. در این خصوص اجازه دهید به برخی از این علائم و فاکتورها اشاره کنیم که می‌توانید به کمک آن برای ارزیابی پیشرفت سئو سایت خود کمک بگیرید:

 • بهبود رتبه سایت در کلمات کلیدی مختلف

ملموس‌ترین و مهم‌ترین نشانه سئو موفق سایت که می‌توانید با کمک آن متوجه پیشرفت سایت خود شوید، دستیابی به رتبه‌های بالاتر در نتایج SERP موتور جستجو است.

 • بیشتر شدن ایمپرشن‌ها و نرخ کلیک

بدیهی است زمانی که سایت شما از نظر سئو بهبود یابد، رتبه کلی سایت در نتایج جستجوی کلمات کلیدی مختلف افزایش می‌یابد. در نتیجه کاربران بیشتری آن را مشاهده می‌کنند که با افزایش آمار ایمپرشن قابل مشاهده است.

 • نمرات بهینه‌تر در Site Auditها

وب سایت‌هایی که با عنوان Site Audit شناخته می‌شوند، تجربه کاربری و طراحی سایت شما را از دیدگاه‌های مختلف نظیر سرعت سایت، مشکلات برنامه نویسی، لود فایل‌های مالتی مدیا، ریسپانسیو و غیره ارزیابی می‌کنند. در صورتی که بهینه سازی سایت شما به درستی انجام شده باشد، که این بخش مرتبط با سئو تکنیکال است، نمرات خوبی را در ارزیابی سایت خود با کمک پلتفرم‌های حسابرسی سایت (Site Audit) دریافت خواهید کرد. از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان به Google PageSpeed و GTmetrix و Ahrefs Site Audit اشاره نمود.

 • کاهش نرخ بانس ریت

یکی دیگر از نشانه‌هایی که می‌توانید از طریق آن، بهبود سایت خود را ارزیابی کنید، مشاهده تغییرات نرخ بانس ریت است. Bounce Rate، آماری است که میزان خروج کاربران شما زمانی که وارد یک صفحه می‌شوند را نشان می‌دهد. در این حالت معمولا نرخ 26 – 40 درصد آمار خوبی بوده، 41 – 70 درصد نرمال است و بیشتر از آن، بسیار بد خواهد بود. شما می‌توانید این داده را در سایت‌هایی مانند سیمیلار وب، Moz یا سمراش و اچرف مشاهده کنید.

 • افزایش مدت زمان ماندگاری کاربر

بدون شک تولید محتوا یک عامل مهم در سئو سایت شما است که می‌تواند سرنخ‌های بسیاری را از برند شما در فضای مجازی در اختیار مخاطبان‌تان قرار دهد. در این حالت شما می‌توانید با افزایش کیفیت سایت چه از نظر بصری، تکنیکال، سرعت و ارزش محتوایی که همه این موارد جنبه‌های مختلفی از سئو سایت هستند، مدت زمان ماندگاری کاربر را بیشتر نمایید.

نکته: یک تکنیک برای بیشتر کردن زمان ماندگاری کاربر، افزایش سرعت لود سایت است که بازخورد اولیه کاربر را به شدت مثبت نگه می‌دارد. سپس نگارش جذاب مقدمه و غنی سازی محتوا با انواع فایل‌های مالتی مدیا، اینفوگرافیک، ویدیو، پادکست و غیره می‌تواند کاربر را در سایت شما حفظ کند.

متریک‌های مهم در سئو چیست؟

متریک های مهم در سئو چیست؟

متریک‌ها، پارامترهای قابل اندازه گیری هستند که متخصصین SEO تلاش می‌کنند با آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته)، در جهت بهبود آنها گام بردارند. در این خصوص می‌توان علاوه بر مواردی که در قسمت قبل بیان کردیم، به چند مورد دیگر نیز اشاره نمود که عبارتند از:

 • CTR: این مورد به معنای نرخ کلیک است که نشان دهنده تعداد جستجوگرانی می‌باشد که لینک شما را مشاهده کرده و روی آن کلیک کرده‌اند. نسبت این افراد به کسانی که کلیک نکرده‌اند، نرخ CTR یا نرخ کلیک را نمایش می‌دهد.
 • Keyword rankings: رتبه‌های کلمات کلیدی مهم سایت شما نیز از جمله متریک‌های مهم در سئو هستند که می‌توانید آمار کامل آن را در سرچ کنسول مشاهده کنید. همانطور که می‌دانید، یکی از اولین کارهایی که در آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) انجام می‌شود، مشخص کردن کلمات کلیدی اصلی سایت شما است که قصد دارید در دراز مدت به آنها برسید.
 • Domain authority: اعتبار دامنه که با اختصار به نام DA نیز شناخته می‌شود، توصیف کننده ارزش و ارتباط محتوای سایت با موضوع یک صنعت است. معمولا هرچقدر این اعتبار بیشتر باشد، شایستگی سایت برای رتبه گرفتن مقالات تخصصی در آن حوزه، انتشار رپورتاژ و مواردی از این قبیل مهم است.
 • تعداد بک لینک‌ها و ریفرینگ دامین‌ها: ریفرینگ دامین‌ها، تعداد لینک‌هایی هستند که از دامنه‌های مختلف بدست می‌آیند. همچنین تعداد بک لینک‌ها، کلیه پیوندهایی هستند که در سایت‌ها، صفحات و شبکه‌های اجتماعی به مقصد سایت شما درج شده‌اند. این معیار اعتبار سایت شما را هم به گوگل و هم به کاربران اعلام می‌کند.
 • Page Speed: تجربه کاربری، یک نقش حیاتی را در جذب کاربران بازی می‌کند که در سئو به شدت اهمیت دارد. اگر بخواهیم یک فاکتور تاثیرگذار را در این بخش بیان کنیم، می‌توان به سرعت سایت اشاره کرد که خود دارای متریک‌های مهمی همچون FCP، TTI، CLS، TBT، LCP و SI است.
 • Conversions: اگر رتبه کلمات کلیدی شما پایین است، ترافیک کمی دارید اما توانسته‌اید آمار تبدیل سایت خود را ارتقا دهید، عملکرد شما بسیار عالی خواهد بود؛ چراکه هدف اصلی سئو در نهایی‌ترین حالت خود آن است که کاربر به آن کاری که شما می‌خواهید اقدام کند. ثبت نام در لیست ایمیل، ثبت نام در دوره، مطالعه کامل محتوا و مواردی از این قبیل، هرکدام یک هدف هستند که اگر کاربر آنها را انجام دهد، نرخ تبدیل سایت شما افزایش می‌یابد. شما می‌توانید این آمار را با Google Analytics بسنجید.

بهترین مرجع برای آموزش سئو سایت چیست؟

مرجع برای آموزش سئو سایت

شما می توانید برای دسترسی به یک کورس آموزشی جامع،‌ از دوره جامع آموزش سئو SEOEDU‌ استفاده کنید. توجه کنید که این دوره آموزشی شامل 10 سرفصل برای پوشش تمام آنچه در یک پروژه واقعی به آن نیاز دارید می‌باشد. از سوی دیگر به صورت هفتگی مدرس این دوره به کوچینگ دانشجویان و بررسی وضعیت آنها پرداخته و ایرادات آنها را به صورت عملی بررسی می‌کند.

اموزش سئو صفر تا صد شامل چه ویژگی‌هایی دارد؟

محتوای سئو صفر تا صد

شاید شما هم کسی باشید که از خود بپرسید آموزش سئو صفر تا صد می‌بایست چه ویژگی‌هایی داشته باشد. در این خصوص می‌توان به چند مورد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

جامع بودن

همانطور که از نام این نوع آموزش‌ها پیداست، یادگیری باید با هدف آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) انجام شود. سئو علاوه بر مباحث ابتدایی، دارای شاخه‌های بسیاری است که شامل سئو داخلی، تکنیکال، خارجی، سئو محلی، محتوا و استراتژی‌های آن می‌شود. در دوره‌های صفر تا صد، ساعت‌ها آموزش به صورت پیوسته و ریز در تمامی بخش‌ها ارائه می‌شوند.

به روز بودن مطالب

در تهیه آموزش سئو، مهم است که مطالب قدیمی نشوند؛ چراکه این حوزه کاری به صورت مداوم با تغییر قوانین و بروزرسانی آنها همراه است. در نتیجه بهتر است در آموزش صفر تا صد سئو سایت، مدرس بتواند اقدام به ارائه اطلاعات جدید، تجربیات و تشریح تغییرات آن نماید.

ارائه تمرینات عملی

دوره‌های صفر تا صد با انتقال تجربه و تمرینات عملی همراه هستند. برای آنکه یک دوره جامع بتواند تجربیات عملی را در افراد ایجاد نماید، می‌بایست نسبت به آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) با ارائه یکسری مینی پروژه و تمرین اقدام کند.

آموزش روش‌های رایگان و پولی

راهکارهای بسیاری را می‌توان در بالا بردن رتبه سایت در گوگل رایگان یا پولی بیان کرد. بسیاری از سئوکارها قصد ندارند برای افزایش رتبه سایت خود هزینه زیادی صرف کنند. به همین خاطر مهم است در یک دوره آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته)، متدهای مجانی در ارتقا رنکینگ صفحات سایت نیز درنظر گرفته شوند.

مدت زمان یادگیری سئو چقدر است؟

مدت زمان یادگیری سئوممکن است این پرسش برای شما هم مطرح شود که موفقیت در سئو چقدر زمان می‌خواهد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم آموزش سئو بسته به توانایی‌های فرد ممکن است ظرف مدت 3 ماه قابل انجام باشد. با این حال مهم‌ترین بخش، کسب تجربه و آشنایی با ترفندهای بهینه سازی سایت است که می‌بایست آن را به صورت پروژه محور انجام دهید.

اگر به عنوان یک کارفرما فعالیت می‌کنید و می‌خواهید در مدت زمان کمتری به نتایج بهینه سازی سئو برسید، پیشنهاد ما استفاده از خدمات سئو سایت SEOEDU‌ است. شما می‌توانید با دریافت این خدمات، از صد در صد آموزه‌ها، تجربیات و ترفندهای بهینه سازی سایت توسط مجموعه ما با سابقه بیش از 5 سال استفاده کنید. در این روش، دیگر نیازی به یادگیری و صرف هزینه زمانی نخواهید داشت. همشهریان یزدی نیز می‌توانند از مجموعه SEOEDU که در این شهر واقع شده برای دریافت خدمات سئو در یزد استفاده کنند.

تکنیک های آموزش سئو به زبان ساده

راه های یادگیری سئو به زبان ساده

شاید برای شما هم این پرسش مطرح شود که چگونه می‌توانیم برای آموزش سئو به زبان ساده اقدام کنیم. ترفندهای یادگیری سئو به زبان ساده کدامند؟ در این خصوص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • استفاده از مثال: شما می‌توانید از مثال‌های آموزشی استفاده کنید که باعث می‌شود تا درک موضوعات برای مخاطب آسان‌تر شود.
 • توضیح نتایج: یکی دیگر از راه‌ حل‌هایی که در این قسمت وجود دارد، بیان نتایج اقدامات سئویی است. این کار به خوبی اهمیت و تاثیر فعالیت‌های سئو را نشان می‌دهد.
 • استفاده از فایل‌های مالتی مدیا: از آنجایی که سئو مباحث مختلفی را شامل می‌شود، شما می‌توانید از فایل‌های مالتی مدیا، ویدیو و تصویر یا اینفوگرافیک‌ها برای آموزش سئو از صفر تا صد رایگان (مقدماتی تا پیشرفته) استفاده کنید.
 • پیوستگی مطالب: آموزش هر مطلبی که به صورت قدم به قدم انجام شود، سریع‌تر در ذهن مخاطب ثبت خواهد شد. برای انجام این کار، لازم است حتما پیوستگی مطالب را حفظ کنید. این نکته باعث می‌شود تا مخاطب با ابهام کمتر و ذهن روشن‌تر مطالب را درک کرده و سریع‌تر آنها را بیاموزد. روند آموزش سئو از مبتدی تا پیشرفته به صورت پیوسته ممکن است ساعت‌ها زمان بخواهد که می‌توانید چنین دوره‌ای را در سایت SEOEDU به نام دوره سئو مستر تهیه کنید.
 • پروژه عملی: در آموزش سئو و بهینه سازی وب سایت به زبان ساده، انجام یک مینی پروژه قدم به قدم، راهکار مهمی برای انتقال تجربیات و آشنایی با چالش‌های این حرفه است. پس از تدریس تمام بخش‌ها در آموزش سئو و بهینه سازی سایت، قسمت انتهایی به یک پروژه عملی اختصاص داده می‌شود.

 

سوالات متداول

1- مسیر آموزش سئو به صورت رایگان چگونه است؟

برای آموزش سئو به صورت رایگان شما می‌توانید ابتدا ویدیو رایگان مباحث مقدماتی سئو را در وبسایت SEOEDU مشاهده نمایید و سپس به دیدن ویدیو مسیر سئو بپردازید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن مسیر یادگیری سئو را ادامه و به درستی جلو ببرید. این دو ویدیو نقشه راهی را به شما نشان خواهد داد که مکانیزم گوگل را بشناسید و به راحتی هر سایتی را به رتبه یک گوگل برسانید.

2-سوالات آموزش سئو خود را ازچه طریق می توانم از آقای دهقانی بپرسم؟

برای دریافت جواب سوالات آموزش سئو خود می‌توانید از طریق بخش نظرات همین صفحه اقدام نمایید و سوالات خود را در زمینه سئو از آقای دهقانی بپرسید. تمامی سوالات شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ داده خواهند شد.

3- آیا برای یادیگری سئو به برنامه نویسی نیاز است؟

قطعا داشتن دانش برنامه نویسی در بحث سئو به شما کمک می‌کند اما اینکه آگاهی و تسلط آن اجباری است، خیر! نیازی نیست. شما می‌توانید با آگاهی از مباحث مقدمانی برنامه نویسی که مربوط به سئو می‌شوند، به راحتی با تیم برنامه نویسی ارتباط گرفته و مشکل خود را با کمک آن‌ها برطرف کنید.

100 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام احسان
   بله دوره سئومستر کاملا تضمین شده است.
   شما دوره رو مشاهده می کنید، نکات رو اجرا می کنید و در صورت دست نیافتن به نتیجه، ما هزینه رو واسه شما برگشت میزنیم.

  • سلام ابوالفضل جان.
   خوشحالم که دوره آموزش سئو برای شما دوست عزیز مفید بوده. به امید موفقیت بیشتر شما 🙂

 • سلام مهندس دهقانی واقعا کارت عالیه فک نمیکردم تو این کلمه سخت بیاید صفحه اول واقعا مردو عملش .کاراتونو تو اینستا دنبال میکنم خیلی ممنون بابت زحماتت ایشالا لینک ۱ ببینمت???????

  • سلام احسان
   خوشحالم که مقاله اموزش سئو واسه شما مفید بوده
   به زودی آپدیت های جدید مقاله هم روی سایت قرار میگیره

 • تبریک میگم که توی کلمه آموزش سئو اومدید صفحه اول
  انشالله بترکونید سئو را و برید بالا تر ?

 • آموزش سئو واقعا کار حرکتی نیست
  تبریک میگم که به جایگاهی که واقعا لایق شما بود دارید می‌رسید و بهترین اتفاق ها را رقم می‌زنید
  توی سفارش تولید محتوا هم فوق العاده اید
  آقای دهقانی عزیز خداقوت

  • سلام
   آره خداروشکر از این بابت خیلی خوشحالم و روز به روز هم دارم مطمئن میشم به این موضوع که حسابی قراره گوگل رو متحول کنن این بچه ها.

 • با سلام خدمت دکتر دهقانی عزیز
  بسیار مطالب مفید و ارزنده ای از سایت شما یاد گرفتم. امیدوارم در اسرع وقت در کلاس های آموزشی تون هم شرکت کنم.
  موفق و موید باشید
  آندرانیک از آلمان

  • سلام دوست عزیزم آقای همتی
   از حضور شما در این صفحه از سایت seoedu بسیار خوشحالم.
   باعث افتخار ماست که شما رو در دوره سئومستر ملاقات کنیم.

 • مقاله بسیار آموزنده بود، اطلاعاتم به روز شد.
  من پکیج آموزش سئو رو از سایت شما تهیه کردم، ویدئوها بسیار کاربردی و عالی بودند.
  منتظر آموزش های جدید شما هستم.

  • سلام جناب احدی امیدوارم که حالتون خوب باشه.
   خداروشکر، امیدوارم موفق و پیروز باشید. به زودی مقاله آموزش سئو آپدیت میشه و نکات مهمتر درمورد این حوزه واستون گذاشته میشه، حتما به سایت مجددا سر بزنید.

 • دوره آموزش سئو که اسمش سئو مستر هست فوقالعاده ست اقا دهقانی عزیز ممنونم اینقدر دلسوزانه همه چیز را بهمون گفتید

  • سلام حسین جان، خیلی خوشحالم که دوستی مثل تو دارم.
   ممنونم ازت.
   امیدوارم از مقاله آموزش سئو لذت برده باشی.

 • واقعا کرک و پرم ریخت خیلی عالی بود دمتون گرم ، اگر رشته دانشگاهی بود اندازه کارشناسی ارشد آموزش و راهکار داشت واقعا این دیگه اووووووووف داشت تو ایران

  • سلام مهدی جان
   آره سعی کردم بهترین نکات رو بهتون بگم و تو این مقاله آموزش سئو اطلاعات جامعی رو واستون بذارم.

  • ممنونم مرتضی جان
   مقاله آموزش سئو سایت ما در حال آپدیت هست حتما دوباره بهمون سر بزن

  • عزیزی محمد جان
   مقاله آموزش بهینه سازی سایت ما همیشه در حال به روز رسانی هست، حتما بازم بهمون سر بزن

 • سلام
  من دوره تون رو تهیه کردم برای سئو سایت خودم
  عالی بود این دوره
  دارم دونه دونه انجام میدم
  بسیار عالی
  با حوصله و دقیق
  سپاس??

  • سلام خانم سلیمانی
   خوشحالم که تو جمع سئومستر شما عزیز رو همراهی میکنم و از این همه انرژی شما برای یادگیری سئو بسیار خرسندم.
   بترکونید ایشالا.

  • سلام مهدی جان امیدوارم حالت خوب باشه
   خوشحالم که مقاله آموزش رایگان سئو ماه واسه شما جذاب بوده و نظرتون رو جلب کرده.
   بازم بهمون سر بزنم چون حسابی قراره این صفحه به روزرسانی داشته باشه.

  • سلام آقا مهدی عزیز
   به زودی ابزار کیورد گپ رو معرفی میکنیم ولی الانش هم میتونی از ابزار الکسا استفاده کنی 🙂

 • تو مقالات آموزش سئو سایت در وب فارسی خیلی کم دیدم این همه نکته درمورد سئو محتوا گفته بشه. واقعا ممنون از تیم قدرتمند seoedu.

 • سلام داخل سایت شما دوره آموزش 0 تا 100 سئو هم وجود داره؟ اگر آره لطفا لینکش رو بهمون بدین.

  • سلام و ارادت
   بله دوره آموزش 0 تا 100 سئو با اسم سئومستر در حال برگزار هست. شما میتونید از طریق لینک seoedu.ir/seomaster داخل دوره ثبت نام کنید.

 • ممنونم از مقاله آموزش صفر تا صد سئو رایگان وبسایت شما، فوق العاده نکته داشت و واسم مطلب جدید رو ایجاد کرد.
  یه سوال داشتم خدمتتون.
  توی بحث لینک سازی خارجی آیا استفاده از کلمه کلیدی به صورت اگزکت کار درستی هست یا نه؟

  • سلام وقتتون بخیر آقای رادان
   ببینید استفاده از یک کلمه برای لینک سازی خارجی کار درستی نیست و برای همین شما بهتره از کلمات کلیدی مختلف و متفاوت برای لینک سازی استفاده کنید.
   برای مثال می توانید برای صفحه سئو از کلمات کلیدی مثل، آموزش رایگان سئو، آموزش سئو سایت، آموزش سئو رایگان، آموزش سئو مبتدی و امثال این کلمات استفاده نمایید.

  • سلام وقت بخیر برای آموزش seo شما میتونید از مباحث ابتدایی شروع کنید و پیشنهاد من به شما این هست که ویدیو داخل این صفحه رو مشاهده بفرمایید (اینجا کلیک کنید) و بعد از دیدن اون ویدیو اول، ویدیو مسیر آموزش seo رو از اینجا مشاهده کنید.
   دقیقا شما مسیر یادگیری را در این دو ویدیو میتوانید پیدا کنید.

  • سلام وقتتون بخیر
   همین صفحه ای که داخلش هستین، جزو یکی از منابع بسیار کامل درمورد حوزه آموزش صفر تا صد سئو هست و شما کافیه از ب بسم الا این صفحه رو بخونید.
   این صفحه به صورت هفتگی آپدیت میشه و مطالب جدید داخلش قرار می گیره.

  • سلام وقت بخیر
   دوره سئومستر عملا دوره آموزش سئو از مقدماتی تا سطح پیشرفته هست و به صورت مادام العمر آپدیت میشه.
   همینطور ضمانت دوره به این صورت هست که شما دوره رو مشاهده، اجرا و پیاده می کنید و در صورت عدم دریافت نتیجه، میتونید درخواست بازگشت وجه بدین 🙂

 • سلام وقت بخیر جناب دهقانی
  محتوا بسیار کاملی درمورد اموزش سئو بود، ازتون ممنونم.
  بابت بحث سئو داخلی یه سوال داشتم.
  میخواستم بدونم اگر ما با کلمات لانگ تیل یک کیورد به صفحه مورد نظرمون لینک داخلی بدیم مشکلی نداره؟

  • سلام و ارادت
   خواهش میکنم.
   بابت سئوالتون باید بگم یکی از بهترین کارهایی که میتونید انجام بدین همینه برای لینک سازی داخلی و شدیدا به این موضوع که رتبه شما روی کلمات کلیدی مختلف اتفاق بیفته که کانسپت یکسانی دارند کمک میکنه.

 • سلام وقت بخیر
  من یه مدت تولید محتوا می کردم و بعد دیدم به حوزه سئو خیلی علاقه دارم برای همین مقالات آموزش سئو سایت رایگان رو در جاهای مختلف به ویژه سایت خودتون مطالعه کردم.
  اما هنوز وبسایتم ترافیک خوبی رو دریافت نکرده و بازدید کمی داره و نتیجه خوبی ازش نمی بینم.
  چیکار باید انجام بدم؟

  • سلام
   ببینید درمورد این موضوع باید شما ابتدا قبل از اینکه وارد یک حوزه بشید، حوزه رو آنالیز کنید و ببینید آیا واقعا ارزش داره سایت رو سئو کرد یا اینکه نه اصلا سرچی نداره.
   مرحله بعد زمانی که شما بحث میزان سرچ رو بررسی کردین تحقیق درمورد کلمات کلیدی پولساز حوزه شماست و همینطور انتخاب صفحه مناسب برای لندینگ کردن کلماته.
   تولید محتوا مستمر و همینطور لینک سازی باکیفیت هم می تونه به میزان رشد سایت شما حسابی کمک کنه.

 • این محتوا انقد جامع بود که کلاس آموزش سئو سایت بود واسه خودش جناب دهقانی.
  دستتون درد نکنه.

 • سلام
  من تازه سایتی رو راه اندازی کردم و خوب اطلاعات کمی درمورد سئو دارم اما دارم حسابی روی دانش خودم کار میکنم.
  اما الان می خوام بدونم که من چیزی حدود 50 بک لینک واسه سایتم زدم اما هنوز توی سرچ کنسول سایتم در قسمت link نشون داده نشده، آیا مشکلی وجود داره؟

  • سلام
   ببینید درمورد اینکه چرا تو سرچ کنسول نمیاد باید یه توضیحی بهتون بدم و اونم اینکه قرار نیست هر لینکی که ما ثبت میکنیم داخل سرچ کنسول نشون بده.
   خیلی وقتا ما دیدیم لینکی تاثیرش رو میذاره ولی تو سرچ کنسول نمایش داده نمیشه.
   اما بعد از مدت زمانی که بگذره بک لینک ها داخل سرچ کنسول شما نمایش داده میشه. زیاد نگرانش نباشید.

 • درمورد بحث سئو محتوا و آموزش سئو محتوا یه سوال داشتم ازتون جناب دهقانی.
  ما برای اینکه بتونیم به گوگل بفهمونیم کلمه کلیدی مورد نظر ما برای سئو سایت چی هست، چیکار باید بکنیم دقیقا؟

  • سلام وقتتون بخیر
   ببینید برای اینکه گوگل متوجه این موضوع بشه باید داخل موارد زیر حتما از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. این نکاتی که میگم خیلی کمک میکنه با اینکه سئو محتوا شما تقویت شده و بحث بهینه سازی اون به درستی انجام بشه.
   1- کلمه کلیدی در عنوان باشه
   2- در توضیحات متا حتما بیاریدش.
   3- در 300 کلمه اول محتوا حتما ذکر بشه
   4- داخل هدینگ های سایت استفاده کنید.
   5- در قسمت نتیجه گیری استفاده بشه.
   6- کلمه کلیدی اصلی شما در بخش alt تصاویر سایتتون تکرار بشه.

 • جناب دهقانی میشه آموزش سئو pdf رو هم واسمون بذارید و بگین چطوری میشه برای سئو فایل های pdf اقدام کرد که به بهترین شکل رتبه بگیرن؟

  • سلام وقت بخیر برای سئو pdf های داخل سایتتون می تونید این نکات رو رعایت کنید که می تونه کمک زیادی به بهینه سازی اون بکنه:
   1- انتخاب عنوان مناسب برای فایل pdf
   2- نوشتن توضیحات متا فایل pdf در انتهای مرحله ذخیره سازی برای سئو pdf به بهترین شکل ممکن.
   3- استفاده از لینک های داخلی برای بهینه سازی فایل pdf
   4- اشتراک گذاری فایل pdf در سایت های اشتراک گذاری فایل و دریافت بک لینک برای آن.
   5- روی فایل pdf خود به هیچ عنوان رمزگذاری انجام ندهید.

   نکته خیلی حیاتی درمورد فایل پی دی اف ها، این هست که حتما لینک داده شده به فایل pdf رو به صورت blank قرار بدین تا با زدن روی لینک اون فایل pdf شما در صفحه جدید برای کاربر باز شود و از صفحه سایت شما خارج نگردد.

 • سلام آموزش سئو php با سایت های دیگه متفاوته یا اینکه نه به یک صورت انجام میشه؟ آیا نکته ای هست که تو بحث سئو سایت php باید رعایت کنیم؟ ممنون میشم بهم بگین.

  • سلام درمورد بحث سئو سایت php باید گفت اگر شما قالب رو به صورت بهینه و با ساختار درست نوشته باشید طبیعتا هیچ مشکلی برای بحث سئو سایت php شما پیش نخواهد آمد و با چالشی رو به رو نخواهید شد.

 • سلام واقعا عالی بود من تمام مقاله رو مطالعه کردم خیلی جامع و کامل بود اگر بتونید ابزارهای سئو رو هم بررسی کنید خیلی عالی میشه گاهی اوقات ما بین ابزارها مردد میشیم و نمی‌دونیم کدوم داده دقیق تری به ما میده ابزارها هم که تعدادشان کم نیست من مقاله های زیادی مطالعه کردم در زمینه آموزش سئو از جنرال سئو، نیوسئو، برتراموز و… کلا می‌خوام اطلاعات جامعی داشته باشم پر سئو از مقاله شما هم استفاده کردم و مطالب رو نوشتم

 • سلام و خسته نباشید خدمت آقای دهقانی و مجموعشون دوتا سوال اول اینکه اگه بیایم تگ هایی که نوشتیم توی مقالمون رو به صفحه دسته بندی لینک بدیم مشکلی داره؟ یعنی تگ h2 رو لینک داخلی بدیم به صفحه دسته بندیمون از لحاظ سئویی ایرادی داره یا ن جدا از اینکه همون کلمه رو داخل محتواشم لینک دادم
  دوم اینکه رو یک کلمه به اصلی به جای دسته بندی روی یک محصول اومدم بالا میشه ریدایرکت کنم روی دسته بندیم اون محصول رو ؟ یا راهکار بهتری هست

  • سلام من به شخصه توی لینک هدینگ ها لینک داخلی ایجاد نمیکنم و اصلا این کار رو نمیپسندم 🙂

   سوال دوم هم بله قطعا ریدایرکت کنید تا دسته بندی سایتتون بیاد بالا و مشکلتون حل بشه.

 • سلام آقای دهقانی عزیز
  وقت بخیر
  مقاله تون خیلی جامع و کامله و من صفحه شما رو دنبال میکردم که مطالب رو کم کم آپدیت می کنید و اضافه میکنین
  الگوریتم freshness رو رسما خوردین ! :))))
  ولی نکته ای که وجود داره اینه که برای هر موضوعی که نوشتین مقاله جداگانه ندارین؟ نباید صفحه جداگانه داشته باشن؟
  ممنونم

  • سلام وقتت بخیر
   قطعا مقاله جدا باید نوشته بشه و درموردش صحبت کامل و جامع انجام بشه.
   در فازهای بعدی وبسایت این موارد رو در نظر گرفتیم و ممنون از اینکه انقدر حواست جمعه

 • سلام
  واقعا مطالب بسیار ساده و قابل فهم ارائه شده و مفید هست . ممنونم از شما

 • سلام وقت بخیر
  جناب دهقانی موضوع دیسکاور داخل این محتوا جاش خالیه و کاش درمورد این موضوع هم می نوشتین
  ممنون

  • سلام سعید جان
   چشم حتما درمورد موضوع دیسکاور هم صحبت میکنیم اما داخل سایت اگر از بخش بلاگ یه جستجو بزنین مقاله جامع رو درمورد این موضوع پیدا خواهید کرد که داخلش کامل درمورد مباحث دیسکاور صحبت شده.

 • سلام
  مقاله خیلی خوبی درمورد آموزش seo نوشتین فقط ای کاش از نظر رابط کاربری هم بیشتر بهش توجه می کردین که ما بتونیم راحت تر مقاله رو بخونیم و اسکرول صفحه خیلی طولانی نشه دهقان جان

  • سلام ممنونم فرشاد عزیز
   بله تو فکرش هستیم و طراحی جدید در حال انجامه و ایشالا به زودی تغییرات روی صفحه اعمال میشه.

 • سلطان آموزش سئو و تولید محتوا خاورمیانه
  دمت گرم رو کلمه آموزش سئو خط یک دیدمت

  • سلام
   واقعیت امر رشته تحصیلی منم تو دانشگاه علوم تربیتی بود.
   نیاز به تلاش بیشتر داره ها
   ولی نشد نداره و میشه یادش گرفت.

 • من صفحه شما رو مطالعه کردم و به دنبال یک کورس آموزشی هستم تا سئو به زبان ساده بهم یاد بده
  آیا شما میتونید بهم کمک کنین تو این موضوع و یک کورس خوب رو بهم معرفی کنین؟

  • سلام خانم فاطمه
   بله داخل همین صفحه شما میتونین اول آموزش سئو رایگان رو ثبت نام کنین و بعد از اون اگر تمایل داشتین داخل دوره اصلی ثبت نامتون رو قطعی کنین.

 • آموزش سئو مبتدی رو داخل این صفحه مطالعه کردم و طبیعتا برای یادگیری سئو به صورت حرفه ای نیازه تا دوره ثبت نام کنم
  دوره شما رو چطوری میشه تهیه کرد؟ تخفیف نداره؟

  • سلام و ارادت جناب فریمان
   داخل همین صفحه از قسمت دوره جامع سئو میتونین ثبت نام رو انجام بدین
   فقط قبلش باید شماره تماستون رو داخل فرم بذارید تا باهاتون صحبت تلفنی داشته باشم و اگر اوکی بود ایندفعه داخل دوره ثبت نام رو انجام بدین.

 • آموزش کامل سئو رو میخواستم تا بتونم سایت خودم رو تو نتایج گوگل بیارم بالا
  آیا آکادمی شما میتونه بهم کمک کنه؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بله
   داخل همین صفحه دوره رایگان رو ثبت نام کنین و مسیر یادگیری رو شروع بفرمایین.

 • برای سایت های انگلیسی زبان هم آموزش سئو هم دارین؟ آیا تفاوت زیادی برای سئو سایت انگلیسی و فارسی وجود داره؟

  • سلام وقت بخیر
   سایت های انگلیسی نیاز به زمان بیشتر و تحقیق کلمات کلیدی بیشتری دارن و یه سری جزئیات تفاوت داره
   اما در کل روند سئو داخل همه به یک شکل هست.

 • سلام وقت بخیر
  آقا دهقانی من متوجه شدم از دیروز کاربرایی که وارد سایتم میشن، اصلا گوگل آنالیتیکس آمارشون رو ثبت نمیکنه و دیتا رو قرار نمیده
  چیکار باید بکنم؟
  مشکل چیه؟

  • سلام وقت بخیر
   قطعا آنالیتیکس رو درست رو سایت نصب نکردین
   لازمه این کار رو مجدد انجام بدین و تست بفرمایین.

دیدگاهتان را بنویسید

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.